Zbiornik Zempliński

Zbiornik Zempliński
Zemplínská širava
Ilustracja
Państwo Słowacja
Kraj koszycki
Data budowy1961–1966
Pojemność całkowita334 mln m³
Powierzchnia32,9 km²
Głębokośćśr. 9,5 m,
maks. 14,7 m
Położenie na mapie kraju koszyckiego
Mapa konturowa kraju koszyckiego, po prawej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zbiornik Zempliński”
Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zbiornik Zempliński”
Ziemia48°47′18″N 22°00′36″E/48,788333 22,010000
Widok na Zemplínską šíravę z Wyhorlatu
Zemplínska šírava

Zbiornik Zempliński[1] (słow. Zemplínska šírava) – sztuczny zbiornik wodny we wschodniej Słowacji (kraj koszycki), kilka kilometrów na wschód od miasta Michalovce, na granicy Karpat (Wyhorlatu) i Kotliny Panońskiej (Niziny Wschodniosłowackiej).

Cel budowy

Zbiornik Zempliński należy do systemu melioracyjnego północnej części Niziny Wschodniosłowackiej i wraz z nim zapewnia możliwość regulacji stosunków wodnych na znacznych obszarach o intensywnym użytkowaniu rolniczym. Zasadniczym celem jej budowy była potrzeba stabilizacji przepływu wody w płynącym kilka km na zachód od zbiornika Laborcu oraz ochrony przyległego obszaru Niziny przed powodziami. Celem dodatkowym była potrzeba zapewnienia stałego dostępu do odpowiedniej ilości wody chłodzącej dla budowanej równolegle wielkiej elektrowni cieplnej Vojany, usytuowanej w pobliżu koryta Laborca na południe od Michaloviec. Przeznaczenia rekreacyjnego początkowo w ogóle nie brano pod uwagę.

Charakterystyka zbiornika

Zbiornik Zempliński jest drugim co do wielkości sztucznym zbiornikiem wodnym Słowacji i dwunastym – Europy. Powstała w latach 1961–1966 po napełnieniu ziemnej zapory długości 7346 m i wysokości 6–8 (maksymalnie 12) m. Powierzchnia lustra wody wynosi 32,9 km², długość zbiornika – 11 km, szerokość do 3,5 km, przeciętna głębokość – 9,5 m, maksymalna głębokość – 14,7 m, objętość – 334 mln m³.

Zbiornik zaporowy zasila głównie tzw. Šíravský kanál, doprowadzający do niego wodę z Laborca, biegnący ok. 5 km na północ od Michaloviec. Od strony północnej do zbiornika uchodzi również kilka potoków spływających z południowych stoków Wyhorlatu, z których największym jest Jovsiansky potok ze źródłami pod szczytem Wyhorlat. Odprowadzenie wody z powrotem do Laborca zapewnia tzw. Zalužický kanál, uchodzący do koryta tej rzeki na południowo-wschodnim skraju Michaloviec. Ze zbiornika (w jego południowo-wschodniej części) wypływa również potok Čierna voda, uchodzący niżej do rzeki .

Turystyka i rekreacja

Okolice Zemplínskiej Šíravy mają wyjątkowo ciepły klimat dzięki położeniu u południowych podnóży łańcucha wzgórz, z których najwyższe to Hrádok (163 m n.p.m.) i Biela hora (159 m n.p.m.). Położony kilka kilometrów na północ łańcuch Wyhorlatu osłania teren od zimnych północnych wiatrów. Nasłonecznienie sięga 2200 godzin rocznie. Wszystko to spowodowało, że tuż po zalaniu zbiornika nad jego brzegami zaczęły powstawać pierwsze ośrodki wypoczynkowe. W ciągu kilku lat na zachodnich i północnych wybrzeżach, w miejscowościach Biela hora, Hôrka, Kaluža, Kamenec, Klokočov i Paľkov, wybudowano wiele hoteli, moteli, ośrodków wypoczynkowych i kempingów, które w drugiej połowie lat 70. XX w. obsługiwały rocznie ok. jednego miliona gości. Na przełomie lat 70. i 80. powstał nowoczesny kompleks hotelowy Medvedia hora. Planowano również budowę podobnego kompleksu na południowym brzegu jeziora w pobliżu wsi Lúčky.

Załamanie koniunktury przyszło w drugiej połowie lat 80. na skutek znacznego zanieczyszczenia wód Laborca i samego zbiornika chemikaliami (polichlorowane bifenyle) z zakładów chemicznych w Strážskem. Dopełniły je zmiany własnościowe jakie zaszły wśród gestorów obiektów turystycznych i rekreacyjnych po transformacji 1989 r. W rezultacie wiele obiektów zamknięto i popadły one w ruinę, a w pierwszej dekadzie XXI w. liczba gości nie przekraczała 200 tys. rocznie. Dopiero od 2013 r. woda w zbiorniku znów została uznana za zdatną do kąpieli.

Na zbiorniku od 2004, czyli przyjęcia unijnej dyrektywy kąpieliskowej, funkcjonują następujące kąpieliska zgodne z tą dyrektywą: Biela Hora, Hôrka, Medvedia Hora, Kamenec, Paľkov. Jakość wody w większości z nich w okresie 2004–2018 była sklasyfikowana jako doskonała, kilka razy jako dostateczna lub dobra, a raz – w Hôrce w 2005 – jako niedostateczna[2].

Ochrona przyrody

Wschodnia część zbiornika zarasta trzciną. Zajmuje ją utworzony w 1983 rezerwat ptactwa wodnego „Zemplínska Šírava” (622 ha).

Panorama

Panoramiczny widok na Zemplínską šíravę i Wyhorlat

Przypisy

  1. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP: Nazewnictwo Geograficzne Świata. T. Zeszyt 11: Europa, część I. Warszawa: Główny Geodeta Kraju, 2009, s. 205. ISBN 978-83-254-0463-5.
  2. BW_2019_country_results.zip, Bathing Water Directive - Status 1990 - 2019 (ang.).

Bibliografia

  • VKÚ Harmanec, s. r. o., Kynceľová, č. 126, Turistická mapa 126 Vihorlatské vrchy – Zemplínska šírava 1 : 50 000, 6. vydanie, 2019, ​ISBN 978-80-8144-220-9

Media użyte na tej stronie

Košice Region - physical map.png
Autor: , Licencja: CC BY-SA 3.0

Background map of the Košice Region, Slovakia, ready for the Geobox template, calibrated at en:Template:Geobox locator Košice Region

Outline map of the Košice Region, Slovakia, ready for the Geobox template, calibrated at en:Template:Geobox locator Košice Region
Slovakia Zemplinska Sirava 1.jpg
Autor: Jozef Kotulič, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Zemplínska Šírava, rekreačné stredisko, región Zemplín, okres Michalovce
Kosicky vlajka.svg
Flag of Košice Region
Legenda jezioro.gif
Autor: Tzugaj, Licencja: CC0
znak graficzny do map, ukazujący przykładowe jezioro
Vihorlat (v septembri) 010.jpg
(c) Milan Bališin, CC BY-SA 4.0
To jest fotografia obszaru chronionego w ramach programu Natura 2000 o identyfikatorze
Relief Map of Slovakia 2.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licencja: CC BY-SA 3.0
Relief map of Slovakia
Slovakia Zemplinska Sirava 10.jpg
Autor: Jozef Kotulič, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Vodná nádrž na Zemplíne, okr.Michalovce
Vihorlatské vrchy, Zemplínska šírava panoráma 002.jpg
(c) Milan Bališin, CC BY-SA 4.0
Panorama of Vihorlatské vrchy and Zemplínska šírava