Zbożowy Rynek w Bydgoszczy
Stare Miasto w Bydgoszczy | |
![]() Zbożowy Rynek zajęty przez arterię drogową | |
Państwo | |
---|---|
Miejscowość | |
Położenie na mapie Polski (c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de | |
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego (c) SANtosito, CC BY-SA 4.0 | |
![]() |
Zbożowy Rynek – historyczny plac (rynek) w Bydgoszczy, obecnie ulica.
Położenie
Zbożowy Rynek mieści się u wschodniego wylotu ul. Długiej na połączeniu z ul. Wały Jagiellońskie oraz Bernardyńską.
Historia
Zbożowy Rynek jest jednym z najstarszych placów miejskich w Bydgoszczy. Istniał już prawdopodobnie przed lokacją miasta (1346 r.) jako plac targowy w sąsiedztwie kościoła św. Idziego.
Po ukształtowaniu bydgoskiego miasta lokacyjnego plac znajdował się poza murami miejskimi w miejscu skrzyżowania dróg na Kujawy (ul. Kujawska), do Torunia (ul. Toruńska) oraz do miasta (ul. Szpitalna wiodąca do Bramy Kujawskiej[1]). Przy ul. Szpitalnej mieścił się niegdyś przytułek dla ubogich z kościołem pw. św. Stanisława (1529-1818, konsekrowany w 1533 r.) fundacji starosty Stanisława Kościeleckiego. Fakt istnienia szpitala upamiętniają medaliony z XVI w., do 10 sierpnia 2018 wmurowane w szczyt wschodni kamienicy przy Zbożowym Rynku 3. W związku z jej rozbiórką, tonda przekazano do Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy[2].
W latach 70. XIX w. wytyczono dochodzącą do placu ul. Bernardyńską. W pierzejach placu zbudowano kamienice, a do 1939 r. odbywały się tu targi zbożem, od czego wzięła się nazwa placu. Od 1888 r. do Zbożowego Rynku kursowała pierwsza w mieście linia tramwaju konnego. W 1896 r. została ona zelektryfikowana i prowadziła od koszar na ul. Gdańskiej do strzelnicy na ul. Toruńskiej. Była to tzw „linia zielona” (B). Trakcję tramwajową na Zbożowym Rynku zlikwidowano ostatecznie w roku 1974, po wybudowaniu Ronda Jagiellonów, w czasie budowy którego linia przez Zbożowy Rynek pełniła funkcję awaryjną.
Podczas działań wojennych w styczniu 1945 r. częściowemu zniszczeniu uległa kamienica narożna ul. Bernardyńska/Wały Jagiellońskie. Obecnie jest ona jednopiętrowa, bez dwóch wyższych kondygnacji. W latach 60. XX w. podczas modernizacji ul. Wały Jagiellońskie rynek w zasadzie przestał istnieć, gdyż jego środkiem poprowadzono dwie dwupasmowe jezdnie drogowe. Wyburzono również pierzeję zachodnią rynku.
18 czerwca 2018, w związku z kolejną przebudową, przystąpiono do rozbiórki budynków w północnej pierzei placu, począwszy od kamienicy nr 3[3]. 19-23 lutego 2019 wyburzono budynki przy ul. Toruńskiej o numerach 4 i 6, a 22 lutego 2020 narożną kamienicę nr 4 między ul. Bernardyńską a Wały Jagiellońskie[4], powstałą ok. 1900 roku i przebudowaną po spaleniu w 1945 z zatarciem cech stylowych. W czasie prac rozbiórkowych odkryto datowane na XVI i XVII wiek pochówki z cmentarza przy XVI-wiecznym kościele św. Stanisława, a także relikty pałacu hrabiego Czapskiego z II połowy XVIII wieku[5][6][7][8]. W 2020, w czasie prac budowlanych w pasie zieleni pomiędzy jezdniami, na wysokości dawnego budynku nr 2 znaleziono cmentarz z czasów wczesnego średniowiecza, z kilkunastoma pochówkami dziecięcymi z ozdobami (m.in. nożyk z kościaną lub rogową rękojeścią, obrączka i kabłączki skroniowe). Jednocześnie odkryto w tym miejscu staropolski trakt z kamienia, wzmocniony po bokach wielkimi drewnianymi kłodami, wiodący prawdopodobnie w kierunku Bramy Kujawskiej, a także fragmenty późnośredniowiecznej ceramiki[9][10][11]. W 2021 dokonano odkrycia pochówku osoby podejrzewanej o nadprzyrodzone zdolności (pochówek wampiryczny)[12].
Nazwy
Rynek w przekroju historycznym posiadał następujące nazwy[13]:
- 1854 - Getreide Markt
- 1861-1920 - Korn-Markt
- 1920-1939 - Zbożowy Rynek
- 1939-1945 - Korn-Markt
- od 1945 - Zbożowy Rynek
Zobacz też
- Ulica Długa w Bydgoszczy
- Ulica Bernardyńska w Bydgoszczy
- Brama Kujawska w Bydgoszczy
- Stare Miasto w Bydgoszczy
- Historia Bydgoszczy
Przypisy
- ↑ Brama Kujawska 1523-1817 znajdowała się u wschodniego wylotu ul. Długiej i wtopiona była w system murów miejskich
- ↑ Marta Leszczyńska: Średniowieczne zabytki odkryte w kamienicy. Resztki dawnego kościoła. 2018-08-12. [dostęp 2018-08-12].
- ↑ Wyburzają budynki przed budową ul. Kujawskiej
- ↑ Będą wyburzać kamienicę przy rondzie Bernardyńskim. To oznacza duże utrudnienia w ruchu
- ↑ Cmentarz pod rozbieraną kamienicą przy Zbożowym Rynku
- ↑ Rozbudowa ul. Kujawskiej pozwala lepiej poznać historię miasta.
- ↑ Ludzkie szczątki pod kamienicą przy rondzie Bernardyńskim w Bydgoszczy. Pod wyburzonym domem cmentarz z XVI wieku
- ↑ Rondo Bernardyńskie i Zbożowy Rynek bez kamienicy, ale z nową perspektywą
- ↑ Kolejne znaleziska archeologiczne na Zbożowym Rynku
- ↑ Kolejne znaleziska archeologów na Zbożowym Rynku
- ↑ Archeolodzy kończą pracę na Zbożowym Rynku. Znaleźli ciekawe rzeczy
- ↑ Archeologiczne znaleziska podczas prac na Zbożowym Rynku. Nietypowy grób
- ↑ Czachorowski Antoni red.: Atlas historyczny miast polskich. Tom II Kujawy. Zeszyt I Bydgoszcz. Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Toruń 1997
Bibliografia
- Jerzy Derenda. Piękna stara Bydgoszcz – tom I z serii Bydgoszcz miasto na Kujawach. Praca zbiorowa. Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. Bydgoszcz 2006
- Janusz Umiński: Bydgoszcz. Przewodnik: Bydgoszcz: Regionalny Oddział PTTK „Szlak Brdy”, 1996
Media użyte na tej stronie
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of Poland
(c) SANtosito, CC BY-SA 4.0
Location map of Kuyavian-Pomeranian Voivodeship. Geographic limits of the map:
- N: 53.83 N
- S: 52.28 N
- W: 17.16 E
- E: 19.88 E
Crossroads with a major road ahead.
Kamienica przy Zbożowym Rynku w Bydgoszczy
Autor:
Mapa Bydgoszczy, Polska
Zbożowy Rynek w Bydgoszczy