Zdrojowy Teatr Animacji

Zdrojowy Teatr Animacji – jeden z trzech teatrów lalkowych na Dolnym Śląsku, założony w 1976 roku. Jego siedzibą jest XIX-wieczny budynek Teatru Zdrojowego w Jeleniej Górze, w Cieplickim Parku Zdrojowym. Obecną nazwę zyskał po oddzieleniu się od Teatru Jeleniogórskiego. Przymiotnik "zdrojowy" został dodany ze względu na siedzibę teatru.

Teatr zajmuje się głównie produkcją spektakli lalkowych dla dzieci i rozwojem kultury w dzielnicy Cieplice. Jest m.in. organizatorem Wiosny Cieplickiej i koncertów w Parku Zdrojowym. Organizuje również warsztaty teatralne dla dzieci w wieku szkolnym.

Teatr Zdrojowy w Cieplicach, siedziba Zdrojowego Teatru Animacji
Nowe zaplecze Teatru Zdrojowego w Cieplicach, siedziby Zdrojowego Teatru Animacji

Historia[1]

Założony w Jeleniej Górze przez wrocławskiego aktora Andrzeja Dziedziula w 1976 roku, początkowo działał jako Scena Lalkowa przy Jeleniogórskim Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym. Zajmował wtedy dwa pokoje przy ul. Drzymały, gdzie mieściły się garderoby, sala prób i gabinet dyrektora. Spektakle grano w cieplickiej siedzibie fundacji kultury "Gencjana" i gościnnie na scenach Dolnego Śląska. Pierwszą premierą (5 grudnia 1976 r.) była baśń według J.Ch. Andersena "Kto się boi królowej śniegu" w reżyserii Andrzeja Dziedziula. On sam zrealizował 10 spośród 14 przedstawień, które powstały za jego dyrekcji.

W 1980 roku dyrektorem upaństwowionego już Teatru Animacji został Janusz Ryl-Krystianowski, znany lalkarz z rodziny o takich właśnie tradycjach, aktor i reżyser. Teatr otrzymał wówczas własny budynek przy ul. Wolności, lecz nadal nie miał sceny. Za dyrekcji Krystianowskiego grano klasyczne spektakle lalkowe i przedstawienia dla dorosłych.

W początkach lat 90. Państwowym Teatrem Animacji kierował Andrzej Kempa. W 1994 roku dyrekcję i kierownictwo artystyczne Jeleniogórskiego Teatru Animacji (JTA) objął Bogdan Nauka – polonista, teatrolog i reżyser, wykładowca wrocławskiej PWST i prowadził tę scenę nieprzerwanie do listopada 2020 roku[2][3][4].

Podstawę repertuaru teatru nadal stanowią bajki dla dzieci i okazjonalne spektakle dla dorosłych. Ważną pozycję w repertuarze zajmują widowiska plenerowe, najczęściej związane z historią regionu, jak: "Rzepiór – duch gór", "Legendy zamku Chojnik", "Wielki Teatr legend Karkonoszy", "Hofmamania" (trzy ostatnie wyreżyserował Bogdan Nauka). Najdłużej granym spektaklem (premiera: 30 czerwca 1996 rok) jest przedstawienie plenerowe pt.: "Z życia smoków", w reżyserii Bogdana Nauki i scenografii Edwarda Lutczyna. Do 2001 roku JTA zrealizował aż 93 premiery i występował na scenach m.in. Japonii, Niemiec, Francji, Włoch, Belgii, Chorwacji, Finlandii, Austrii, Izraela, Czech i Ukrainy.

W 2000 roku JTA otrzymał własną scenę – Teatr Zdrojowy w Cieplicach. Od tego czasu placówka przejęła na siebie funkcję organizatora życia kulturalnego w uzdrowisku. Organizuje imprezy z cyklu "Wiosna Cieplicka" i letnie koncerty promenadowe w parku.

W 2002 roku Jeleniogórski Teatr Animacji został połączony ze względów oszczędnościowych z Teatrem im. C.K. Norwida i działał jako Scena Animacji Teatru Jeleniogórskiego do końca 2008 roku. Obecnie funkcjonuje pod nazwą: "Zdrojowy Teatr Animacji".

Budynek Teatru

Leży w centrum XVIII-wiecznego parku w Cieplicach (dzielnica Jeleniej Góry). Wybudowano go w 1836 roku w stylu klasycystycznym, według projektu Alberta Tollberga. Wnętrze budynku wykonane jest z drewna, w tym także mechanizmy sceniczne. Unikatem w regionie jest nachylona ku publiczności scena i niezwykła akustyka. Na widowni z jednym balkonem może zasiąść do 200 widzów. Teatr Zdrojowy jest siedzibą Teatru Animacji od 2000 roku. W 2007 roku rozpoczęła się rozbudowa budynku. Teatr zyskał nowe zaplecze: garderoby, sale prób, pomieszczenia administracyjne i foyer. Obecnie trwają przygotowania do renowacji sceny i widowni. Koniec prac konserwatorsko-remontowych przewidywany jest na rok 2011.

Dyrekcja

Dyrektor naczelny: Bogdan Nauka

Zespół aktorski w sezonie 2009/2010

  • Bogna von Woedtke
  • Dorota Bąblińska-Korczycka
  • Dorota Fluder
  • Katarzyna Morawska
  • Lidia Lisowicz
  • Jacek Maksimowicz
  • Radosław Biniek
  • Sławomir Mozolewski
  • Sylwester Kuper

Linki zewnętrzne

Strona Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze

Przypisy

  1. Historia Teatru Animacji, Strona Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze
  2. Jelenia Góra. Bogdan Nauka nie żyje | e-teatr.pl, Teatr w Polsce - polski wortal teatralny [dostęp 2020-11-21] (pol.).
  3. Redakcja, Bogdan Nauka nie żyje. Dyrektor Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze przegrał walkę z koronawirusem, Gazeta Wrocławska, 20 listopada 2020 [dostęp 2020-11-21] (pol.).
  4. Redakcja, Bogdan Nauka, dyrektor Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze, przegrał walkę z koronawirusem, Jelenia Góra Nasze Miasto, 20 listopada 2020 [dostęp 2020-11-21] (pol.).

Media użyte na tej stronie

ZdrojowyTeatrAnimacjiWJeleniejGorze2.JPG
Autor: Tomasz Sierpiński; Original uploader was Bodpl at pl.wikipedia, Licencja: GFDL
Jelenia Góra Cieplice Śląskie-Zdrój - Teatr w Parku Zdrojowym, siedziba Zdrojowego Teatru Animacji (zabytek nr A/4941/1399 z dn. z 18.09.1965)
ZdrojowyTeatrAnimacjiwJeleniejGorze.JPG
Autor: Tomasz Sierpiński;, Licencja: GFDL
Zdrojowy Teatr Animacji