Zenobi (Korzinkin)

Zenobi
Зиновий
Anatolij Korzinkin
Анато́лий Корзи́нкин
Metropolita sarański i mordowski
ilustracja
Kraj działania

Rosja

Data i miejsce urodzenia

19 czerwca 1948
Słowiańsk

Metropolita sarański i mordowski
Okres sprawowania

od 2014

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Inkardynacja

Eparchia sarańska i mordowska

Śluby zakonne

22 lutego 1984

Diakonat

29 kwietnia 1978

Prezbiterat

25 października 1978

Nominacja biskupia

22 marca 2011

Chirotonia biskupia

3 kwietnia 2011

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

3 kwietnia 2011

Miejscowość

Moskwa

Miejsce

Sobór Chrystusa Zbawiciela

Konsekrator

Cyryl

Współkonsekratorzy

Juwenaliusz (Pojarkow), Warsonofiusz (Sudakow), Sergiusz (Fomin), Herman (Moralin), Jan (Popow), Justynian (Owczinnikow), Zosima (Ostapienko), Teognost (Guzikow), Merkuriusz (Iwanow), Daniel (Dorowskich), Sergiusz (Czaszyn)

Zenobi, imię świeckie Anatolij Aleksiejewicz Korzinkin (ur. 19 czerwca 1948 w Słowiańsku) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys

Urodził się w rodzinie konserwatora zabytków. Oprócz edukacji ogólnokształcącej ukończył szkołę muzyczną w Doniecku, a następnie Państwowy Instytut Muzyczno-Pedagogicznym w tym samym mieście w klasie skrzypiec. Po ukończeniu stażu w konserwatorium moskiewskim został skierowany do pracy pedagogicznej w szkole muzycznej w Zaporożu. W latach 1972–1973 odbył zasadniczą służbę wojskową[1].

29 kwietnia 1978 arcybiskup kurski i biełgorodzki Chryzostom wyświęcił go na diakona i skierował do służby w cerkwi Opieki Matki Bożej w Rylsku. 25 października 1978 został wyświęcony na kapłana i skierowany do cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej we wsi Kastornoje. 22 lutego 1984 złożył wieczyste śluby mnisze z imieniem Zenobi. W tym samym roku objął funkcję dziekana dekanatu kastorienskiego eparchii kurskiej. Od 1987 był proboszczem parafii Trójcy Świętej w Szczygrach oraz dziekanem dekanatu szczygierskiego. 4 listopada 1988 otrzymał godność ihumena[1].

We wrześniu 1998 został dziekanem wydziału teologicznego uniwersytetu w Kursku. Rok później uzyskał stopień kandydata nauk pedagogicznych, zaś w 2003 otrzymał tytuł docenta w dziedzinie religioznawstwa. W 1999 otrzymał godność archimandryty[1].

22 marca 2011 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego nominował go na biskupa elisteńskiego i kałmuckiego. Jego chirotonia biskupia odbyła się 3 kwietnia tego samego roku w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie z udziałem patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, metropolitów krutickiego i kołomieńskiego Juwenaliusza, sarańskiego i mordowskiego Warsonofiusza, woroneskiego i borysoglebskiego Sergiusza, arcybiskupów kurskiego i rylskiego Hermana, biełgorodzkiego i starooskolskiego Jana, naro-fomińskiego Justyniana, władykaukaskiego i machaczkalskiego Zosimy, siergijewo-posadskiego Teognosta, biskupów zarajskiego Merkuriusza, archangielskiego i chołmogorskiego Daniela oraz sołnecznogorskiego Sergiusza[1].

W 2014 otrzymał godność arcybiskupa[2]. W tym samym roku został przeniesiony na katedrę sarańską i mordowską[3]. W związku z tą decyzją otrzymał godność metropolity[4].

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Митрополит Зиновий (Корзинкин) на съезде игуменов и игумений в Троице-Сергеевой Лавре.jpg
Autor: Московская духовная академия, Licencja: CC BY-SA 2.0
24 сентября 2019 Ежегодный съезд игуменов и игумений в Троице-Сергееву Лавру на конференцию/24 September 2019 Annual Congress of abbots and abbots in the Trinity-Sergeyev Lavra for the conference.