Zespół klasztorny Sióstr Miłosierdzia w Chełmnie

Zespół klasztorny Sióstr Miłosierdzia w Chełmnie[1]
Distinctive emblem for cultural property.svg nr rej. A/416 z 17.10.1929
Ilustracja
Południowe skrzydło klasztoru
Państwo

 Polska

Miejscowość

Chełmno

Kościół

rzymskokatolicki

Właściciel

szarytki od 1821
wcześniej:

Klauzura

nie

Typ zakonu

żeński

Obiekty sakralne
Kościół

św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty

Data budowy

ok. 1266

Położenie na mapie Chełmna
Mapa konturowa Chełmna, po lewej znajduje się punkt z opisem „Zespół klasztorny Sióstr Miłosierdzia w Chełmnie”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Położenie na mapie powiatu chełmińskiego
Mapa konturowa powiatu chełmińskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Zespół klasztorny Sióstr Miłosierdzia w Chełmnie”
Ziemia53°20′57″N 18°25′05″E/53,349150 18,418030

Zespół klasztorny Sióstr Miłosierdzia w Chełmnie – dawny klasztor cysterek, następnie benedyktynek, obecnie Sióstr Miłosierdzia przy ul. Dominikańskiej 40 w Chełmnie.

Historia

Klasztor cysterek założony ok. 1266 r. z nadania Bertolda z Czystego i jego żony Krystyny. W 1267 r. na prośbę biskupa chełmińskiego Fryderyka von Hausen mistrza krajowego Ludwika von Baldensheim burmistrz i rada miejska nadają mniszkom 4 działki budowlane wraz z bramą miejską. Klasztor otrzymał na swe utrzymanie liczne posiadłości wiejskie. Ostatni dokument mówiący o cysterkach pochodzi z 1429 r., pierwszy określający zakonnice jako benedyktynki z 1483. W XVI w. pod wpływem reformacji konwent przechodzi głęboki kryzys zażegnany poprzez wstąpienie w 1579 r. Magdaleny Mortęskiej. Dzięki niej klasztor stał się centrum tzw. kongregacji chełmińskiej, obejmującej większość konwentów w Polsce. W XVII w. do klasztoru należało 29 wsi w okolicach Chełmna i Świecia, spustoszonych podczas najazdu szwedzkiego 1626–1629. Klasztor benedyktynek został skasowany przez Prusaków w 1821 r. Budynki otrzymało zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia, związane z Chełmnem od 1694 r. Siostry prowadziły tu szkołę (do czasów Kulturkampfu w 1875 r.) i szpital, w 1863 znalazła się tu siedziba prowincji zakonnej i nowicjatu. Również obecnie siostry prowadzą dom opieki.

Architektura

Klasztor znajduje się w północno-zachodnim narożniku Starego Miasta, na skraju wysokiej skarpy pradoliny Wisły. Dzięki swemu położeniu jest jednym z ważniejszych elementów malowniczej panoramy Chełmna. Gotycki kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty jest budowlą ceglaną, jednonawową, 4-przęsłową, z pięcioboczną zamkniętą częścią prezbiterialną. Kościół jest oszkarpowany, od zachodu wznosi się wysoki szczyt, zwieńczony wieżyczką z początku XVII w. Korpus jest dwukondygnacyjny, dzięki wbudowaniu obszernej murowanej empory zakonnej. Wnętrze kryte jest sklepieniem gwiaździstym, niska część pod emporą – krzyżowym, wspartym na 2 filarach. Przypuszcza się, że budowę części dolnej zakończono w latach ok. 1310-1320, części górnej ok. 1330-1340. Budowę kończył warsztat zatrudniony przy wznoszeniu miejscowej fary. W 1595 r. do prezbiterium dobudowano od północy kaplicę grobową zakonnic, a od południa kaplicę św. Michała. W skład zachowanego północnego skrzydła klasztornego włączono tzw. Wieżę Mestwina, być może pozostałość nieukończonej siedziby krzyżackiej z 3 ćwierci XIII w. Skrzydła wschodnie i zachodnie uległy silniejszym przekształceniom. W XVII w. klasztor został gruntownie przebudowany. W XIX w., obok przebudowy wielu partii na potrzeby nowego zgromadzenia, na miejscu starszego wzniesiono wzdłuż ulicy neogotyckie skrzydło południowe z charakterystyczną wysoką wieżą (1897-1899).

Wyposażenie

Płyta nagrobna mieszczanina Arnolda Lischorena zmarłego w 1275 r., przywieziona z Flandrii jest jednym z najstarszych zabytków rzeźby na Pomorzu. Przed połową XIV w. powstały zworniki sklepienne, a w połowie wieku malowidła ścienne na emporze zakonnej – cykl Pieśni nad pieśniami, o mistycznej ikonografii, wyjątkowej w skali europejskiej (ich treści badał m.in. prof. Jeffrey Hamburger. Figura Chrystusa w grobie - Ukrzyżowanego (o ruchomych ramionach), ze schyłku XIV w., zapewne została przeniesiona z kościoła franciszkanów. Z czasów ksieni Mortęskiej pochodzą organy, których prospekt malował malarz Jan Krüger w 1619 r. On też malował portrety dobrodziejów zakonu. Zachowały się ponadto manierystyczne stalle z 1595 r., intarsjowana ambona (1596-1597), kamienne epitafium zakonne (1599) i portal południowy świątyni (1619). W połowie XVII w. pojawiły się interesujące obrazy MB Bolesnej (Pieta) i malowana na blasze Madonna z Dzieciątkiem oraz wizerunek matki Mortęskiej z 1658 r. Ołtarz główny i 2 boczne w prezbiterium świadczą o bujnym rozwoju snycerki chełmińskiej w początkach XVIII w., 2 dalsze ołtarze wykonano w połowie XVIII w. Na ołtarzu św. Wincentego spoczęły relikwie bł. Jana Łobdowczyka przeniesione z kościoła franciszkanów. Stamtąd pochodzi też obraz św. Antoniego, niegdyś otaczany kultem.

Galeria

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia

  • Jerzy Domasłowski, Kościół i dawny klasztor cysterek w Chełmnie, Warszawa – Poznań – Toruń, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1983, ISBN 83-01-04957-X.
  • Architektura gotycka w Polsce, pod red. Teresy Mroczko i Mariana Arszyńskiego, Warszawa, Instytut Sztuki PAN, 1995, ISBN 83-85938-41-9.
  • Elżbieta Pilecka, Rzeźba "Chrystusa w Grobie" z dawnego kościoła cystersek w Chełmnie, [w:] Argumenta, articuli, quaestiones. Studia z historii sztuki średniowiecznej. Księga jubileuszowa dedykowana Marianowi Kutznerowi, red. Anna Błażejewska, Elżbieta Pilecka, Toruń, Fundacja Tumult, 1999, ISBN 83-910478-6-5, s. 321-360.
  • Malarstwo gotyckie w Polsce, pod red. Adama S. Labudy i Krystyny Secomskiej, Warszawa, Wydawnictwo DiG, 2004, ISBN 83-7181-318-X.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Kuyavian-Pomeranian Voivodeship location map.svg
(c) SANtosito, CC BY-SA 4.0
Location map of Kuyavian-Pomeranian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.83 N
  • S: 52.28 N
  • W: 17.16 E
  • E: 19.88 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Legenda klasztor.svg
Symbol klasztoru do legendy mapy
Chelmno wieza Mestwina.jpg
Autor: Pko, Licencja: CC BY 2.5
Chełmno, wieża Mestwina (prawdopodobnie dawna strażnica krzyżacka) i zachodni szczyt dawnego klasztoru cysterek
Dwukondygnacyjne wnętrze kościoła (js).jpg
Autor: Jerzy Strzelecki, Licencja: CC BY 3.0
Chełmno, kościół klasztorny p.w. śś. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty
Chelmno kosciol ss Janow rzezba chrystusa 01.jpg
Autor: Pko, Licencja: CC BY 2.5
Chełmno, kościół śś. Jana Ewangelisty i Jana Chrzciciela, do 1429 cysterek, do 1821 benedyktynek, obecnie SS. Miłosierdzia, rzeźba Chrystusa w Grobie. Rzeźba ma ruchome ramiona, może służyć jednocześnie jako krucyfiks i figura Chrystusa w grobie eksponowana w czasie Wielkiego Tygodnia
Chelmno kosciol ss Janow organy.jpg
Autor: Pko, Licencja: CC BY 2.5
Chełmno, kościół śś. Jana Ewangelisty i Jana Chrzciciela, do 1429 cysterek, do 1821 benedyktynek, obecnie SS. Miłosierdzia, prospekt organowy
Convent of the Sisters of Charity 03(js) Chełmno (Poland).jpg
Autor: Jerzy Strzelecki, Licencja: CC BY-SA 3.0
Zespół klasztorny benedyktynek, ob. ss. Miłosierdzia św. Wincentego á Paulo w Chełmnie
Ordre cistercien.svg
Autor: Mangouste35, Licencja: CC BY-SA 3.0
Cistercians' coat of arms
Chełmno County location map02.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Chełmno County with urbanized area highlighted. Geographic limits of the map:
  • N: 53.45 N
  • S: 53.16 N
  • W: 18.26 E
  • E: 18.75 E
Chelmno kosciol ss Janow oltarz glowny.jpg
Autor: Pko, Licencja: CC BY 3.0
Chełmno, kościół śś. Jana Ewangelisty i Jana Chrzciciela, do 1429 cysterek, do 1821 benedyktynek, obecnie SS. Miłosierdzia, ołtarz główny
Chelmno kosciol sw Janow od pd.jpg
Autor: Pko, Licencja: CC BY 2.5
Chełmno, kościół śś. Jana Ewangelisty i Jana Chrzciciela, do 1429 cysterek, do 1821 benedyktynek, obecnie SS. Miłosierdzia, widok od południa
Południowe skrzydło klasztoru, tzw. dom św. Józefa.JPG
Autor: Magdalenadreścik, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Chełmno, południowe skrzydło klasztoru, tzw. dom św. Józefa, 1897-1898
Coat of Arms of the Order of Saint Benedict (ancient).svg
Autor: Tom-L, Licencja: CC0
Old coat of arms of the Order of Saint Benedict.
Chełmno location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa miasta Chełmno, Polska