Ziemia Mindel-Würm

Ziemia Mindel-Würmpolska grupa akcji i performance'u, która istniała w latach 1990-1992 w Gdańsku[1].

Historia

Formacja została powołana do życia przez Marka „Rogulusa” Rogulskiego (lider), który zaprosił do współpracy Piotra Wyrzykowskiego, wówczas studenta architektury, a wkrótce także studenta pracowni intermedialnej Witosława Czerwonki[2]. Działalność grupy rozpoczęła się w momencie, gdy w roku 1990 - obydwaj artyści nagrali i we współpracy z Sergiuszem Blajchertem utrwalili materiał muzyczny Ziemia Mindel Würm[1]. Formacja operowała głównie w sferze muzyki niskotonowej, nawiązującej do dokonań zespołów Bauhaus i Head of David, a także do industrialnego punku[1]. W tym samym roku do jednego z zarejestrowanych utworów Yach Paszkiewicz zrealizował teledysk[1]. Zdjęcia do niego nakręcono podczas akcji artystycznej grupy w Lasach Oliwskich[1]. Według Rogulskiego, nazwa „Ziemia Mindel-Würm” miała nadawać - archaiczny kontekst działaniom formacji, gdyż Mindel i Würm to nazwy epok w dziejach rozwoju prehistorycznej ludzkości[2]. Wielogodzinne, transowe, nawiązujące do zwyczajów pierwotnych kultur i szamańskich rytuałów[2] – artystyczne akcje grupy odbywały się m.in. na Wyspie Spichrzów (Galeria Wyspa), podczas międzynarodowego festiwalu performance'u „Real Time-Story Telling”, czy w galerii C 14 w Gdańsku[3], a także w Toruniu[4].

Z początkiem 1992 roku projekt uległ rozwiązaniu, zaś jego członkowie zakładali kolejne formacje. Rogulski utworzył grupę Tysiąc Najjaśniejszych Słońc, zaś Wyrzykowski Venom Underground.

Po zakończeniu działalności przez Ziemię Mindel-Würm, jeden z nagranych (w 1990 roku) przez formację utworów muzycznych został wykorzystany przez Piotra Wyrzykowskiego w filmie pt. Beta-Nassau, który zdobył nagrodę na międzynarodowym Biennale Sztuki Mediów Wro we Wrocławiu[4].

W 2020 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych „Trzecia Fala” i Requiem Records, ukazała się płyta grupy zawierająca materiał muzyczny z 1990 roku[3][4].

Kalendarium[4]

Sierpień 1990

  • Realizacja nagrania pt.: Ziemia Mindel-Wurm.
  • Yach Paszkiewicz realizuje wideoklip do jednego z utworów grupy Ziemia Mindel-Wurm.

Październik 1990

  • Koncert grupy Ziemia Mindel-Wurm w ramach obrony pracy dyplomowej Marka Rogulskiego w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w Gdańsku.
  • CH3NHCH2 – akcja w Galerii Wyspa w Gdańsku. Akcji towarzyszył wydany przez grupę Ziemia Mindel-Wurm informator w formie pocztówki (fotografia autorstwa Marka Rogulskiego z 1989)

Listopad 1990

  • Festiwal performance – akcja Ziemia Mindel-Wurm w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Marzec 1991

  • Zamek – akcja na dawnym zamku krzyżackim w Toruniu.
  • Prezentacje dokumentacji działań w pracowni Yacha Paszkiewicza na Uniwersytecie Toruńskim.

Październik 1991

  • Real Time-Story Telling – akcja na międzynarodowym festiwalu performance'u Real Time-Story Telling, w Galerii Wyspa. Działania performance w galerii C14— w Gdańsku.
  • Miejsca – akcja Naczynie Transmutacji w Galerii Wyspa w Gdańsku. Działania performance w galerii C14 w Gdańsku.

Ciekawostki

Wzmianka o współpracy grupy Ziemia Mindel-Würm z Yachem Paszkiewiczem:

W pewnym sensie immanentnym członkiem zespołu był także Yach Paszkiewicz. Zmarły w 2017 roku, jeden z prekursorów formy, jaką jest video klip. Wniósł i poszerzył ich działania o aspekt (trans)medialny, wprowadzając jednocześnie w krwioobieg telewizji. Trzech utytułowanych artystów z ogromnym, wieloletnim dorobkiem artystycznym. Jednakże ich wspólny okres działalności spowija mrok zapomnienia – niesprawiedliwego, warto dodać.

Cytat zaczerpnięty ze strony internetowej wytwórni Requiem Records, „Ziemia Mindel-Würm”

Dyskografia

Albumy

Przypisy

  1. a b c d e Fundacja TNS: Archive Series: Ziemia Mindel-Würm (pol.). archiveseries.requiem-records.com. [dostęp 2021-12-05].
  2. a b c Tadeusz Łukowski: Grupa Ziemia Mindel-Würm (pol.). tns.art.pl. [dostęp 2021-12-05].
  3. a b c Łukasz Strzelczyk: Ziemia Mindel-Würm (pol.). trzeciafala.org. [dostęp 2021-12-05].
  4. a b c d Marek Rogulski, Tadeusz Łukowski: Ziemia Mindel-Würm (pol.). bazhum.muzhp.pl, 2010. [dostęp 2021-12-07].

Linki zewnętrzne