Zioła

Zioła w sklepie w Funchal
Zioła w doniczkach do uprawy domowej
Suszone zioła w słoikach
Napar z mięty

Zioła, rośliny zielarskierośliny zawierające substancje wpływające na metabolizm człowieka (np. olejki eteryczne) i dostarczające surowców zielarskich. Są to gatunki lecznicze, przyprawowe, a także trujące. Grupa ta obejmuje przede wszystkim jednoroczne i dwuletnie rośliny zielne, ale także drzewa, krzewy, warzywa i byliny. Zalicza się do nich także niektóre grzyby. Zioła stosowane są m.in. w ziołolecznictwie, aromaterapii i jako przyprawy.

Rośliny zielarskie ze względu na sposób użytkowania dzieli się na:

Część roślin może równocześnie posiadać własności lecznicze, być stosowana jako przyprawa i dostarczać olejków eterycznych. Leki uzyskane z ziół to leki ziołowe.

Hodowlą i uprawą ziół zajmuje się dział ogrodnictwa zwany zielarstwem.

Pozyskiwanie i uprawa ziół

Najprostszym zabiegiem pozyskiwania roślin zielarskich jest ich zbiór ze stanowisk naturalnych. Dotyczy to jednak tylko gatunków krajowych i to tych, których zasoby są bardzo duże. Zbiór ze stanu naturalnego jest uciążliwy i pracochłonny. Surowiec roślinny powinien pochodzić z miejsc ekologicznie czystych. Rośliny zbierane ze stanowisk naturalnych to np.:

Obecnie z upraw otrzymuje się 75% surowca zielarskiego dla przemysłu farmaceutycznego. Istnieją całe plantacje tych roślin. Uprawia się głównie gatunki rodzime, ale także gatunki z innych stref klimatycznych, które się wcześniej aklimatyzuje. Dzięki uprawie ziół istnieje możliwość otrzymania odmian o określonym składzie chemicznym, odporności na choroby i szkodniki. Zaletą takiej uprawy jest także możliwość jej zmechanizowania, co ułatwia wykonywanie zabiegów uprawowych. Niektóre zioła pochodzące z upraw:

Zioła zbiera się w 4 okresach: wiosennym, letnim, jesiennym i zimowym. Następnie są one suszone w specjalnych suszarniach i przechowywane w dostosowanych do tego przechowalniach.

Ciekawostki

Zobacz też

Przypisy

  1. Plan pracy PKZ na rok 2008. PKZ. [dostęp 2014-12-30]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  2. Ostropest plamisty - Zielem Roku 2009 (pol.). INTERIA.PL/PAP, 26-07-2009. [dostęp 2011-04-29].

Media użyte na tej stronie

Question book-4.svg
Autor: Tkgd2007, Licencja: CC-BY-SA-3.0
A new incarnation of Image:Question_book-3.svg, which was uploaded by user AzaToth. This file is available on the English version of Wikipedia under the filename en:Image:Question book-new.svg
Küchenkräuter-1.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Rainer Zenz (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
Herbs: Thyme, oregano and rosemary
Eleven Herbs and Spices.jpg
Autor: Casey Fleser from Nashville, TN, Licencja: CC BY 2.0
Eleven Herbs & Spices (86 / 365)
Matovy caj.jpg
Autor: Dominik Křístek, Licencja: CC BY 3.0
Mátový čaj
Küchenkräuter 2011.JPG
Autor: 4028mdk09, Licencja: CC BY-SA 3.0
Verschiedene Küchenkräuter, gepflanzt in Töpfe zum Verkauf