Zjawa IV

Zjawa IV
Ilustracja
s/y Zjawa IV na Zatoce Gdańskiej
Poprzednie nazwy

Szkwał

Bandera

 Polska

Numer na żaglu

POL 11

Znak wywoławczy

SQMS

Port macierzysty

Gdynia

Właściciel

Związek Harcerstwa Polskiego

Armator

Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

Dane podstawowe
Materiał

drewno

Historia
Stocznia

Djupviks Batvarv w Djupvik, Szwecja

Data budowy

1949/1983

Data wodowania

1950

Dane techniczne
Długość całkowita (L)

18,70 m

Szerokość (B)

5,64 m

Zanurzenie (D)

2,0 m

Masa całkowita

60

Ożaglowanie
Typ ożaglowania

kecz bermudzki

Liczba żagli

5

Powierzchnia ożaglowania

162 m²

Liczba masztów

2

Napęd mechaniczny
Silnik

sześciocylindrowy silnik diesla
PZM Puck „Delfin”

Moc silnika

150

Prędkość maks.

7 w.

Gala flagowa na Zjawie IV w Gdyni

Zjawa IV – polski jacht żaglowy, kecz bermudzki. Dawniej polski kuter ratowniczy o nazwie „Szkwał”. Po wycofaniu ze służby ratowniczej został przekazany ZHP i przebudowany na jacht żaglowy.

Nazwa

Nazwa jachtu stanowi nawiązanie do serii „Zjaw” (I, II, III), na których w latach 1932–1939 Władysław Wagner opłynął kulę ziemską. Rejs Wagnera został przerwany z powodu II wojny światowej w Great Yarmouth w Anglii, a w 2012 roku dokończony przez „Zjawę IV”[a].

Historia

W 1949 roku w Szwecji według projektu konstruktora Hjalmara Johanssona zbudowano dla Polskiego Ratownictwa Okrętowego kutry ratownicze „Sztorm” (stocznia Hjalmar Johansons Batvarv w Göteborgu) i „Szkwał” (stocznia Djupviks Batvarv w Djupvik). Kutry miały poszycie dębowe na szkielecie z daglezji (czyli tzw. sosny oregońskiej). Pokład z drewna tekowego. Napęd – dwucylindrowy silnik June-Munktell o mocy 150 KM. Napęd pomocniczy – żagle.

Chrzest statków odbył się w styczniu 1950 roku. Matką chrzestną była Margaret Hansson, a w imieniu Polski kutry odbierał konsul RP w Göteborgu Marian von Börtzell-Szuch. Oba kutry używane były przez Polskie Ratownictwo Okrętowe do 1975 roku („Sztorm” bazował w Helu, „Szkwał” – w Świnoujściu). Po wycofaniu ze służby w PRO „Szkwał” został przekazany ZHP i w 1983 roku przebudowany na jacht, któremu nadano nazwę „Zjawa IV”.

Zadania, do jakich kuter był przewidziany, stawiały bardzo wysokie wymagania techniczne dla jego konstrukcji. Kadłub „Zjawy” jest niezwykle mocny i wytrzymały. Wyjątkowo solidny szkielet i grube poszycie powodują, że jacht nie rozwija dużych szybkości, ale gwarantują wysokie bezpieczeństwo na morzu w każdych warunkach. Statek ratowniczy wykazywał się dużą dzielnością: miał pływać głównie w ekstremalnie ciężkich warunkach, wtedy, gdy inne jednostki ratownicze nie mogły już realizować swoich zadań. Mocne dębowe drewno przez lata dawało poczucie bezpieczeństwa w sztormach.

W ramach przebudowy w 1983 roku jednostce zmieniono takielunek, podwyższono maszty, przebudowano wnętrze. Konstrukcja kadłuba pozostała niezmieniona, dzięki czemu Zjawa nadal doskonale spisuje się w ciężkich warunkach.

Po przebudowie, pod harcerską banderą Zjawa zmieniła swą rolę na jacht wyprawowy. Już w pierwszych latach odbyła pierwszy daleki rejs – na Morze Czarne.

Ostatni remont miał miejsce w latach 2013 - 2015. Wymieniono pokład, nadbudówki, zbiorniki, instalację elektryczną, rurociągi. Wymieniony został szandek i część planek. Przebudowano wnętrze tworząc na rufie jedną kabinę 6 osobową i otwierając kambuz na mesę. Ponadto przeprowadzono generalny remont silnika. Jacht wyposażono w agregat, komputer nawigacyjny, dodatkowe pompy zenzowe. Po zakończeniu remontu, w sierpniu 2015 roku, jacht otrzymał klasę oceaniczną i wyruszył w wyprawę dookoła Atlantyku.

Niektóre wydarzenia z historii jachtu

  • (lata 80. XX wieku) – rejs na Morze Czarne;
  • 2001 – rejs na Spitsbergen (uhonorowany III Nagrodą za Rejs Roku za rok 2001);
  • 2003–2004 – rejs dookoła Ameryki Południowej, z opłynięciem Przylądka Horn i z wizytą na Antarktydzie (uhonorowany III Nagrodą za Rejs Roku za rok 2004). Kapitan Michał Bogusławski;
  • 2005 – rejs do Zatoki Hudsona, z wizytą w Churchill, podczas tego rejsu dokonano pierwszego polskiego lądowania na Ziemi Baffina;
  • w 2012 roku, roku w imieniu Władysława Wagnera harcerska załoga symbolicznie dokończyła rejs Zjawy IV dookoła świata. Władysław Wagner z powodu II wojny w 1939 musiał przerwać swój rejs w Great Yarmouth i chociaż opłynął świat dookoła, to do Polski już nigdy nie wrócił. Ten ostatni, brakujący odcinek z Anglii do Polski przepłynęła „Zjawa IV” (kapitan: Piotr Cichy). Za ten symboliczny rejs jury konkursu na Rejs Roku przyznało Zjawie IV nagrodę Prezydenta Gdańska „Bursztynową Różę Wiatrów”;
  • 2013 – rejs na północny kraniec Morza Bałtyckiego (kapitan: Piotr Cichy);
  • 2015 – „OnkoRejs”: 31 maja 12 kobiet, które doświadczyły choroby nowotworowej, wyruszyło w rejs do Visby i Kalmaru. 1 czerwca kadłub jachtu rozszczelnił się i zaczął nabierać wody. Załogę ewakuowano, a jacht został odholowany do portu portu we Władysławowie[1];
  • 2015 – Wyprawa OdySea Władka Wagnera Dookoła Atlantyku. Jacht wystartował 15 sierpnia 2015 z Gdyni i udał się przez Kanał Kiloński, Amsterdam, Brest, Lizbonę, Vigo do Maroka, na Maderę i na Wyspy Zielonego Przylądka. Stamtąd rozpoczął przekraczanie Atlantyku i w grudniu 2015 roku wylądował na Barbados. Wyprawa ma na celu upamiętnienie Władysława Wagnera;
  • 5 grudnia 2016 – Zjawa osiadła na mieliźnie niedaleko półwyspu Falsterbo (wybrzeże Szwecji). Cała załoga została podjęta przez SAR i bezpiecznie przetransportowana na brzeg. 16 grudnia 2016 jacht został wyjęty z wody dźwigiem i przewieziony do duńskiego portu Dragør[2];
  • 27 marca 2017 – Zjawa została przewieziona na pontonie transportowym do Polski, do portu w Darłówku;
  • sierpień 2019 – Związek Harcerstwa Polskiego po sprowadzenia Zjawy IV do Polski w 2017 roku, zakończył w sierpniu 2019 roku procedurę własnościową, co otworzyło drogę do ewentualnego remontu jachtu;
  • 5 marca 2021 – Związek Harcerstwa Polskiego oraz Dom Armatorski POLsail Sp. z o.o., utworzyły nowy podmiot prawny, spółkę Zjawa IV Sp. z o.o. KRS (0000894726). Celem spółki jest przeprowadzenie remontu, a następnie eksploatacja jachtu. Spółka planuje przeprowadzenie niezbędnych prac kadłubowych w Darłowie, a następnie transport jachtu drogą morską do Gdańska, gdzie na przystani POLsail przy Twierdzy Wisłoujście toczyć się będzie dalszy remont. Przewidywany koniec remontu to najwcześniej koniec 2024 roku[3][4].

Na co dzień w sezonie letnim „Zjawa IV” regularnie pływała w rejsach bałtyckich, głównie harcerskich i stażowo-szkoleniowych, oraz uczestniczyła w imprezach typu The Tall Ships’ Races, zlotach Baltic Sail w Gdańsku, czy Zlotach Oldtimerów w Szczecinie.

Zobacz też

Zjawa IV opuszcza Gdynię

Uwagi

  1. 15 września 2012 roku Odyseja Wagnera została symbolicznie dokończona przez harcerzy zorganizowanych przy Centrum Wychowania Morskiego ZHP. 5 września 2012 roku z Great Yarmouth, gdzie 73 lata temu zakończył swój rejs Władysław Wagner, wypłynął s/y Zjawa IV ze swoim kapitanem Piotrem Cichym. Symboliczną zgodę na odbycie rejsu do Gdyni wyraził Konsul Generalny RP.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

SY Zjawa IV leaves Gdynia.jpg
Autor: Happa, Licencja: CC BY-SA 3.0
SY Zjawa IV wypływa z Gdyni
SY Zjawa IV in Gdynia.JPG
Autor: Happa, Licencja: CC BY-SA 3.0
SY Zjawa IV - Powitanie Zjawy IV 15 września 2012 w Gdyni
Flag of Poland (with coat of arms).svg
Flaga Polski z godłem, wersja symboliczna. Oparta na Image:Flag of Poland.svg i Image:Herb Polski.svg. Uwaga: godło użyte w tej grafice nie jest oficjalne. Oficjalna wersja godła nie jest jeszcze dostępna w formacie wektorowym, stąd zamieszczono poniżej dodatkową wersję tej grafiki w formacie PNG, w której użyto poprawnego wizerunku godła.
SY Zjawa IV on Gdansk Bay 2.jpg
Autor: Happa, Licencja: CC BY-SA 3.0
SY Zjawa IV na Zatoce Gdańskiej