Zmierzchnica trupia główka

Zmierzchnica trupia główka
Acherontia atropos
(Linnaeus, 1758)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

owady uskrzydlone

Rząd

motyle

Rodzina

zawisakowate

Rodzaj

Acherontia

Gatunek

zmierzchnica trupia główka

Zasięg występowania
Mapa występowania

     w sezonie letnim

     całorocznie

Zmierzchnica trupia główka (Acherontia atropos) – ćma z rodziny zawisakowatych, jeden z trzech gatunków rodzaju Acherontia. Na tułowiu ma charakterystyczny wzór przypominający czaszkę, któremu zawdzięcza swoją nazwę.

Opis

Wygląd ćmy w pozycji spoczynkowej zlewa się z fakturą kory drzew, na których bytuje. Nieruchomy motyl jest prawie niewidoczny. Rozłożone skrzydła mają natomiast kontrastowe, żółto-czarne barwy, przypominające żądlące błonkówki (np. szerszenia) co motyl wykorzystuje do odstraszania drapieżników. W ucieczce motylowi pomaga zwinność i szybkość lotu.

Zaniepokojony motyl wydaje piszczący dźwięk, wydmuchując powietrze przez trąbkę[1].

Rozpiętość skrzydeł 10–14 cm, gąsienice dorastają do 13 cm[2]. Masa ciała do 10 g.

Biologia

Imago spotykane są w koloniach pszczoły miodnej, gdzie nie niepokojone odżywiają się miodem i nektarem. Pszczoły nie atakują motyla dzięki zjawisku chemicznej mimikry[3].

Rozród

Gąsienica zmierzchnicy trupiej główki

Tereny lęgowe motyla to cała Afryka, Azja południowo-zachodnia, a także basen Morza Śródziemnego, gdzie jest jednak narażony na mrozy. Motyl migruje w dużej ilości na teren Europy aż po koło podbiegunowe, głównie jednak do Europy Zachodniej. Z powodu pogody, głównie różnicy temperatur, europejskie populacje tego motyla różnią się bardzo w poszczególnych latach. Motyl potrafi przemierzać w locie tysiące kilometrów z dużą szybkością.

Jeżeli lato w Europie jest wystarczająco ciepłe i długie, to także w Europie lęgnie się nowe pokolenie motyla, które z kolei migruje z końcem lata na południe. Gąsienice żywią się zielonymi częściami roślin rodziny psiankowatych, np. ziemniaka, pomidora, bielunia, pokrzyku wilczej jagody, a także roślin z rodzin werbenowatych i oliwkowatych[4].

Nazwa

Łacińska nazwa zmierzchnicy trupiej główki wiąże się z mitologiczną rzeką Acheron oraz Mojrą Atropos[5].

Pasożyty

Na gąsienicach pasożytują liczne gatunki gąsienicznikowatych i rączycowatych[6]:

  • Ichneumonidae
    • Amblyjoppa fuscipennis
    • Amblyjoppa proteus
    • Callajoppa cirrogaster
    • Callajoppa exaltatoria
    • Diphyus longigena
    • Diphyus palliatorius
    • Ichneumon cerinthius
    • Netelia vinulae
  • Tachinidae
    • Compsilura concinnata
    • Drino atropivora
    • Masicera pavoniae
    • Winthemia rufiventris

Nawiązania w kulturze

Zmierzchnica trupia główka w wielu kulturach była (i niekiedy jeszcze jest) kojarzona ze śmiercią. Figuier w 1868 roku zapisał, że według wierzeń mieszkańców Anglii motyl towarzyszy wiedźmom i szepcze im do ucha imiona ludzi, którzy wkrótce umrą[7].

Zmierzchnica trupia główka pojawia się także w filmie Pies andaluzyjski oraz jest ważnym motywem pojawiającym się w powieści Milczenie owiec.

Motyl wzmiankowany jest również w gotyckiej powieści "I'm the King of the Castle", autorstwa Susan Hill, gdzie użyty jest w celu zaszczepienia strachu w jednym z młodych protagonistów.

Zobacz też

Przypisy

  1. Hubert Frings, Mable Frings, Uses of Sounds by Insects, 28 listopada 2003, DOI10.1146/annurev.en.03.010158.000511 (ang.).
  2. Maurice Burton, International Wildlife Encyclopedia, Robert Burton, wyd. 3rd ed, New York: Marshall Cavendish, 2002, s. 1167, ISBN 0-7614-7266-5, OCLC 45715889.
  3. R.F.A. Moritz, W.H. Kirchner, R.M. Crewe, Chemical camouflage of the death's head hawkmoth (Acherontia atropos L.) in honeybee colonies, „Naturwissenschaften”, 78 (4), 1991, s. 179–182, DOI10.1007/BF01136209, ISSN 0028-1042 (ang.).
  4. Pittaway, AR. 1993. The hawkmoths of the western Palaearctic. Harley Books, London.
  5. John Himmelman: Discovering Moths: Nighttime Jewels in Your Own Backyard. Down East Books, s. 108. ISBN 0-89272-528-1.
  6. Sphingidae of the Western Palaearctic. A.R. Pittaway
  7. The Insect World: Being a Popular Account of the Orders of Insects (1868) ISBN 1-4086-2437-0

Media użyte na tej stronie

Wikispecies-logo.svg
Autor: (of code) -xfi-, Licencja: CC BY-SA 3.0
The Wikispecies logo created by Zephram Stark based on a concept design by Jeremykemp.
Acherontia atropos distribution map cutted.png
Ta mapa została stworzona lub ulepszona w niemieckiej Kartenwerkstatt (Pracowni Kartograficznej). I Ty możesz zaproponować inne mapy do ulepszenia.
Acherontia atropos MHNT dos.jpg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 4.0
Death's-head Hawk moth - Dorsal side
Collection of the Mathematician Laurent Schwartz
Acherontia atropos larva 2.jpg
Autor: Marilyn Peddle, Licencja: CC BY 2.0
I believe it is a caterpillar of a Dead's Head Hawk moth (please tell me if I am wrong!) found throughout the Middle east and the Mediterranean and due to our milder winters it is now found in the south of the UK.