Znacznik stolarski

Znaczniki: zwykły z rysikiem i obrotowy (z kółkiem)

Znacznik stolarski - przyrząd stolarski do zaznaczania linii na powierzchniach drewnianych wzdłuż krawędzi i do wielokrotnego zaznaczania jednego wymiaru. Składa się z jednej (lub dwóch) prostych listewek, często z podziałką milimetrową, przesuwanej w drewnianej obejmie ze śrubką zaciskową. Na końcu listewki umocowany jest ostry metalowy krótki pręcik (rysik) służący do nakłuwania (zaznaczania) wyznaczonej szerokości. Można też przyłożyć ołówek do listewki w miejscu rysika i przesuwając razem wzdłuż równej krawędzi deski zaznaczyć prostą linię cięcia.

Również metalowy krótki trzpień ze stożkowym jednym końcem, wkładany do wywierconego otworu, by po przyłożeniu innego elementu drewnianego odbić na nim dokładne miejsce wiercenia. Używa się kilku znaczników jednocześnie do wyznaczenia wszystkich otworów idealnie w tym samym miejscu, najczęściej do kołków stolarskich pod płyty.

Konstrukcje znaczników

Media użyte na tej stronie

Truschino Marking gauge 1890.png
Autor: Gixie, Licencja: CC BY-SA 3.0
Marking gauge
Skoba-tool-1.JPG
Скоба - инструмент для разметки шипов и пазов в столярном деле
Resmas-01.JPG
Деревянный рейсмус.
Marking gauges.jpg
Autor: Luigi Zanasi, Licencja: CC BY-SA 2.0 ca
Picture of marking gauges taken 27 August, 2005 by Luigi Zanasi (myself) on my workbench using a Olympus digital camera.