Znikąd donikąd

Znikąd donikąd
Gatunek

dramat wojenny

Data premiery

15 sierpnia 1975

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

85 minut

Reżyseria

Kazimierz Kutz

Scenariusz

Ryszard Kłyś

Główne role

Jerzy Zelnik
Olgierd Łukaszewicz
Leonard Pietraszak

Muzyka

Wojciech Kilar

Zdjęcia

Krzysztof Winiewicz

Scenografia

Bolesław Kamykowski

Kostiumy

Marta Kobierska

Montaż

Józef Bartczak

Produkcja

Zespół Filmowy „Silesia”

Znikąd donikąd – polski film wojenny z 1975 roku w reżyserii Kazimierza Kutza. Zdjęcia do filmu powstały w Jaworkach w województwie małopolskim.

Treść

Jesień 1945. Wyniszczony walkami oddział Armii Krajowej dowodzony przez porucznika Groźnego działa na terenie Żywiecczyzny, walcząc przeciwko władzy ludowej. Wyrwawszy się z okrążenia zajmuje wieś. Groźny chce dać ludziom wypoczynek, uzupełnić zapasy żywności i umożliwić ratunek rannemu Kordianowi. Wiejski lekarz Stefan – dawny kolega Groźnego – udziela pomocy rannemu, domaga się jednak, aby oddział opuścił wioskę i nie narażał mieszkańców na niebezpieczeństwo.

Wymowa ideowa filmu Kutza, który ukazał oddział byłych akowców jako bezideową bandę, wzbudziła sprzeciw w wielu środowiskach, wszelka krytyka tego dzieła była jednak uniemożliwiona w wyniku działania cenzury. Z tygodnika "Czas" cenzura zdjęła m.in. recenzję tego filmu napisaną przez Józefa Narkowicza, pt.: "Straceńcy zeszli z gór". Narkowicz w podsumowaniu pisał, że Kutz w 1975 r. "zaprezentował obraz przypominający ilustrację tez propagandowych z początku lat pięćdziesiątych na temat AK..."[1]

Obsada

Przypisy

  1. T. Strzyżewski, Wielka księga cenzury PRL w dokumentach, Warszawa 2015, s. 474

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie