Zniszczenie Starego Miasta w Legnicy
Treść tego artykułu może nie być zgodna z zasadami neutralnego punktu widzenia, ponieważ brakuje wskazania precyzyjnych źródeł do większości tez prezentowanych w artykule. Dokładniejsze informacje o tym, co należy poprawić, być może znajdują się w dyskusji tego artykułu. Po wyeliminowaniu niedoskonałości należy usunąć szablon {{Dopracować}} z tego artykułu. |
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/dd/Liegnitz-Johanneskirche-1.jpg/300px-Liegnitz-Johanneskirche-1.jpg)
Legnica z działań II wojny światowej wyszła właściwie nienaruszona. Miasto nie zostało zamienione w twierdzę, a tutejszą ludność na wieść o zbliżającym się froncie ewakuowano. W lutym 1945 Armia Czerwona wkroczyła do miasta, ale nie spowodowało to większych zniszczeń poza kilkoma kamienicami na przedmieściach. Centrum średniowiecznego miasta aż do końca kwietnia było właściwie nienaruszone.
W dniach 8–11 maja 1945 w mieście wybuchła seria poważnych pożarów. W związku z nieobecnością wielu oraz stresem towarzyszącym życiu miejscowych, a także wyjątkową nielicznością polskich osadników, nie ma pełnych i potwierdzonych źródeł wskazujących jednoznacznie na przyczyny serii pożarów.
Bardziej uznaną wersją jest, że w ramach świętowania zwycięstwa nad III Rzeszą, wojsko radzieckie urządziło tak zwane Ognie Zwycięstwa[1] - był to eufemizm na masowe podpalenia.
Według innej, nieuźródłowionej wersji, podpalenia nie były formą świętowania. Według tej opinii, wojsko korzystając z okazji że miasto jest całkowicie w ich kontroli oddawało się plądrowaniu, w tym licznych legnickich hoteli, restauracji, oberż i libacjom alkoholowym. Podczas jednej z większych, nieświadomi zagrożenia zdrowia ludzie radzieccy skonsumowali również alkohol metylowy, od którego umarło wielu z nich. Sytuacja ta pobudziła część żołnierzy do wzięcia odwetu, a destrukcja, dewastacja i branie odwetu były rozmyślnie wpajane w żołnierskie umysły Armii Czerwonej, choćby w odezwach autorstwa Ilii Erenburga[2], akceptowanych przez rząd ZSRR.
Sposób podpalania miasta polegał często na wrzucaniu przez żołnierzy sowieckich do wybranych, często najcenniejszych budynków, płonących kanistrów z benzyną lub granatów. W związku z tym że budynki na starówkach miejskich magazynowały w piwnicach węgiel jako opał zimę, pożary stawały się żywiołowe, a przeważnie drewniana stara zabudowa zapalała się intensywnie jedna od drugiej.
Proceder podpaleń, który nie był niczym niecodziennym, wspomniał świadek jednego z nich, w Prusach Wschodnich, Lew Kopielew, który tak odtworzył rozmowę na temat sprawców podpaleń[3]:
– Znaczy, podłożyli miny i podpalili?
– Kto? Niemcy?
– Nie, w ogóle żadnych min nie było, a ten ogień to zrobili nasi.
– Ale po co?
– Ach, a kto wie, po co. Tak po prostu dla zabawy. [...] Tu są Niemcy! No to rozwalić wszystko, spalić wszystko! Wziąć odwet!
Klarownie sprawę takiego zachowania żołnierza radzieckiego tłumaczyły słowa radzieckiego generała armii Iwana Czerniachowskiego[4]:
Przemaszerowaliśmy dwa tysiące kilometrów i widzieliśmy zniszczenia tego wszystkiego, co wybudowaliśmy w ciągu 20 lat. Teraz stoimy przed jaskinią, z której napadł na nas faszystowski agresor. Zatrzymamy się dopiero wtedy, gdy zrobimy porządek. Nie będzie litości [...] Na próżno żądać od żołnierzy Armii Czerwonej, żeby kierowali się litością. Oni płoną nienawiścią i żądzą zemsty. Kraj faszystów musi przemienić się w pustynię
Legnicka Straż Pożarna na skutek sytuacji w jakiej Legnica znalazła się w 1945 roku, towarzyszącym temu stresowi i chaosowi, obawom, nieumiejętnością porozumienia z żołnierzami w języku rosyjskim, itp., nie mogła skutecznie skontrować i zapanować nad pożarami dewastującymi legnickie Stare Miasto.
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/82/The_Soviet_Union_1960_CPA_2402_stamp_%28World_War_II_Twice_Hero_General_of_the_Army_Ivan_Chernyakhovsky_and_Battle_Scene%29.jpg/255px-The_Soviet_Union_1960_CPA_2402_stamp_%28World_War_II_Twice_Hero_General_of_the_Army_Ivan_Chernyakhovsky_and_Battle_Scene%29.jpg)
Po latach trudno jest stuprocentowo stwierdzić czy za zniszczenie Starego Miasta odpowiadają jedynie żołnierze Armii Czerownej.
Współudział w zniszczeniu zabytkowej Legnicy mają również jednakże polscy szabrownicy, przestępcy, którzy w poszukiwaniu rabunku udawali się na Dolny Śląsk i inne Ziemie zachodnie. Literatura podaje, że w celu zatarcia śladów swojego procederu rozniecali pożary w okolicach swego plądrowania. W związku z brakiem prowadzonej podówczas na bieżąco ewidencji trudno jest ocenić ile kamienic spłonęło przez Szabrowników, a ile spłonęło przez żołnierzu Armii Czerwonej, którzy podpalali metodycznie.
Zdewastowane zostało praktycznie całe stare centrum miasta, przy czym największe szkody w zabudowie odnotowano w okolicach Rynku. Zniszczeniu uległo wiele zabytków, w tym liczne dzieła renesansu i baroku mieszczańskiego.
W późniejszych latach władze nie robiły nic w celu uratowania i zabezpieczenia obiektów, które przetrwały. W 1963 Miejska Rada Narodowa w Legnicy, podjęła decyzję o zrównaniu średniowiecznego centrum miasta z ziemią, tłumacząc to koniecznością zatarcia jego niemieckiej przeszłości. Według byłych pracowników legnickiego ratusza, takie działanie władz miasta podyktowane było chęcią przypodobania się władzom centralnym. Tezą niepotwierdzoną jest, jakoby cegły z burzonych domów transportowane były do Warszawy, gdzie powstawały z niej kolejne budynki[5]. Władze postanowiły, że na miejscu dawnych ulic, wytyczonych w epoce pełnego średniowiecza, powstanie wzorcowa zabudowa miasta socjalistycznego. Plan ten nie został zrealizowany w pełni, nieliczne zabytki zachowały się obok nowych bloków.
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Legnica. Zarys monografii miasta. Legnica-Wrocław 1998, Wydawnictwo DKTS Silesia, s. 573.
- ↑ Antony Beevor: Berlin 1945, str. 149.
- ↑ Lew Kopielew: Aufbewahren für alle Zeit! Nachwort von Heinrich Böll (Autobiographie Teil 2) (1976).
- ↑ Migracje ludności na pograniczu kurpiowsko-mazurskim. [dostęp 2020-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-03-06)].
- ↑ Dane przekazane przez Jadwigę Zienkiewicz, zastępcę prezydenta miasta Legnicy w Radiu Plus, sierpień 2009.
Bibliografia
- Legnica. Zarys monografii miasta. Legnica-Wrocław 1998, Wydawnictwo DKTS Silesia, s. 573.
Media użyte na tej stronie
Autor:
- Unbalanced scales.svg: Booyabazooka
- derivative work: Mareklug talk
Ikonka wagi o nie zrównoważonych szalach, gdzie lżejsza szala została nieco podkoloryzowana gwoli dalszego podkreślenia zaistnienia braku równowagi
View from South-East side, early 20th century
Марка СССР из серии «Герои Великой Отечественной войны, зачисленные навечно в списки воинских частей». Портрет Дважды Героя Советского Союза И. Д. Черняховского, медаль «Золотая Звезда», изображение команлного пункта. Художник — Л.Голованов. Марка выпущена в обращение в феврале—мае 1960 года тиражом 1,5 млн. экземпляров. Описание по изданию «Каталог почтовых марок СССР 1918 —1974», М., 1976.
Autor: SchiDD, Licencja: CC BY-SA 4.0
Pfarrkirche St. Johannes der Täufer in Liegnitz/Legnica