Ciśnienie atmosferyczne zredukowane

Ciśnienie atmosferyczne zredukowane do poziomu morza (ciśnienie zredukowane, ciśnienie względne) – wartość ciśnienia atmosferycznego, które występowałoby na poziomie morza w tych samych warunkach otoczenia (ciśnienie rzeczywiste, temperatura powietrza), w których następuje pomiar[1].

Ciśnienie zredukowane do poziomu morza podaje się w opisie stanu i prognozach pogody, aby ułatwić porównanie ciśnienia w różnych miejscach znajdujących się na różnej wysokości nad poziomem morza.

Zależność ciśnienia od wysokości i temperatury, umożliwiającą obliczenie znormalizowanego ciśnienia, określa wzór barometryczny.

Do przybliżonego określenia spadku ciśnienia z wysokością stosuje się wielkość zwaną stopień barometryczny lub stopień baryczny, określającą przyrost wysokości, na której ciśnienie spada o jedną jednostkę ciśnienia. Na wysokościach pobliżu poziomu morza dla milibarów stopień barometryczny ma wartość około 8 m/hPa i rośnie wraz z wysokością, osiągając około 15 m/hPa[2].

Przypisy

  1. Ciśnienie atmosferyczne bezwzględne i względne (zredukowane do poziomu morza). O co chodzi z tymi ciśnieniami?, stacje-pogody.pl [dostęp 2022-05-28].
  2. „Encyklopedia fizyki” praca zbiorowa PWN 1973 t. I s. 263.

Linki zewnętrzne