Zofia Olelkowicz
Ikona przedstawiająca Zofię Olelkowicz | |
Pogoń Litewska | |
Rodzina | |
---|---|
Data i miejsce urodzenia | |
Data i miejsce śmierci | |
Ojciec | Jerzy Olelkowicz |
Matka | Barbara z Kiszków |
Mąż | |
Dzieci |
Zofia Radziwiłł z domu Olelkowicz (ur. 1 maja 1585 w Słucku, zm. 19 marca 1612 w Myleńcu) – księżna na Słucku i Kopylu, święta prawosławna.
Życiorys
Ostatnia przedstawicielka książęcego rodu starolitewskiego, Olelkowiczów-Słuckich. Córka księcia Jerzego Olelkowicza (zm. 1586) i Barbary z Kiszków. Po śmierci ojca stała się jedyną spadkobierczynią jego ogromnej fortuny. Wychowywała się pod opieką Jerzego Chodkiewicza. W dzieciństwie zaręczona z Januszem Radziwiłłem, którego poślubiła 1 października 1600 roku w Brześciu Litewskim po głośnym sporze rodów Chodkiewiczów i Radziwiłłów[1][2].
Większość życia spędziła w dobrach rodowych Olelkowiczów na Białej Rusi. Z uwagi na ciągłe podróże męża i jego nieobecność poświęciła się życiu religijnemu i dobroczynnemu. Było przeciwniczką kościoła unickiego w Rzeczypospolitej, protektorką prawosławia, opiekunką i fundatorką licznych cerkwi. Za jej sprawą Słuck stał się ważnym ośrodkiem ruchu dyzunickiego w Wielkim Księstwie Litewskim.
Zofia z Olelkowiczów Radziwiłłowa zmarła 19 marca 1612 roku[3] we wsi Myleniec podczas pierwszego porodu. Jej jedyne dziecko urodziło się martwe. Cały jej majątek na mocy testamentu przeszedł na własność Janusza Radziwiłła i stał się w przyszłości podstawą późniejszej potęgi Bogusława Radziwiłła.
Kwestia wyznania i święta prawosławna
W 1983 roku za swoje zasługi w ratowaniu od całkowitej likwidacji struktur Kościoła Prawosławnego w Wielkim Księstwie Litewskim, pomoc udzielaną dyzunitom, liczne fundacje kościelne oraz pobożne życie została kanonizowana, jako Prawiednaja Sofija. Jej święto liturgiczne przypada 19 marca[4] i w trzecią niedzielę po Pięćdziesiątnicy[5].
Kwestia jej wyznania jest skomplikowana. Jej ojciec umarł jako prawosławny (przez pewien okres nawet kalwinistą), a jej matka była katoliczką. Zofię wychowywano jako katoliczkę, i zachował się jej (niepodpisany) dokument z 1600 roku w którym określa się jako katoliczka – wykazały to badania Olgi Bobkowej i Anastazji Skelian. Nie jest jednak jasne w jakiego wyznania była już po ślubie. Razem z mężem (kalwinistą) Januszem Radziwiłłem była znana jako przeciwniczka kościoła unickiego i katolików (nie pozwalała im otworzyć kościoła w Słucku ani w swoich dobrach), pragnęła być pochowana w cerkwi prawosławnej[6].
Pochowana pierwotnie w cerkwi zamkowej Świętej Trójcy w Słucku. Obecnie jej relikwie znajdują się w soborze Ducha Świętego w Mińsku. W ikonografii świętych prawosławnych przedstawiana jest jako młoda kobieta, w stroju książęcym, z białą chustą spadającą na ramiona spod książęcej czapy. Dłonie ma zazwyczaj złożone na piersi w modlitewnym geście.
Kult Zofii z Olelkowiczów Radziwiłłowej jest rozpowszechniony głównie na Białorusi. W Mińsku znajduje się cerkiew prawosławna pw. św. Zofii Słuckiej.
Odniesienia w kulturze
- Zofia z Olelkowiczów Radziwiłłowa jest bohaterką powieści historycznej Józefa Ignacego Kraszewskiego Ostatnia z Książąt Słuckich (1841).
- Zofia z Olelkowiczów jest tematem poematu Teodora Korwin Szymanowskiego wydanego w Kijowie w 1891 r.[7]
- W 2019 roku ukazała się książka biograficzna o Zofii Słuckiej polskiej autorki – Anity Klecha Zofia Olelkowiczówna ostatnia z księżniczek słuckich (1586-1612). Mity i rzeczywistość, wyd. Adam Marszałek, ISBN 978-83-8180-144-7.
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Adam Naruszewicz: Żywot J. K. Chodkiewicza, wojewody wileńskiego, hetmana wielkogo w. ks. lit. T. I. Kraków: K. J. Turowski, 1858, s. 19-25.
- ↑ Leon Potocki: Pamietniki pana Kamertona przez L.P.. Poznań: Księgarnia J. K. Żupańskiego, 1869, s. 174.
- ↑ Kilka źródeł podaje rok 1617: Kazimierz Stadnicki: Bracia Władysława-Jagiełły Olgierdowicza, króla Polski, Wielkiego xięcia Litwy, jako dalszy ciąg "Synów Giedymina". Lwów: Nakł. Alexandra Vogla, 1867, s. 186., Emil Kierski: Starozytności polskie: Ku wygodzie czytelnika porządkiem abecadłowym zebrane. T. II. Poznań: Księgarnia J. K. Żupańskiego, 1852, s. 469-470. oraz Michał Balinski: Starożytna Polska pod względem historycznym, jeograficznym i statystycznym opisana. Tymoteusz Lipiński. T. III. Warszawa: S. Orgelbrand, 1846, s. 668., jednak na rycinie Marcina Franciszka Wobe z 1765 roku wskazany jest rok 1612.
- ↑ według kalendarza juliańskiego
- ↑ według Soboru Świętych Białoruskich
- ↑ Szok w Cerkwi! Prawosławna święta „przeszła” na katolicyzm |, kresy24.pl [dostęp 2017-12-03] (pol.).
- ↑ Korwin Szymanowski, Teodor. Zofija Olelkiewiczówna – księżniczka słucka, Ed. G.L. Fronckevic, Kiev 1891
Linki zewnętrzne
- Cerkiew św. Zofii Słuckiej w Mińsku. hram.belros.info. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-02-10)].
- Prawosławny Serwis Internetowy Żywoty świętych
Media użyte na tej stronie
Belorussian icon of st. princess Sofia of Slutsk (Zofia Olelkowicz Słucka), (1585-1612), 1st wife of Janusz Radziwill (1579-1620). Праведная София Юрьевна, княгиня Слуцкая
Autor: Ta grafika została stworzona za pomocą Adobe Photoshop przez Guccee., Licencja: CC BY-SA 3.0
Herb szlachecki Pogoń Litewska, wersja z płaszczem książęcym i mitrą książęcą. Stylizowany na herb książęcy.
(c) Hanna Zelenko, CC BY-SA 3.0
Cathedral of Holy Spirit, Minsk, Belarus.