Zofia Matysikowa
Data i miejsce urodzenia | 1917 |
---|---|
Data i miejsce śmierci | 16 lutego 1997 |
doktor nauk chemicznych | |
Specjalność: dydaktyka i metodyka nauczania chemii | |
Alma Mater | |
Odznaczenia | |
Zofia Matysikowa (z d. Tomaszewicz; ur. 1917 w Odessie, zm. 16 lutego 1997 w Gdańsku[1]) – polska doktorka chemii, nauczycielka akademicka, pedagożka, aktywistka i popularyzatorka tej dziedziny nauki[2]. Specjalizowała się w zagadnieniach z zakresu nauk chemicznych, głównie dydaktyki i metodyki nauczania chemii[2][3]. Mistrzyni Polski w pływaniu stylem dowolnym z 1939 roku[1].
Życiorys
Córka polskiego inżyniera kolejnictwa, który nadzorował budowę magistrali kolejowych na terenie Imperium Rosyjskiego. Po I wojnie światowej rodzina przyjechała do Wilna. Zofia początkowo uczyła się w gimnazjum prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Następnie studiowała na Uniwersytecie Wileńskim[1]. Studiów jednak nie ukończyła[4].
W latach 1939–1945 członkini Armii Krajowej, uczestniczka tajnych kompletów[1]. Uczestniczyła w operacji „Ostra Brama” rozpoczętej 7 lipca 1944, której celem było oswobodzenie Wilna z okupacji niemieckiej. Jej głównym zajęciem było fałszowanie dokumentów[5].
Po II wojnie światowej osiedliła się w Toruniu. Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w tym mieście[1]. Po studiach pracowała jako asystentka Witolda Zacharewicza, polskiego chemika[1]. W 1948 obroniła pracę doktorską. Poświęciła ją chemii terpenów[6].
Od 1952 mieszkała w Gdańsku. Związała się zawodowo z Instytutem Chemii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku. Z jej inicjatywy w 1954 powstał Zakład Metodyki Nauczania Chemii (dziś Zakład Dydaktyki Chemii)[1], pierwszy w Polsce po wojnie. Kierowała nim do 1987, gdy przeszła na emeryturę[4]. Doprowadziła do tego, że zaczęto przeprowadzać przewody doktorskie z dydaktyki chemii. W latach 1976–1985 jako pierwsza w kraju wypromowała pięciu doktorów chemii, wśród nich trzy kobiety. Wypromowała około 200 magistrów chemii. Recenzowała prace doktorskie z zakresu dydaktyki chemii[4]. Organizowała cykliczne seminaria dla czynnych nauczycieli oraz metodyków chemii. Współpracowała z Instytutem Kształcenia Nauczycieli i Ośrodkiem Metodycznym w Gdańsku. W Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku w latach 1953–1956 pełniła funkcję dziekana Wydziału Matematyki-Fizyki i Chemii[7]. Była przewodniczącą Komisji do spraw nadawania nauczycielom chemii stopni specjalizacji zawodowej. Uczestniczyła w Szkołach Problemów Dydaktyki Chemii oraz Konferencjach Centralnego Ośrodka Metodycznego Studiów Nauczycielskich. Współpracowała z komisjami programowymi i kwalifikacyjnymi dla nauczycieli chemii przy Ministerstwie Edukacji Narodowej. Była członkinią Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Dzięki niej powołano Sekcję Dydaktyczną towarzystwa. Podejmowała działania z dydaktykami chemii z Niemiec, Czech i Rosji. Prowadziła badania naukowe z różnymi ośrodkami za granicą (Brema, Oldenburg, Greifswald). Była ekspertką uznawaną na arenie międzynarodowej[5].
Opublikowała wiele prac naukowych i artykułów na temat dydaktyki oraz metodyki nauczania chemii. Przygotowała kilka skryptów z metodyki nauczania i historii chemii. Napisała wiele książek pomocniczych dla nauczycieli chemii, podręczniki szkolne i zbiory zadań[8]. Pisała do czasopisma „Chemia w Szkole”[4].
Nagrody i wyróżnienia
Uhonorowana m.in.:
- Medalem im. Jana Harabaszewskiego, przyznawanym przez Polskie Towarzystwo Chemiczne
- Godnością „Zasłużonego Nauczyciela”
- Medalem Komisji Edukacji Narodowej[2].
Upamiętnienie
Jej imię nosi jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie chemii – Medal im. Zofii Matysikowej. Można go otrzymać za wybitne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze, popularyzację wiedzy chemicznej, rozwijanie innowacyjnych metod nauczania i uczenia się oraz aktywną działalność na rzecz edukacji chemicznej[1][5].
Przypisy
- ↑ a b c d e f g h Medal im. Zofii Matysikowej :: Sekcja Dydaktyki Chemii, dydaktyka.ptchem.pl [dostęp 2020-02-18] .
- ↑ a b c Zofia Matysikowa, [w:] PTCHEM – Biogramy patronów Wyróżnień, Medali i Nagród PTCHEM [online], ptchem.pl [dostęp 2020-02-18] .
- ↑ Dr Zofia Matysikowa, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2020-02-18] .
- ↑ a b c d Zakład Chemii i Dydaktyki Chemii UP - Matysikowa Zofia, uatacz.up.krakow.pl [dostęp 2021-12-26] .
- ↑ a b c Anna Zielińska-Fedoruk , Metropolitanka - Zofia Matysik, Metropolitanka [dostęp 2021-12-26] (pol.).
- ↑ Zakład Chemii i Dydaktyki Chemii UP - Matysikowa Zofia, uatacz.up.krakow.pl [dostęp 2021-12-26] .
- ↑ Historia Wydziału Chemii | Wydział Chemii, chemia.ug.edu.pl [dostęp 2021-12-26] .
- ↑ Zofia Matysikowa, Google Books [dostęp 2020-02-18] .