Zofia Uniechowska

Zofia Döllinger
z d. Radogost-Uniechowska
ps. „Wiera”, „ Zbigniew”, „Pajączek”
Herb
Herb Ostoja
powstaniec warszawski
Data i miejsce urodzenia

27 czerwca 1909
Wilno

Data i miejsce śmierci

30 listopada 1993
Warszawa

Ojciec

Janusz Radogost-Uniechowski

Matka

Zofia Jelska

Mąż

Zygmunt Dölinger

Dzieci

Anna

Rodzeństwo

Antoni, Karola

Odznaczenia
Order Krzyża Grunwaldu II klasy Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Partyzancki Warszawski Krzyż Powstańczy Medal Zwycięstwa i Wolności 1945 Złota Odznaka „Za zasługi w pracy penitencjarnej”

Zofia Döllinger z d. Radogost-Uniechowska h. Ostoja, ps. „Pajączek”, „Wiera”, „Zbigniew” (ur. 27 czerwca 1909 w Wilnie, zm. 30 listopada 1993 w Warszawie) – dyplomowana pielęgniarka-położna, podczas II wojny światowej uczestniczyła w konspiracji AK.

Życiorys

Zofia Döllinger była córką Janusza i Zofii z d. Jelskiej (zm. 1921), siostrą Antoniego Uniechowskiego i Karoli Uniechowskiej. Ukończyła żeńskie Gimnazjum Wiktorii Jędryczkowskiej w Warszawie, gdzie uzyskała tzw. „małą maturę”, następnie Warszawską Szkołę Pielęgniarstwa /kurs XI - dyplom otrzymała w 1928 roku/. Od 1928 roku uczęszczała także do Szkoły Położniczej im. Dr. Rejsa. Była instruktorką W.S.P. na Oddziale Położniczym w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie. Po ukończeniu szkół pracowała jako przełożona w Zakładzie Neuropsychiatrycznym w Grodzisku Mazowieckim. Po wyjściu za mąż, pracowała w ośrodkach zdrowia w Brzesku i w Tarnowie. W latach 1938–1941 pracowała z ramienia Inspektoratu Pracy jako pielęgniarka na Stacji Opieki nad matką i dzieckiem oraz matkami ciężarnymi w Warszawie.

W lipcu 1941 roku wstąpiła na terenie Warszawy do sowieckiej wywiadowczej Samodzielnej Grupy Spadochronowej „Michał”, w której pełniła funkcję łączniczki i sanitariuszki ps. Wiera. Od 1 marca 1943 do 1 sierpnia 1944 roku była członkiem siatki więziennej AK na Pawiaku, w więzieniu kobiecym „Serbia”, w charakterze starszej strażniczki. Celem podjęcia się pracy w okupacyjnym więzieniu było m.in. wzmocnienie dróg łączności z siatką wewnętrzną, na której, po spacyfikowaniu męskiego personelu Pawiaka, spoczywał cały ciężar wywiadu w tym obiekcie. Działalność Zofii Dollinger na Pawiaku wymagała dużej odwagi, gdyż łączyła się ona z zagrożeniem życia, głównie ze strony okupanta[1]. W czasie powstania warszawskiego była siostrą operacyjną szpitala powstańczego w Zgrupowaniu „Chrobry II” przy ul. Śliskiej 51, następnie w szpitalu w podziemiach PKO przy ul. Świętokrzyskiej. Po upadku powstania przeszła przez obóz w Pruszkowie, a następnie przebywała w Opocznie.

Po wojnie, w latach 1945–1946 pracowała jako przełożona sióstr w Ambulatorium Biura Odbudowy Stolicy w Warszawie, w latach 1946–1948 w Szpitalu Powiatowym w Kętrzynie. W 1950 roku, po przejściu gruźlicy płuc i dwuletnim leczeniu, przeszła na rentę inwalidzką. Dorabiała jako instruktorka kandydatek przygotowująca je do egzaminu państwowego w pielęgniarskiej Szkole Pomaturalnej przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie.

W roku 1931 wyszła za mąż za Zygmunta Dölingera (1899–1949).

Zmarła w Warszawie 30 listopada 1993 roku i została pochowana na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 52-2-10)[2][3].

Ordery i odznaczenia

Zobacz też

Przypisy

  1. K. Bedyński, Warszawska konspiracja więzienna 1939–1944 (udział polskiego personelu), [w:] „Archiwum Kryminologii”, t. XXI, 1995, s. 210–211.
  2. Cmentarz Stare Powązki: RADOGOST-UNIECHOWSCY, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2021-05-28].
  3. Biogram Zofii Döllinger w Wirtualnym Muzeum Pielęgniarstwa Polskiego
  4. Odznaczona 1 lipca 1944 r. przez Dowódcę Armii Krajowej „za odwagę i wybitne zasługi w łączności z więźniami na Pawiaku-Serbii w okresie konspiracji”.
  5. Nadana pośmiertnie przez Ministra Sprawiedliwości Zarządzeniem nr 9/O/98 z dnia 12 listopada 1998 r.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

POL Krzyż Partyzancki BAR.svg
Baretka: Krzyż Partyzancki
POL Warszawski Krzyż Powstańczy BAR.svg
Baretka: Warszawski Krzyż Powstańczy
POL Medal Zwycięstwa i Wolności BAR.svg
Baretka: Złoty Medal Zwycięstwa i Wolności
POL Order Krzyża Grunwaldu 2 Klasy BAR.svg
Baretka: Order Krzyża Grunwaldu II klasy
POL COA Ostoja średniowieczna.svg
Autor: Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape ., Licencja: CC BY-SA 3.0
POL Złota Odznaka Za zasługi w pracy penitencjarnej BAR.svg
Baretka Złotej Odznaki "Za zasługi w pracy penitencjarnej".