Związek Koryncki

Związek Koryncki, nazywany czasem Związkiem Helleńskim[1] – porozumienie grupy państw greckich, uczestników kongresu w Koryncie w 337 r. p.n.e., zwołanego po wojnie Macedonii z Atenami, Tebami i ich koalicjantami przez zwycięskiego władcę macedońskiego, Filipa II[2].

Sygnatariuszami traktatu pokojowego były wszystkie, poza Spartą[1], poleis Grecji kontynentalnej, na czele z Atenami oraz niektóre państwa wyspiarskie (Chios, Eresos na Lesbos). Ta ugoda weszła do historii pod nazwą Związku Korynckiego, którego rzeczywistym twórcą i hegemonem był król Macedonii - Filip II (który stał się m.in.: przewodniczącym synhedrionu), narzucając w ten sposób państwom greckim tę strukturę polityczną, aby móc skutecznie kontrolować ich poczynania i de facto pośrednio mieć wpływ na bieg spraw politycznych w Grecji, nie angażując się w drobiazgowe kwestie sporne między nimi, które miał rozstrzygać właśnie Związek[3].

Warunkami porozumienia były m.in.:

  • zachowanie powszechnego pokoju (koine eirene) między wszystkimi uczestnikami traktatu[4],
  • zakaz występowania przeciw królowi Macedonii Filipowi II i jego następcom[3],
  • zakaz ingerencji w sprawy ustrojowe innych państw[5],
  • występowanie zbrojne przeciwko naruszającym porozumienie po uprzedniej decyzji hegemona związku i rady związku - synhedrionie - która to instytucja była nowatorskim rozwiązaniem, będącym ciałem grupującym przedstawicieli każdego członkowskiego państwa greckiego w liczbie proporcjonalnej do swej wielkości[1].

Na pierwszym posiedzeniu plenarnym związku (jesienią 337 r. p.n.e.), podjęto również uchwałę o rozpoczęciu wojny z Persją, którą miał poprowadzić Filip II król Macedonii[3][5].

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c Green 2002 ↓, s. 91.
  2. Wolski 1992 ↓, s. 223-224.
  3. a b c Green 2002 ↓, s. 99.
  4. Green 2002 ↓, s. 98.
  5. a b Wolski 1992 ↓, s. 224.

Bibliografia

  • Peter Green, Aleksander Wielki, Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2002, ISBN 83-06-02885-6.
  • Józef Wolski, Historia Powszechna. Starożytność, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1992, ISBN 83-01-08851-6.