Zygmunt Jaeschke

Zygmunt Jaeschke
major pilot w stanie spoczynku major pilot w stanie spoczynku
Data i miejsce urodzenia

30 kwietnia 1922
Przemyśl

Data śmierci

17 marca 2016

Przebieg służby
Siły zbrojne

Poland badge.jpg Polskie Siły Zbrojne

Formacja

RAF roundel.svg RAF

Jednostki

24 pułk ułanów,
309 dywizjon "Ziemi Czerwieńskiej"

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa,

Późniejsza praca

biegły księgowy

Odznaczenia
Polowa Odznaka Pilota
Krzyż Walecznych (od 1941) Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Zygmunt Jaeschke (ur. 30 kwietnia 1922 w Przemyślu, zm. 17 marca 2016) – polski pilot wojskowy, żołnierz Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, biegły księgowy.

Życiorys

Ukończył Państwowe Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu. Po wybuchu II wojny światowej przez Przełęcz Jabłonicką przedostał się na Węgry, gdzie został internowany. Po ucieczce z obozu w Kadarkút przedostał się do Budapesztu, skąd za pośrednictwem polskiej ambasady został przerzucony do Francji. Tu wstąpił w szeregi Wojska Polskiego, w lutym 1940 roku otrzymując przydział do 24 pułku ułanów. Brał udział w kampanii francuskiej 1940 roku, a po upadku Francji wraz z jednostką został ewakuowany do Wielkiej Brytanii. Tu pułk został rozlokowany na terytorium Szkocji.

W latach 1941-1942 został oddelegowany do polskiego liceum w Pitlochry, gdzie zdał egzamin maturalny. Po maturze został skierowany do Szkoły Podchorążych Piechoty i Kawalerii Zmotoryzowanej w Auchtermuchty, gdzie uzyskał stopień kaprala podchorążego. Na początku 1943 roku zgłosił się do służby w lotnictwie. Odbył szkolenia w jednostkach szkoleniowych w Hucknall, Brighton, Newton oraz Manby. W czerwcu 1944 roku został awansowany na stopień podporucznika. Po odbyciu przeszkolenia w jednostce wyszkolenia bojowego, we wrześniu 1944 roku został przydzielony do 309 dywizjonu "Ziemi Czerwieńskiej", gdzie latał na samolotach P-51 "Mustang". Do końca wojny wziął udział w 33 lotach (26 bojowych i 7 operacyjnych).

Po zakończeniu działań wojennych ukończył kursy mechaników silnikowych. Wobec rozwiązania Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii powrócił w czerwcu 1947 roku do Polski. W chwili demobilizacji posiadał stopnie: polski porucznika i angielski Flying Officer.

Po demobilizacji przebywał krótko w Gliwicach i Przemyślu, by przenieść się do Krakowa, celem podjęcia studiów. Z uwagi na przeszłość wojskową nie pozwolono mu podjąć studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Akademii Górniczo-Hutniczej, wobec czego podjął edukację na krakowskiej Akademii Handlowej, którą ukończył w 1951 roku jako magister ekonomii. Pracował głównie w księgowości i rachunkowości m.in. w Fabryce Maszyn Drogowych "Madro", Polskim Związku Motorowym w Nowej Hucie, krakowskiej Dyrekcji Poczty i Telekomunikacji oraz w Zakładach Gazowniczych Kraków. W 1963 roku otrzymał uprawnienia biegłego księgowego. Na emeryturę przeszedł w 1987 roku. Był członkiem Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP[1].

W 1948 roku został pozbawiony licencji pilota. Od okresu studiów do 1956 roku był nachodzony przez funkcjonariuszy bezpieki, a jego mieszkanie było rewidowane i przeszukiwane.

Po śmierci został pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Ordery i odznaczenia

Przypisy

  1. Zmarł major pilot Zygmunt Jaeschke. dlapilota.pl, 2016-03-25. [dostęp 2016-06-21]. (pol.).

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

RAF roundel.svg
Royal Air Force Roundel
Poland badge.jpg
Poland badge. Second World War period Polish Army (post-1939 Free Polish Army) shoulder title.
PilotPolowy.jpg
Autor: Pablo000, Licencja: CC BY-SA 4.0
Polowa Odznaka Pilota 1928.
POL Krzyż Walecznych (1941) BAR.svg
Baretka: Krzyż Walecznych (1941).
Naramiennik Major lotnicze.png
Naramiennik majora lotnictwa