Zygmunt Milewicz

Zygmunt Milewicz
Róg
major major
Data i miejsce urodzenia

4 maja 1896
Krasiłów

Data i miejsce śmierci

17 stycznia 1985
Londyn

Przebieg służby
Lata służby

1939–1945

Siły zbrojne

Wojsko Polskie, Polskie Siły Zbrojne, Armia Krajowa

Jednostki

3 Dywizja Piechoty, 4 Brygada Kadrowa Strzelców 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa, batalion Czata 49

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa
wojna polsko-bolszewicka
II wojna światowa,
kampania wrześniowa powstanie warszawskie

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Walecznych (od 1941) Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami

Zygmunt Milewicz ps. „Róg” (ur. 4 maja 1896 w Krasiłowie, zm. 17 stycznia 1985 w Londynie) – kapitan, cichociemny, w powstaniu warszawskim zastępca dowódcy batalionu Czata 49.

Życiorys

Walczył w I wojnie światowej i wojnie polsko-bolszewickiej. Po kampanii wrześniowej internowany w Rumunii. Znalazł się we Francji; tam walczył w 3 Dywizji Piechoty, później w 4 Brygadzie Kadrowej Strzelców w Wielkiej Brytanii. Brygada ta została przekształcona w 1 Samodzielną Brygadę Spadochronową, której dowódcą został gen. bryg. Stanisław Sosabowski.

Cichociemny

Zgłosił się do służby w kraju. Został przeszkolony jako cichociemny. Przezkolony ze specjalnością w dywersji oraz łączności, przydzielony do Oddziału VI (Specjalnego) Sztabu Naczelnego Wodza.

W nocy z 3 na 4 marca 1942 zrzucony do Polski w operacji lotniczej „Collar”[1], z samolotu Halifax L-9618 „W”, na placówke odbiorczą „Pole”, 7 km od Wyszkowa. Razem z nim skoczyli: kpt. Syanisław Jankowski ps. Agaton, por. Jan Kochański ps. Jarema, kpt. Bohdan Piątkowski ps. Mak, por. Franciszek Pukacki ps. Gzyms, por. Jan Rogowski ps. Czarka.

Przydzielony do Wydziału Przerzutów Powietrznych „Syrena” V Oddziału Komendy Głównej Armii Krajowej[2]. Pełnił funkcję zastępcy kierownika referatu odbioru zrzutów. Wkrótce został kierownikiem[3].

Podczas powstania warszawskiego był kierownikiem odbioru zrzutów w Komendzie Obwodu Śródmieście. Od 1 września 1944 jako major w sztabie batalionu „Czata 49” na Czerniakowie[4]. Był zastępcą dowódcy tego batalionu. Został ciężko ranny i przebywał w szpitalu w domu przy ul. Wilanowskiej 5. W nocy z 21 na 22 września do tego budynku dostał się oddział żołnierzy niemieckich. Większość przebywających w nim osób rozstrzelali. Ocalało kilkanaście osób, wśród których znalazł się Zygmunt Milewicz[5]. Wraz z tymi ludźmi został dołączony do kolumny ewakuacyjnej prowadzonej na Al. Szucha. Milewicz trafił na przesłuchanie, po czym został skierowany do obozu w Skierniewicach. Tam przeszedł operację nogi. Później przeniesiony przez sanitariuszy szpitala w tym obozie poza jego granice, a następnie przewieziono go do pobliskiej miejscowości, gdzie przeszedł rekonwalescencję.

W październiku 1944 został oficerem operacyjnym, a także zastępcą kierownika referatu przerzutów w Wydziale Lotnictwa Komendy Głównej Armii Krajowej. W 1945 znalazł się w Londynie.

Od 22 września 1944 kapitan. Odznaczono go Orderem Virtuti Militari, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz Krzyżem Walecznych.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

PL Epolet kpt.svg
Naramiennik kapitana Wojska Polskiego (1919-39).
POL Krzyż Walecznych (1941) BAR.svg
Baretka: Krzyż Walecznych (1941).
POL Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami (1942) BAR.svg
Baretka: Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami – II RP (1942).
POL Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami (1942) BAR.svg
Baretka: Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami – II RP (1942).