First year on Mars rover Curiosity


Autor:
NASA
źródło:
Wymiary:
3300 x 2550 Pixel (1566830 Bytes)
Opis:
Trasa przebyta przez łazik Curiosity na szlaku do Aeolis Mons

Mapa ta, w czerwonym kolorze pokazuje szlak przebyty przez należący do NASA łazik Curiosity od Bradbury Landing, miejsca lądowania w sierpniu 2012 roku (niebieska gwiazda w prawym górnym rogu) prawie do miejsca zakończenia pierwszego marsjańskiego roku. Biała linia obrazuje przyszłą planowaną trasę.

Curiosity odjechał z punktu drogowego nazywanego "The Kimberley", 630 marsjańskiego dnia pracy łazika na powierzchni Marsa (15 maja 2014) i przebywając 1.2 kilometra w Sol 663 (18 czerwca 2014) osiągnął pozycję oznaczoną na mapie zieloną gwiazdą na zachodnim końcy czerwonej lini. Łazik zakończył pracę celu misji, dla pełnego marsjańskiego roku w Sol 669 (24 czerwca 2014). W marsjańskim roku jest 687 ziemskich dni.

Głównym miejscem przeznaczenia misji pozostają geologiczne warstwy położone na dolnych stokach góry Aeolis Mons, z wybranym punktem wejścia "Murray Buttes", z powodu wyłomu jaki on stanowi w ciemno stonowanym paśmie pól wydmowych stwarzających zaporę na trasie do podstawy góry. Biała linia wskazuje zaplanowaną trasę do Murray Buttes wybraną wiosną 2014 jako najbezpieczniejszą drogę dla kół łazika. Osadzone w podłożu, ostre skały na trasie pomiędzy puntami drogowymi oznaczonymi na mapie "Cooperstown" i "Kimberley" spowodowały pod koniec 2013 roku niespodziewane przyspieszenie tempa zużycia kół. Trasa oznaczona białą linią omija odcinki podobnego terenu położonego bardziej na północ a uprzednio planowanego w wyznaczaniu drogi do Murray Buttes.

Podstawowy obraz do wykonania tej mapy pochodzi z kamery High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) znajdującej się na należącym do NASA orbiterze Mars Reconnaissance Orbiter. Północ jest na górze. Podziałka skali umieszczona w prawym dolnym rogu obrazuje 1 kilometr. W celu obejrzenia obrazów terenu w szerszym kontekście, zobacz PIA16064 i PIA16058.

Na obszarze Zatoki Yellowknife, instytucja Mars Science Laboratory Project, która zbudowała i kieruje łazikiem Curiosity, osiągnęła jej główny naukowy cel, określając czy Mars kiedykolwiek oferował środowiskowe warunki przychylne dla mikrobiologicznego życia. Próbki z skalnego pyłu uzyskanego poprzez obróbkę wiertarką dwóch skał zbudowanych z mułowca były analizowane na pokładzie łazika i dowodziły istnienia na pradawnym Marsie misy jeziora z łagodnie płynącą wodą, oraz chemiczne składniki potrzebne życiu, i mineralne źródła energii używane przez niektóre drobnoustroje na Ziemi.

Należące do NASA Jet Propulsion Laboratory, będące wydziałem instytutu California Institute of Technology w Pasadenie, kieruje przedsięwzięciem Mars Science Laboratory Project i Mars Reconnaissance Orbiter Project dla należącego do NASA dyrektoriatu Science Mission Directorate w Washingtonie.
Licencja:
Public domain

Więcej informacji o licencji można znaleźć tutaj. Ostatnia aktualizacja: Fri, 25 Nov 2022 03:44:38 GMT