Kariatyda zin


Autor:
Karolina Dzimira-Zarzycka, Laura Jerzak, Ola Matczyńska, Zośka Reznik, Gosia Rzerzycha, Celina Strzelecka, Basia Szczepańska, Julia Szot (współpraca: Dominika Łabądź, Joanna Synowiec)
Attribution:
Obraz jest oznaczony jako „Wymagane uznanie autorstwa” (attribution required), ale nie podano żadnych informacji o uznaniu autorstwa. Prawdopodobnie parametr atrybucji został pominięty podczas korzystania z szablonu MediaWiki dla licencji CC-BY. Autorzy mogą znaleźć tutaj przykład prawidłowego korzystania z szablonów.
Credit:
Kariatyda zin #1 "Brawo, girls"
źródło:
Wymiary:
2812 x 4375 Pixel (9290610 Bytes)
Opis:
Pierwszy numer "Kariatyda zinu", zatytułowany "Brawo, girls". Stworzony przez Kolektyw Kariatyda podczas warsztatu prowadzonego przez oficynę wydawniczą Dzikie Przyjemności, przy użyciu techniki riso. Treści zawarte w zinie dotyczą edytowania Wikipedii przez kobiety oraz kobiet sztuki (m.in. artystek, architektek, kuratorek czy badaczek). Zin powstał z okazji pierwszego edytonu Art+Feminism (spotkania edycyjnego) zorganizowanego we Wrocławiu 26 marca 2019 roku.

Kariatyda znajdująca się na okładce zinu została zaprojektowana przez Karolinę Dzimirę-Zarzycką i Małgorzatę Rzerzychę-Myśliwy. Stworzony przez artystki kolaż łączy w sobie motyw kobiecy (Kariatyda), symbol wiedzy (książki) i akcji (maszyna do pisania). Kariatyda w kontekście edytowania Wikipedii nie podtrzymuje już architektonicznego elementu budowli, lecz dźwiga na swej głowie ogrom wiedzy dotyczącej osiągnięć kobiet, który nie został jeszcze w Wikipedii ukazany. Uzupełnienie tej wiedzy umożliwia trzymana przez Kariatydę w prawej ręce maszyna do pisania (widoczna na tylnej okładce), która w bardziej nowoczesnej odsłonie mogłaby być laptopem. Za to lewa ręka Kariatydy została zastąpiona symbolem Art+Feminism gdzie zaciśnięta w buńczucznym geście pięść trzyma pędzel malarski – odnosząc się do obszaru działań skoncentrowanego wokół pisania w Wikipedii artykułów biograficznych polskich pionierek w dziedzinie sztuki.

Prace nad zinem trwały 6-7 marca 2019 roku w pracowni Panato we Wrocławiu. Zdjęcia z dwudniowych warsztatów można zobaczyć w Wikimedia Commons.
Licencja:
Warunki licencji:
Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Więcej informacji o licencji można znaleźć tutaj. Ostatnia aktualizacja: Mon, 04 Jul 2022 21:04:29 GMT