Kościół pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czeladzi


Attribution:
Obraz jest oznaczony jako „Wymagane uznanie autorstwa” (attribution required), ale nie podano żadnych informacji o uznaniu autorstwa. Prawdopodobnie parametr atrybucji został pominięty podczas korzystania z szablonu MediaWiki dla licencji CC-BY. Autorzy mogą znaleźć tutaj przykład prawidłowego korzystania z szablonów.
Credit:
Praca własna
źródło:
Wymiary:
1300 x 975 Pixel (1268912 Bytes)
Opis:
Pierwsza wzmianka o istnieniu parafii pw. św. Stanisława BM w Czeladzi pochodzi z 1260 r. kiedy wspomniany został wtedy tamtejszy kapelan, Stefan. Pierwotnie istniał drewniany kościół, który przetrwał do XVI w., kiedy zastąpiono go murowanym. Była to gotycka, otynkowana świątynia o krótkiej nawie i dłuższym, trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Kościół ten po wybudowaniu nowej, okazałej świątyni w 1916 r. został rozebrany. Obecna świątynia o cechach neoromańskich, została wybudowana w latach 1904-1913, według projektu Tomasza Pajzderskiego i Hugo Kudera. Jej uroczystego poświęcenia (konsekracji) kościoła 28 września 1958 r. dokonał biskup częstochowski Zdzisław Goliński. Monumentalny kościół wybudowany został na planie krzyża łacińskiego z wielobocznie zamkniętym prezbiterium oraz wieżami umieszczonymi po bokach transeptu i na skrzyżowaniu z nawą główną oraz przy wejściu.

We wnętrzu na uwagę zasługuje m.in. polichromia wykonana w latach 1963-1968 przez Macieja Makarewicza oraz bogata dekoracja rzeźbiarska.

W świątyni od XVII w. istnieje kult Matki Bożej Pocieszenia. Dekret zezwalający na publiczne oddawanie czci Najświętszej Maryi Pannie w Jej wizerunku wydał 5 maja 1651 r. biskup krakowski Piotr Gembicki. Kult trwał nieprzerwanie do 1923 r., a jego odnowienie nastąpiło w 1988 r. z udziałem metropolity częstochowskiego Stanisława Nowaka.
Licencja:
Warunki licencji:
Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

Więcej informacji o licencji można znaleźć tutaj. Ostatnia aktualizacja: Mon, 02 Jan 2023 06:55:45 GMT