Military cemetery from World War I and World War II in Dąbrowa Tarnawacka near Tarnawatka


Autor:
Attribution:
Obraz jest oznaczony jako „Wymagane uznanie autorstwa” (attribution required), ale nie podano żadnych informacji o uznaniu autorstwa. Prawdopodobnie parametr atrybucji został pominięty podczas korzystania z szablonu MediaWiki dla licencji CC-BY. Autorzy mogą znaleźć tutaj przykład prawidłowego korzystania z szablonów.
Credit:
Praca własna
źródło:
Wymiary:
3648 x 2736 Pixel (3009907 Bytes)
Opis:
Cmentarz wojskowy w Dąbrowie Tarnawackiej, położony przy głównej drodze Zamość – Tomaszów Lubelski, przy skraju lasu, wyjeżdżając z Tarnawatki-Tartak w kierunku Tomaszowa Lubelskiego. Cmentarz powstał po 1915 roku. Na tym cmentarzu pochowani zostali żołnierze, którzy polegli w czasie I wojny światowej. Na mogiłach usypany został kopiec, zwieńczony krzyżem. Cmentarz ten został wpisany do rejestru zabytków.

W 1939 roku pochowani zostali tutaj żołnierze z pierwszej bitwy o Tomaszów Lubelski, którzy polegli w dniach 17-20 września 1939 roku. Liczba pochowanych żołnierzy jest nieznana. Szacuje się, że jest to około 300 osób. Są to żołnierze i oficerowie, w większości z 73. Pułku Piechoty z Katowic oraz jednostek z nim współdziałających między innymi z 23. pułku artylerii lekkiej pod dowództwem ppłk Władysława Ryłko. Jednostki te wchodziły w skład śląskiej 23. Dywizji Piechoty, którą dowodził płk Władysław Powierza. Dowódcą 73. Pułku Piechoty był ppłk Piotr Sosialuk. Dowódcą 23. pułku artylerii lekkiej był ppłk Władysław Ryłko.

19 i 20 września 1939 Wojsko Polskie walczyło przeciwko Niemcom hitlerowskim. Atakowano z lasu w miejscowości Zielone, w kierunku Szarowoli. Na polu bitwy polegli m.in. dowódca I batalionu mjr Stanisław Woźniakowski, dowódca I kompanii kpt Zygmunt Krasnopolski, oraz służący w 23 PAL ppor. Jerzy Cott. Łącznie straty wyniosły około 60%.

Po lewej stronie, przy mogiłach zbiorowych znajduje się tablica z napisem: "Groby żołnierzy polskich poległych w Dąbrowie Tomaszowskiej w dniu 20 września 1939 roku w bitwie z Niemcami, około 5 km od Tomaszowa Lubelskiego".

Cześć Ich Pamięci!
Licencja:
Warunki licencji:
Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Więcej informacji o licencji można znaleźć tutaj. Ostatnia aktualizacja: Fri, 09 Sep 2022 11:51:53 GMT