PIA17355-MarsCuriosityRover-MapFromGlenelgToMountSharp-20130827


Autor:
NASA/JPL-Caltech
źródło:
Wymiary:
3300 x 2550 Pixel (1492766 Bytes)
Opis:
PIA17355: Przebieg łazika Curiosity na trasie od 'Glenelg' do Mount Sharp

Należący do NASA łazik Curiosity opuścił obszar "Glenelg" w dniu 4 lipca 2013 r., wstępując na "trasę szybkiego marszu" do "punktu wejścia" (na zdjęciu Entry Point) w następne zadanie misji, czyli, osiągnięcie dolnych warstw Góry Sharpa. Do dnia 27 sierpnia 2013, łazik Curiosity przebył 1,39 km od momentu opuszczenia Glenelg, z około 7,18 km pozostałych, które trzeba pokonać aby dotrzeć do orientacyjnego punktu wejścia (Entry Point). Przejazd łazika 27 sierpnia 2013, czyli w Sol 376 misji, był pierwszym przypadkiem, kiedy to łazik Curiosity użył autonomiczego systemu nawigacji, która umożliwia bezpieczne poruszanie się poza obszarem, na którym łazik był sterowany przez kierowców z Ziemi. Podczas nawigacji autonomicznej łazik może ocenić przyszłą trasę ze zdjęć kamer Navcams i Hazcams. Łazik potrafi analizować obrazy stereoskopowe, które pobiera w trakcie jazdy i wybiera najlepszą drogę.

"Trasa szybkiego marszu" została wykreślona na podstawie zdjęć teleskopu High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE), umieszczonego na pokładzie należącego do NASA orbitera Mars Reconnaissance Orbiter. Aktualne przebiegi łazika powstają w oparciu o obrazy z kamer własnych, i w związku z tym całkowita odległość jazdy do punktu wejścia (Entry Point) może różnić się od długości "trasy szybkiego marszu".

Naukowy zespół łazika Curiosity wskazał kilka geologicznych punktów kontrolnych wzdłuż "trasy szybkiego marszu" , gdzie kontynuacja marszu może zostać przerwana na kilka Sol, aby dać czas na studiowanie lokalnych cech terenowych. Łazikowi (27 sierpnia 2013), pozostało 500 metrów, do osiągnęcia pierwszego z tych punktów. W celu szerszego kontekstowo spojrzenia na omawiany obszar, uruchom ten oto odsyłacz.

Powyższa mapa pokazuje lokalizację łazika Curiosity na koniec jazdy w 376 Sol. Początek trasy jaką przebył łazik znajduje się w miejscu lądowania, czyli w Bradbury Landing, następnie Glenelg, potem "trasa szybkiego marszu" z Glenelg do Aeolis Mons poprzez punkt wejścia Entry Point. Geologiczne punkty kontrolne wzdłuż trasy są również oznaczone na mapie. Północ jest na górze. Teren o ciemnej barwie, znajdujący się na południowym wschodzie od "trasy szybkiego marszu", posiada wydmy z ciemnego, nawianego wiatrem materiału. Podziałka liniowa skali umieszczona na mapie, odpowiada długości 4 km na Marsie.

Należący do NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL), będący wydziałem California Institute of Technology w Pasadenie, kieruje projektem Mars Science Laboratory dla należącego do NASA Science Mission Directorate w Waszyngtonie. JPL zaprojektował i zbudował łazik Curiosity.

Licencja:
Public domain

Więcej informacji o licencji można znaleźć tutaj. Ostatnia aktualizacja: Fri, 25 Nov 2022 03:43:22 GMT