PIA18408-MarsCuriosityRover-TraverseMap-Sol705-20140731


Autor:
NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona
źródło:
Wymiary:
3300 x 2550 Pixel (1349913 Bytes)
Opis:
08.01.2014

Piaszczyste Marsjańskie Doliny nabliższą przyszłością łazika Curiosity

Dostęp do tekstu źródłowego w języku angielskim

Mapa główna pokazuje zestaw obiektów geograficznych znajdujących się w pobliżu znajdowania się należącego do NASA łazika Curiosity w drugą rocznicę jego lądowania na Marsie. Złota linia prowadzi od wyższego prawego końca wskazującego pozycję łazika Curiosity w 705 marsjańskim dniu (31 lipca 2014). Wklejona mapka wewnętrzna pokazuje trawers całej misji od miejsca lądowania 5 sierpnia 2012, PDT (6 sierpnia, UTC) do miejsca w którym Curiosity był w Sol 705 i pozostały długo terminowy cel naukowy blisko Murray Buttes, w podstawie Mount Sharp. Adnotacja "Aug. 5, 2013" wskazuje gdzie Curiosity był rok po wylądowaniu.

Curiosity spędził większą część lipca 2014 przechodząc przez obszar wyżynny nazywany "Zabriskie Plateau," gdzie osadzone w podłożu ostre skały stanowiły zagrożenie dla kół łazika. Linia trawersu łazika wchodzi na mapę główną w miejscu oznaczającym pozycję łazika w Sol 692 (17 lipca 2014). Najbliższy naukowy cel podróży jest "Pahrump Hills" oznaczony w lewym dolnym rogu. Naukowcy przewidują, że odkrywka skał może stanowić zapowiedź jednostki geologicznej, która jest częścią stóp Mount Sharp, a nie na podłożem Gale Crater. Pomiędzy miejscem Sol 705 i Pahrump Hills, przewidywane trasy łazika obniżą się w piaszczyste, nisko położone doliny.

Na głównej mapie podziałka liniowa skali oznacza 50 metrów 3 kilometry na mapie wewnętrznej. Podstawowe zdjęcie do wykonania mapy pochodzi od teleskopu zwierciadlanego ang. High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) umieszczonego na należącym do NASA orbiterze Mars Reconnaissance Orbiter. W celu uzyskania szerszego kontekstu widoku miejsca znajdowania się łazika Curiosity przechodzącego przez Gale Crater, zobacz http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA16064 i http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/pia15687.

Przed pierwszą rocznicę lądowania, należący do NASA Mars Science Laboratory Project, który zbudował i prowadzi łazik Curiosity, osiągnął swój główny cel naukowy, mianowicie ustalił, czy Mars kiedykolwiek oferował warunki środowiskowe korzystne dla mikroorganizmów. Próbki pyłu uzyskanego ze zmielonych mułowców, uzyskane w wyniku wiercenia dwóch skał w Yellowknife Bay i analizowane na pokładzie dały dowód na istnienie na Marsie w odległych epokach mis jeziornych z łagodnym nurtem wody, pierwiastków niezbędnych do życia i źródła mineralne energii wykorzystywane przez niektóre drobnoustroje na Ziemi.

Należące do NASA Jet Propulsion Laboratory, będące oddziałem instytutu California Institute of Technology, kieruje łazikiem Mars Science Laboratory Project i orbiterem Mars Reconnaissance Orbiter Project dla należącego do NASA dyrektoriatu Science Mission Directorate, z Waszyntonu.
Licencja:
Public domain

Więcej informacji o licencji można znaleźć tutaj. Ostatnia aktualizacja: Fri, 25 Nov 2022 03:44:47 GMT