PIA18602-MarsCuriosityRover-BonanzaKingRock-20140817


Autor:
NASA/JPL-Caltech/MSSS
źródło:
Wymiary:
1344 x 1200 Pixel (833292 Bytes)
Opis:
08.18.2014

Curiosity Wyszczotkował Marsjański Obiekt nazywany 'Bonanza King'

http://mars.jpl.nasa.gov/msl/multimedia/images/?ImageID=6537

Należący do NASA marsjański łazik Curiosity użył mechanicznej szczotki do kurzu ang. Dust Removal Tool (DRT)] zamontowanej na przegubowym ramieniu robota, mającej usunąć czerwonawy, utleniony pył, odsłaniając szarą plamę mniej utlenionego materiału skalnego, na obiekcie nazywanym "Bonanza King," widocznego na zdjęciu, a zarejestrowanego przez kamerę masztową (Mastcam).

Prawe oko kamer masztowych, którym jest długoogniskowy obiektyw, wykonało to zdjęcie 17 sierpnia 2014 roku podczas 722 marsjańskiego dnia pracy łazika Curiosity na Marsie. Operację z użyciem narzędzia DRT wykonano wcześniej tego samego Sol. Zespół łazika zakwalifikował Bonanza King jako wielce prawdopodobnego kandydata do operacji wiercenia. Podczas dotychczasowej misji poddano wierceniu trzy obiekty skalne i w efekcie tego uzyskane próbki materiału skalnego w postaci pyłu poddano analizie w pokładowym laboratorium.

Oczyszczona powierzchnia skalna ma przekrój 6 centymetrów. Ujawnia ona istnienie cienkich, białych żył. Mogą być one siarczanami lub innego typu minerałami, które uczestniczyły w rozpuszczaniu i wypełnianiu pęknięć w skałach. Te cienkie żyły mogą być związane z szerszymi lekko stonowanymi żyłami i pęknięciami w otaczającej skale.

Na lewo od szczotkowanego miejsca jest rząd pięciu mniejszych i w mniej widocznych miejscach, gdzie pył został częściowo usunięty. Są to punkty obiektu Bonanza King, które zostały trafione laserem instrumentu Chemistry and Camera (ChemCam) w Sol 719 (14 sierpnia 2014). W obróbce tego zdjęcia podczas przekształcania danych z surowego formatu RAW do formatu graficznego został przeprowadzony zabieg równowagi bieli i regulacja kontrastu.

Wiercenia płytkich testowych otworów są kolejnym krokiem w ocenie tej lokalizacji, do zakwalifikowania jej do wierceń w pełnym wymiarze, których celem jest uzyskanie próbki. Płytki test umożliwia ocenę, czy proszek z odwiertów ma tendencję do zlepiania się.

Bonanza King znajduje się na gruntowej rampie umożliwiającej podjazd od północno-wschodniego krańca "Hidden Valley", pomiędzy miejscem lądowania łazika Curiosity sierpniu 2012 w kraterze Gale i miejscem docelowym znajdującym się na Górze Sharpa. Należące do NASA Jet Propulsion Laboratory, wydział instytutu California Institute of Technology z Pasadeny, kieruje projektem Mars Science Laboratory Project, dla należącego również do NASA dyrektoriatu Science Mission Directorate z Waszyngtonu. JPL zaprojektowało i zrealizowało przedsięwięcie jakim jest łazik Curiosity i jego kamery MastCam.
Licencja:
Public domain

Więcej informacji o licencji można znaleźć tutaj. Ostatnia aktualizacja: Fri, 25 Nov 2022 03:44:56 GMT