Pozyczka 3000 rubli


Autor:
Zygmunt Szczotkowski (1877-1943), Jan-Mateusz Szczotkowski (1845-1928)
Attribution:
Obraz jest oznaczony jako „Wymagane uznanie autorstwa” (attribution required), ale nie podano żadnych informacji o uznaniu autorstwa. Prawdopodobnie parametr atrybucji został pominięty podczas korzystania z szablonu MediaWiki dla licencji CC-BY. Autorzy mogą znaleźć tutaj przykład prawidłowego korzystania z szablonów.
Credit:
home archive
źródło:
Wymiary:
3456 x 2788 Pixel (3427779 Bytes)
Opis:
Tekst umowy pożyczki zawartej w 1912 roku, oraz dopisku z 1921.
3000 rubli

wyraźnie trzy tysiące rubli obowiązuję się wypłacić Janowi Szczotkowskiemu, stryjowi memu, za trzy lata, to jest dnia dziesiątego lutego 1915 roku (tysiąc dziewięćset piętnastego roku); obowiązuję się płacić od powyższej summy procentu 200 rb. (dwieście rubli) rocznie; termin pierwszej raty płacenia procentu oznacza się na dzień pierwszego sierpnia 1912 roku (tysiąc dziewięćset dwunastego roku). Summę 3000 rb. (trzy tysiącerubli) mam prawo w każdej chwili oddać Janowi Szczotkowskiemu przed terminem trzechletnim jednorazowo, lub częściowo, po potrąceniu procentów. Jeżeli w oznaczonym terminie nie oddam Janowi Szczotkowskiemu 3000 rubli (trzech tysięcy rubli), to w takim razie oddam wiadomą mu willę Różanka w Świdrze, którą Jan Szczotkowski obowiązuje się przyjąć bez żadnych kwestji, oraz dopłacić 1000 rubli gotówką, wyraźnie tysiąc rubli gotówką Zygmuntowi Szczotkowskiemu i to przed objęciem Różanki w posiadanie oraz przyjmuje na siebie wszystkie koszta sprzedaży i kupna Różanki. Jan Szczotkowski przyjmie Różankę w rozmiarach i granicach nie takich, jak jest w hypotece oznaczona, lecz przyjmie ją w zmniejszonej przestrzeni około 65 sążni kwadratowych (sześćdziesięciu pięciu sążni kwadratowych), które to sążnie oddane są do willi sąsiedniej Zygmuntowo. Ulica prowadząca przy obecnym parkanie stojącym na granicy kolei żelaznej nadwiślańskiej do wspólnego połączenia willi Zygmuntowo z willą Natolin ma pozostać nadal w takim stanie, w jakim obecnie znajduje się i do tego samego celu. Przed upływem terminu trzechletniego co do summy 3000 rb. (trzech tysięcy rubli) Janowi Szczotkowskiemu nie służy żadne prawo szukania i zabezpieczenia w inny sposób tejże summy na co Jan Szczotkowski zgadza się; również przed upływem trzechletnim pod żadnym pozorem nie może rościć żadnych praw co do willi Różanka. W razie śmierci Jana Szczotkowskiego te same prawa i zobowiązania oddaję pozostałej po nim rodzinie. Umowa niniejsza spisana jest w dwuch egzemplarzach: jeden znajdować się będzie u Jana Szczotkowskiego, a drugi u Zygmunta Szczotkowskiego.

Dnia 6-go Lutego 1912 roku.
Zygmunt Szczotkowski Jan Szczotkowski

Z tytułu należności mojej od Zygmunta Szczotkowskiegow kwocie 3000 rb. (trzech tysięcy rubli) z zaległemi procentami, oraz umowy z powodu tej należności zawartej w dniu 6-go Lutego 1912 r. (umowa pożyczki) po odebraniu od Zygmunta Szczotkowskiego całkowitej waluty z wyżej wymienionemi procentami, co do której wysokości strony umówiły się na summę 100000 (sto tysięcy marek) kwituję z odbioru tej summy, kwituję Zygmunta Szczotkowskiego tj. 100000 mkp (sto tysięcy marek) i zrzekam się raz na zawsze wszelkich do Zygmunta Szczotlkowskiego pretensji.

Jan Szczotkowski
Warszawa d. 4 lutego 1921 r.
Rużanka ma 1268 s. kwad.
Licencja:
Warunki licencji:
Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

Więcej informacji o licencji można znaleźć tutaj. Ostatnia aktualizacja: Sat, 16 Oct 2021 20:32:24 GMT