Poczajewskij Listok
Poczajewskij Listok (ros. Почаeвский листок) – pismo o tematyce religijnej, a następnie także społecznej i politycznej publikowane od 1887 do rewolucji październikowej przez drukarnię Ławry Poczajowskiej.
Wydawany od 1887 tygodnik[1] początkowo był pismem o tematyce stricte prawosławnej. Skierowany był do szerokiego grona odbiorców i w przystępnej formie tłumaczył treść czytań Pisma Świętego na dany tydzień, modlitw i obrzędów prawosławnych, przykazań Dekalogu oraz główne prawdy wiary prawosławnej. Pismo stanowczo potępiało katolicyzm i unię, jak również wszelkie wpływy zachodnie w prawosławiu oraz ludowe przesądy[2]. Po rewolucji 1905 i wydaniu przez cara Mikołaja II ukazu tolerancyjnego pismo radykalnie zmieniło swoją wymowę. Redagowane przez działacza Czarnej Sotni, archimandrytę Witalisa, reprezentowało poglądy radykalnie nacjonalistyczne i konserwatywne[2].
Od 1991 Ławra Poczajowska wydaje ukraińskojęzyczne pismo Почаївський листок (Poczajiwśkyj łystok)[3].
Przypisy
- ↑ Монастирські храми
- ↑ a b W. Osadczy: Święta Ruś. Rozwój i oddziaływanie idei prawosławia w Galicji. Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2007, s. 414-416. ISBN 978-83-227-2672-3.
- ↑ Сачковська Л.О. РЕЛІГІЙНО-ЦЕРКОВНА ПРЕСА: ЖАНРОВО-ТИПОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ (НА ПРИКЛАДІ ЧАСОПИСУ «ВОЛИНЬ ПРАВОСЛАВНА»)
Media użyte na tej stronie
"Poczajewskij Listok", okładka pisma z 1905