Alfred (maska)

Alfred – maska (masque) o królu Alfredzie Wielkim, skomponowana w 1740 roku przez Thomasa Augustine’a Arne’a, do libretta Davida Malleta i Jamesa Thomsona. Zawiera słynną pieśń Rule, Britannia!.

Oryginalnie skomponowana w dwóch aktach. Premiera odbyła się 1 sierpnia 1740 w Cliefden (Cliveden) House w posiadłości najstarszego syna króla Anglii Jerzego IIFryderyka, Księcia Walii, na cześć trzecich urodzin księżnej Augusty[1]. Wersja maski wystawionej w Cliefden (Cliveden) House składała się zaledwie z 8 części wokalnych, uwertury i marszu. Premierowa obsada Alfreda to: aktor Quinn, Kitty Clive, Cecilia Young (żona kompozytora) i tenor Thomas Lowe[2].

Obsada

  • Eltruda – żona króla Alfreda, sopran
  • Edith – sopran
  • Emma – żona pasterza Corina, sopran
  • Spirit – sopran
  • Prince Edward – syn Alfreda i Eltrudy, alt
  • Corin – pasterz, mąż Emmy, tenor
  • Alfred – król Anglii, tenor


Późniejsza wersja maski została podzielona na trzy akty i rozrosła się do 27 numerów. Arne zrobił wiele zmian na premierę w Londynie, która odbyła się w marcu 1745 roku. Libretta zawierają wiele nowej muzyki (w tym chórów), które nie zostały opublikowane i do których nie zachowała się muzyka[3]. Partię Eltrudy śpiewała Giulia Frasi[4], John Beard kreował tytułową rolę, natomiast partia Księcia Edwarda została na nowo napisana dla jednego z największych śpiewaków tamtych czasów Gaetano Guadagniego[5].

Oprócz olbrzymiej popularności pieśni Rule, Britannia! Alfred nigdy nie odniósł sukcesu na scenie. W związku z wielokrotnymi przeróbkami, dodawaniem arii, recytatywów, chórów, zmiany charakteru utworu z maski na oratorium oraz zaginięciem wielu fragmentów muzyki utwór jest trudny (niejednoznaczny) w interpretacji jak również sprawia kłopoty wykonawcze.

Nagrania

  • Thomas Arne - The Masque of Alfred - Jennifer Smith - sopran, Christine Brandes - sopran, David Daniels - kontratenor, Jamie MacDougall - tenor, Philarmonia Baroque Orchestra and Chorale - Nicholas McGegan, dyr., CD, DDD, Deutsche Harmonia Mundi, 75605 51314 2, 1999.

Przypisy

  1. Podczas uroczystości wystawiono dwie maski i pantomimę.
  2. Wszyscy śpiewacy często pracowali dla Georga Friedricha Händla.
  3. Nie zachowały się chóry i recytatywy. The New Grove Dictionary of Music and Musician, Macmillan Publisher Limited, 1980, tom 2, s.605-607;
  4. Znana z kreacji ról w oratoriach Georga Friedricha Händla Susanna i Theodora.
  5. Geatano Guadagni - słynny śpiewak, kastrat mezzosopranowy. Specjalnie dla niego Gluck napisał partię Orfeusza.