Filip Hurepel

Filip Hurepel
Ilustracja
ilustracja herbu
hrabia Boulogne i Dammartin
Iure uxorisMatyldy
hrabia Mortain i Aumale
Iure uxorisMatyldy
hrabia Clermont-en-Beauvaisis
Okresod 1224
do 1234
Dane biograficzne
DynastiaKapetyngowie
Data urodzenia1200
Data śmierci1234
OjciecFilip II August
MatkaAgnieszka z Meran
ŻonaMatylda z Boulogne
DzieciJoanna
Aubry

Filip I Hurepel, Filip Rozczochrany (ur. 1200, zm. 1234) – hrabia Boulogne i Dammartin (od 1210) oraz Mortain i Aumale (od 1223), a także Clermont-en-Beauvaisis (od 1224). Syn Filipa II Augusta, króla Francji i Agnieszki z Meranu, jego trzeciej, nieuznanej za legalną, żony.

Życiorys

Poślubił w 1210 roku Matyldę, hrabinę Boulogne, córkę Idy z Boulogne i Renalda z Dammartin, po którym objął w posiadanie hrabstwa Boulogne i Dammartin, gdyż ten przebywał w królewskiej niewoli. Gdy w 1227 Renald popełnił samobójstwo na zamku w Goulet, Filip stał się pełnoprawnym właścicielem obu hrabstw. Po śmierci króla Ludwika VIII zbuntował się przeciwko Blance Kastylijskiej, która została regentką w imieniu swego młodocianego syna Ludwika IX, gdyż sam chciał objąć regencję w imieniu bratanka. W 1230 roku pogodził się z Blanką i Ludwikiem, i wystąpił wraz z nimi przeciw Henrykowi III i Piotrowi Mauclercowi. Zmarł w wyniku wypadku na turnieju w Corbie, w roku 1234. Po jego śmierci Matylda wyszła za mąż za Alfonsa, drugiego syna Alfonsa II, króla Portugalii.

Filip miał z Matyldą córkę Joannę (1219–1252), żonę pana Montjay Waltera z Châtillon. Być może dzieckiem Matyldy i Filipa był także Alberyk (1222–po 1284), który miał zrzec się dziedzictwa na rzecz siostry i wyjechać do Anglii – jednak o tej filiacji świadczy późne źródło, natomiast brak jest źródeł z epoki, które by ją potwierdzały[1].

Przypisy

  1. France, Capetian Kings (ang.). W: Medieval Lands [on-line].

Bibliografia

  • Elizabeth M. Hallam, Judith Everard: Francja w czasach Kapetyngów. 987-1328. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2008. ISBN 978-83-01-14861-4.
  • Régine Pernoud: Królowa Blanka. Warszawa: PIW, 1989. ISBN 83-06-01432-4.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Arms of Philippe Hurepel.svg
Autor: Carlodangio, Licencja: CC BY-SA 4.0
Coat of arms of Philippe Hurepel, earl of Clermont

SVG in SVG.svg Ten obraz wektorowy zawiera elementy, które zostały zaczerpnięte lub zaadaptowane z tego pliku:Arms of the Kings of France (France Ancien).svg Arms of the Kings of France (France Ancien).svg (przez Sodacan).

SVG in SVG.svg Ten obraz wektorowy zawiera elementy, które zostały zaczerpnięte lub zaadaptowane z tego pliku:Arms of Alphonso, Earl of Chester.svg Arms of Alphonso, Earl of Chester.svg (przez Sodacan).
Filip Chartres.jpg
Porche Nord, portail central de la cathédrale de Chartres, statues de gauche - Philip Hurepel