Turaszówka

Osiedle Turaszówka
część miasta i osiedle Krosna
Państwo

 Polska

Województwo

 podkarpackie

Miasto

Krosno

W granicach Krosna

1 stycznia 1973

SIMC

0952692

Populacja (2019)
• liczba ludności


3 054

Położenie na mapie Krosna
Mapa konturowa Krosna, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Osiedle Turaszówka”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Osiedle Turaszówka”
Ziemia49°42′56″N 21°42′29″E/49,715510 21,707956
Strona internetowa
Portal Polska

Turaszówka, Osiedle Turaszówka – część miasta Krosna[1] i jednostka pomocnicza gminy (osiedle)[2].

Przez Turaszówkę przebiega główna trasa wylotowa z miasta w kierunku Jasła i Rzeszowa. Zamieszkuje tu ok. 3000 osób, głównie w zabudowie jednorodzinnej[3].

Historia

W 1596 roku właścicielem Turaszówki był Wojciech Szydłowski, bowiem w tymże roku skarżył on Jana Jędrzejowskiego o najazd na wieś.

Przed wojną była to niewielka osada, która zaczęła dynamicznie rozwijać się w latach powojennych dzięki działalności lokalnego społecznika i mieszkańca tej wsi Franciszka Wójtowicza. To dzięki jego staraniom i uporowi zbudowano w tej niewielkiej wsi okazałą Szkołę Podstawową z halą sportową (obecnie siedziba Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie), Zespół Szkół Specjalnych z Internatem, Zespół Szkół Elektrycznych z Internatem, Krytą Pływalnię, Górniczy Dom Kultury z kinem Barbórka (obecnie siedziba m.in. Filii nr 7 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej). Z wyżej wymienionych placówek oświatowych korzysta do dziś młodzież z Krosna i z powiatów krośnieńskiego, jasielskiego, brzozowskiego, sanockiego, leskiego, bieszczadzkiego, czyli z całego dawnego województwa krośnieńskiego.

W 1973 roku Turaszówka została włączona do miasta Krosna[4]. Do 2003 roku była to dzielnica, położona na zachodnich krańcach Krosna. Dynamiczny rozwój wsi był powodem włączenia jej do miasta Krosna, które potrzebowało nowych terenów, a także zwiększenia liczby mieszkańców oraz infrastruktury oświatowej.

W Turaszówce znajdowały się rozległe złoża ropy naftowej, którą wydobywano ponad 100 lat. W roku 2019 złoża zostały wyczerpane i zakończono ich eksploatację. Kopalnia ropy została zlikwidowana a szyby wiertnicze (popularne "kiwaki") usunięte[5].

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Subcarpathian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Podkarpackie Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 50.9 N
  • S: 48.95 N
  • W: 21.03 E
  • E: 23.66 E
POL województwo podkarpackie flag.svg
Flaga województwa podkarpackiego
Krosno location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map of Krosno, Poland
Ta mapa of Krosno została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.