Ahmed Hassanein

Ahmed Hassanein
ilustracja
Pełne imię i nazwisko

Aḥmad Moḥammad Makhlūf Ḥasanēn al-Būlākī

Data i miejsce urodzenia

31 października 1889
Kair

Data i miejsce śmierci

19 lutego 1946
Kair

Dorobek medalowy
Reprezentacja  Egipt
Igrzyska olimpijskie

Ahmed Mohamed Hassanein (ur. 31 października 1889 w Kairze, zm. 19 lutego 1946 tamże) – egipski szermierz, członek egipskiej drużyny olimpijskiej w 1920 oraz 1924. Oficjalny raport z 1912 r. wymienia Ahmeda Mohameda Hassaneina jako reprezentanta Egiptu w indywidualnych zawodach floretowych i szpadowych, ale oficjalny raport nie rozróżnia uczestników, a nie przedstawiono żadnych dowodów na to, że Hassanein rzeczywiście rywalizował. Jednak egipski Komitet Olimpijski, który powstał w 1910 roku, uważa go za swojego pierwszego olimpijczyka[1]. Oprócz kariery szermierza był również dyplomatą, politykiem oraz odkrywcą geograficznym.

Biografia

Urodził się jako syn profesora Uniwersytetu Al-Azhar. Studiował na Balliol College. Później został korepetytorem władcy Egiptu - Faruka I ucząc go języka arabskiego[2].

Podczas wyprawy przez Pustynię Libijską w 1923 r. Ahmed Hassanein przekroczył region broniony przez fundamentalnych Sanusijja. Pierwsza podróż Hassaneina odbyła się do Kufry – stolicy Sanusijja. Podróż prawie zakończyła się katastrofą, ponieważ towarzyszka podróży Rosita Forbes popełniła błąd podczas czytania kompasu. W grudniu 1922 roku Hassanein rozpoczął nową wyprawę naukową z Sallum. Rejestrował odległości, robił zdjęcia, pobierał próbki, pisał swój dziennik i wchodził w interakcje z ze spotkanymi w czasie podróży ludźmi, aby dowiedzieć się więcej o ich tradycjach, miejscach zamieszkania i zjawiskach przyrodniczych. Poprawił położenie swojego celu podróży - Kufry na mapach, a w kulminacyjnym punkcie swojej wyprawy odkrył nieznane dotąd źródła wody - tzw. zaginione oazy Dżabal al-Uwajnat i Dżabal Arkenu, które otworzyły nowe trasy przez Saharę z Kufry do Sudanu[3]. Podczas podróży robił zdjęcia znaczących dzieł sztuki naskalnej.

We wrześniu 1924 jego raport został opublikowany w National Geographic Magazine z 47 zdjęciami i mapą[4]. Jego książka The Lost Oases została opublikowana w następnym roku w języku angielskim angielsku, a później po arabsku i niemiecku. Prace Ahmeda Hassaneina oparte na jego podróżach obejmują m.in.: dokładną mapę nieznanego wówczas regionu, opartą na technikach astrofixingu i triangulacji, pisma o historii i tradycjach izolowanej i niezależnej sekty Sanusijja w Libii, szeroko publikowany pamiętnik; kolekcję geologiczną, oraz tysiące zdjęć i godzin nagrań. Został uhonorowany tytułem beja i prestiżowym Złotym Medalem Założycieli Brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w 1924 roku[5].

Przypisy

  1. Ahmed Mohamed Hassanein, olympedia.org [dostęp 2021-05-29] (ang.).
  2. Biography, saharasafaris.org, [dostęp: 2021-05-31].
  3. Kufra, saharasafaris.org, [dostęp: 2021-05-31].
  4. His Legendary Adventures!, saharasafaris.org, [dostęp: 2021-05-31].
  5. List of Past Gold Medal Winners. rgs.org. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-27)]. (strona zarchiwizowana), rsg.org, [dostęp: 2021-05-31].

Media użyte na tej stronie

Fencing pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Fencing. This is unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
Ahmad Hasnein.jpg
أحمد حسنين باشا رئيس الديوان الملكي في عهد الملك فاروق