Cmentarz prawosławny w Częstochowie

Cmentarz prawosławny w Częstochowie
Ilustracja
Groby na cmentarzu ewangelicko-augsburskim
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Częstochowa

Typ cmentarza

wyznaniowy

Wyznanie

prawosławny

Stan cmentarza

zlikwidowany

Data otwarcia

1898

Data likwidacji

1920

Położenie na mapie Częstochowy
Mapa konturowa Częstochowy, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz prawosławny w Częstochowie”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarz prawosławny w Częstochowie”
Ziemia50°49′09,9″N 19°05′09,2″E/50,819417 19,085889

Cmentarz prawosławny w Częstochowie − nieistniejący już cmentarz w Częstochowie dla zmarłych wyznania prawosławnego, założony w 1898.

Cmentarz powstał w roku 1898 roku, gdy władze miejskie wydzieliły teren z katolickiego cmentarza św. Rocha i cmentarza ewangelicko-augsburskiego. Aż do czasu uruchomienia cmentarza pogrzeby odbywały się na terenie przylegającym do cerkwi Świętych Cyryla i Metodego na pl. Magistrackim, a od lat 70. XIX wieku na wydzielonym terenie na cmentarzu Kule. Po przekształceniu cerkwi w kościół katolicki groby przeniesiono na cmentarz Kule.

Po zakończeniu I wojny światowej i odzyskaniu niepodległości władze zdecydowały o likwidacji cmentarza i przekazaniu jego terenu cmentarzowi katolickiemu. Po interwencji ewangelików miasto podjęło decyzję o zwrocie cmentarzowi ewangelickiemu terenów zabranych w 1898. Decyzja spotkała się z gwałtownym protestem częstochowskiego kościoła katolickiego, który usiłował ją na wszelkie sposoby zablokować. Ostatecznie rok później, po interwencji w Ministerstwie Wyznań i Oświecenia Publicznego i u katolickiego biskupa kujawsko-kaliskiego, ewangelicy uzyskali wnioskowany grunt.

Mury otaczające cmentarz prawosławny rozebrano i wykorzystano do rozdzielenia cmentarzy katolickiego i ewangelickiego. Groby prawosławnych z terenu przyznanego ewangelikom w większości przeniesiono na cmentarz Kule, a z terenu cmentarza katolickiego zachowano.

Bibliografia

  • Juliusz Sętowski: Cmentarz ewangelicko-augsburski w Częstochowie. Przewodnik biograficzny. Częstochowa: Muzeum Częstochowskie, 2006, s. 66-69. ISBN 978-83-601285-5-8.

Media użyte na tej stronie

Silesian Voivodeship location map2.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of en:Silesian Voivodeship with counties (powiats) and municipalities (gminas). Geographic limits of the map:
  • N: 51.1617 N
  • S: 49.2956 N
  • W: 17.8872 E
  • E: 20.0559 E
Legenda miejsce kultu.svg
Symbol miejsca kultu do legendy mapy
Częstochowa schemat.png
Autor: Pozdrawiam, Licencja: CC0
Schematyczna mapa Częstochowy