Diana Katowice

Diana Katowice, Diana Kattowitz
Ilustracja
Pełna nazwa

Sport Club Diana Kattowitz 1905 e.V.

Barwy

czarno - biało - zielone

Data założenia

13 lutego 1905

Debiut w najwyższej lidze

brak

Data rozwiązania

1939

Liga

brak

Państwo

 III Rzesza

Adres

Katowice

Stadion

Sportplatz Grüneiche

Prezes

brak

Trener

brak

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

Diana Katowice, Diana Kattowitz – klub piłkarski utożsamiany z przedwojenną społecznością niemiecką miasta Katowice, mistrz Górnego Śląska z 1912 roku. Z klubu wywodzili się reprezentanci Polski w piłce nożnej Paweł Lubina i Otto Riesner. Rozwiązany w 1939 roku.

Historia

Pierwszy herb Diany (1905-1923)
Logo z okazji 30-lecia (1935)
Drużyna Diany z 1909
Zawodnicy Diany w 1925 na 20-lecie klubu

Sport Club Diana Kattowitz powstał 13 lutego 1905 roku i został założony przez piętnastu chłopców, którzy należeli do klubu gimnastycznego ATV Kattowitz. Pierwszy oficjalny mecz rozegrany został z drużyną SC Germania Kattowitz, który Diana przegrała w stosunku 1:0.[1] W 1906 roku klub SC Diana znalazł się w gronie założycieli Katowickiego Związku Piłkarskiego (Kattowitzer Ballspiel-Verband)[2][3], który w tym samym roku został członkiem Południowo-Wschodniego Niemieckiego Związku Piłki Nożnej (Südostdeutscher Fußball-Verband) i tym samym Niemieckiego Związku Piłki Nożnej. W roku 1912 klub został mistrzem Górnego Śląska (górnośląskiej ligi), a 13 lipca 1922 r. stał się wraz z innymi 43 niemieckimi klubami wschodniego Górnego Śląska członkiem założycielem powstałego w tym dniu w Królewskiej Hucie, niemieckiego Wojewodschaftsfußballverband (Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej). Nazwa Diana to imię rzymskiej bogini łowów, a nadał ją klubowi pierwszy prezes: Ernst Tschoche. Istniał też hymn klubowy nawiązujący melodią do gwizdka: "Es schrillt der Pfiff". Początkowo klub zrzeszał 50 członków, głównie młodzież gimnazjalną i pracowników dyrekcji kolei, którzy na boisko grali w koszulkach z pasami biało-zielonymi i w czarnych spodenkach oraz w czarnych getrach. Diana była pierwszą niemiecką drużyną, która rozegrała oficjalny mecz z polską drużyną ze Śląska (z Pogonią Katowice w 1920 roku, zakończony wynikiem 2:2). W okresie plebiscytowym kiedy rozgrywano mecze o znaczeniu propagandowym przegrała z goszczącą wówczas na Górnym Śląsku Pogonią Lwów 0-5. Pod naciskiem polskich władz administracyjnych, nazwę Sport Club przemianowano na Klub Sportowy w 1922 roku.

Początkowo piłkarze Diany grali na Placu Andrzeja, dzieląc go z 1. FC Kattowitz. "Był to teren ogrodzony parszywym płotem z najgorszego gatunku desek, przeznaczony na targowisko dla bydła i koni" - pisał w swoich pamiętnikach Paweł Lubina, jedyny piłkarz Diany, który zagrał później w reprezentacji Polski. Jeśli jeden z czterech zatrudnionych wówczas w Katowicach policjantów wyraził zgodę, to po zakończeniu targu ok. godz. 15 piłkarze przeskakiwali płot i grali do zmroku.[4] W 1920 roku zawodnicy przenieśli się na własne boisko przy ul. Tadeusza Kościuszki, które znajdowało się mniej więcej w miejscu późniejszej Hali Parkowej. Najsłynniejszymi graczami byli reprezentanci Polski w składzie Diany: Paweł Lubina i Otto Riesner. Jednak Diana nie cieszyła się taką popularnością jak 1. FC Katowice. Najbardziej pamiętnym meczem tego klubu jest wygrana z Ruchem Wielkie Hajduki 5:0 w 1924 roku, kiedy to pięcioma golami popisał się Paweł Lubina.

Po wybuchu II wojny światowej i zajęciu Katowic przez władze niemieckie klub został rozwiązany za rzekome zbyt bliskie kontakty z polskimi drużynami i na jego miejsce powołano VfB Kattowitz, który istniał do 1944 roku, a swoje mecze rozgrywał przy ulicy Stanisława Moniuszki w Katowicach.

Sukcesy

  • Mistrz Górnego Śląska: 1912

Zobacz też

Przypisy

  1. Express Sportowy, 17. lutego 1930, Nr. 3
  2. Ernst Krall, Sport-Geschichte, in: Kattowitz. Seine Geschichte und Gegenwart. Hrsg. H. Kostorz. Dülmen 1985, S. 252.
  3. Horst Ueberhorst: Vergangen, nicht vergessen, Sportkultur im deutschen Osten und im Sudetenland. Von den Anfängen bis 1945. Droste, Düsseldorf 1992, S. 187–188.
  4. Nasze kluby: Diana Katowice [w:] SPORT.PL [1]

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Football pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Football. This is unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
Flag of Germany (1935–1945).svg
National flag and merchant ensign of Germany from 1935 to 1945.
Kit left arm.svg
Part of football kit based on Kit body.svg.
Kit body.svg

Complete kit:

Kit left arm.svg
Kit body.svg
Kit right arm.svg
Kit shorts.svg
Kit socks.svg






Kit socks long.svg
Football kit template socks
Kit socks color 3 stripes white.png
Kit socks color 3 stripes white
Kit body 3greenstripes2.png
Football kit body with 3 green stripes and 2 white stripes.
SC Diana Kattowitz.png
Logo of SC Diana Kattowitz, German football team.
SC Diana Kattowitz 3.png
Logo z okazji 30-lecia - Diana Katowice.
Diana Katowice, jubilee 20 years (1925).jpg
Diana Katowice, jubileusz 20-lecia klubu (1925)
SC Diana Kattowitz 2.png
Logo klubu Diana Katowice, używany był w latach 1923 do 1939.