Kościół Trójcy Przenajświętszej w Krasnymstawie

Kościół Trójcy Przenajświętszej w Krasnymstawie
Distinctive emblem for cultural property.svg A/382 z dnia 02.06.1969 r. (zespół klasztorny augustianów)
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Krasnystaw

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Trójcy Przenajświętszej w Krasnymstawie

Wezwanie

Trójcy Przenajświętszej

Położenie na mapie Krasnegostawu
Mapa konturowa Krasnegostawu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Trójcy Przenajświętszej w Krasnymstawie”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Trójcy Przenajświętszej w Krasnymstawie”
Położenie na mapie powiatu krasnostawskiego
Mapa konturowa powiatu krasnostawskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Trójcy Przenajświętszej w Krasnymstawie”
Ziemia50°59′09″N 23°09′44″E/50,985833 23,162222

Kościół Trójcy Przenajświętszej w Krasnymstawie – kościół parafialny erygowanej 3 kwietnia 1984 r. parafii Trójcy Przenajświętszej w Krasnymstawie.

Kościół posiada nawę na rzucie zbliżoną do kwadratu, dwie zakrystie (przy prezbiterium), na dachu ośmioboczną wieżyczkę, przy ołtarzu głównym obraz MB z Dzieciątkiem z XVII wieku. Renowacje miały miejsce m.in. po 1925 r. i w 1978 r. Obok kościoła znajduje się zbudowana w 1826 r. dzwonnica.

Historia kościoła

W 1826 r. władze carskie odebrały augustianom stary kościół i klasztor ufundowany przez Władysława Jagiełłę. W ramach rekompensaty wybudowano im nowe zabudowania, między innymi w 1826 roku według projektu Wawrzyńca Ziółkowskiego mały kościół jednonawowy w stylu klasycystycznym pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. Został on konsekrowany przez bp Maurycego Mateusza Wojakowskiego (lubelskiego biskupa pomocniczego) w październiku 1829 r. Po kasacie zakonu augustianów przeszedł w ręce unitów, a po 1875 r. prawosławnych. Od 1917 r. przejęty przez katolików stał się kościołem rektoralnym w parafii św. Franciszka Ksawerego, a od 13 kwietnia 1982 r. siedzibą ośrodka duszpasterskiego będącego zalążkiem nowej parafii.[1]

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Lublin Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lublin Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 52.35 N
  • S: 50.20 N
  • W: 21.52 E
  • E: 24.25 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Krasnystaw-Kosciol Trojcy Swietej.jpg
Autor: Wojciech Koczułap, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Krasnystaw - zespół klasztorny augustianów „nowy”: kościół, obecnie parafialny p.w. Trójcy Świętej, 1837-39 (zabytek nr A/382 z 2.06.1969)
Krasnystaw location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: ODbL
Location map of Krasnystaw, Poland
Ta mapa of Krasnystaw została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.