Natalia Clavier
Natalia Clavier (2012) | |
Miejsce urodzenia | |
---|---|
Instrumenty | |
Gatunki | |
Zawód | |
Aktywność | od 2007 |
Wydawnictwo | Eighteenth Street Lounge Music, Nacional Records |
Powiązania | Federico Aubele, Thievery Corporation |
Strona internetowa |
Natalia Clavier (ur. w Buenos Aires) – argentyńska wokalistka jazzowa, najbardziej znana ze współpracy z Thievery Corporation. Śpiewa przeważnie po hiszpańsku i angielsku.
Życiorys i kariera artystyczna
Początki
Natalia Clavier urodziła się i wychowywała w Buenos Aires. Była pod wpływem matki, która miała szerokie zainteresowania muzyczne, od północnoamerykańskiego soulu i rhythm and bluesa, poprzez twórczość muzyków hiszpańskich, aż po klasykę[1]. Kiedy miała około trzech lat, dostała od matki na urodziny płytę zespołu ABBA. Nauczyła się wówczas kilku piosenek po angielsku. W wieku jedenastu lat występowała jako solistka w dziecięcym show muzyczno-teatralnym, a jako nastolatka uczyła się w prywatnej szkole teatru niezależnego. Zmieniła plany, gdy odkryła, że bardziej skłania się ku muzyce jazzowej[2].
Jak stwierdziła w 2014 roku w wywiadzie dla Austin American-Statesman:
W ogóle nigdy nie miałam talentu do sportu jakiegokolwiek rodzaju, ale urodziłam się z tą dodatkową predylekcją do śpiewania.
Kariera muzyczna
Wyjazd Hiszpanii
Z czasem Clavier zainspirowała się jazzem, a szczególnie twórczością Sarah Vaughan i rozpoczęła karierę jako profesjonalna wokalistka jazzowa[1]. Mając 22 lata postanowiła kontynuować muzyczną karierę w Barcelonie w Hiszpanii[3]. Przeprowadziła się tam z rodzinnego miasta za namową i przy pomocy wuja, znanego projektanta przemysłowego i miłośnika jazzu[2]. W Barcelonie śpiewała na żywo na rave’ach, a także występowała w kameralnych klubach jazzowych[4]. Tam też poznała muzyka i swego przyszłego męża, Federica Aubele, również jak ona argentyńskiego emigranta[5]. Aubele w 2004 roku zadebiutował albumem Gran Hotel Buenos Aires, wydanym przez wytwórnię Thievery Corporation, Eighteenth Street Lounge Music. Na zaproszenie Aubele Clavier zaczęła razem z nim występować i koncertować[1]. W tamtym czasie śpiewała między innymi po angielsku, portugalsku i francusku, a sugestiom Aubele przypisuje fakt, iż powróciła do korzeni i do śpiewania po hiszpańsku[3].
Wyjazd do Stanów Zjednoczonych
W 2006 roku przeprowadziła się razem z Aubele do Austin w Stanach Zjednoczonych, gdzie we wrześniu oboje wystąpili wspólnie na Austin City Limit Music Festival, co było debiutem koncertowym Clavier na ziemi amerykańskiej[2]. W planach mieli wspólne nagranie drugiego albumu Aubele, Panamericana. Spotkała przy tej okazji Roba Garzę i Erica Hiltona z Thievery Corporation, którzy szukali wokalistki do wykonania kilku swoich piosenek na żywo. Clavier zgłosiła się na przesłuchanie, a po wykonaniu pierwszej zwrotki pierwszej piosenki Garza i Hilton przerwali sesję i postanowili ją zatrudnić[6]. W listopadzie 2006 roku Clavier, jako pierwsza kobieta, podpisała kontrakt z Eighteenth Street Lounge Music[2].
Od tego czasu jeździłam z nimi po całym świecie, co było niesamowitym doświadczeniem.
Jako wykonawczyni rozwinęłam się w postępie geometrycznym.
Hilton, który był pod wrażeniem śpiewu Clavier, zdecydował się wyprodukować jej debiutancki album, Nectar (2008) i wydać go w Eighteenth Street Lounge Music[1]. Piosenki albumu były zaśpiewane wyłącznie w języku hiszpańskim[6].
W 2011 roku, za namową Hiltona, nawiązała współpracę z Adrianem Quesadą[3] (zdobywcą Nagrody Grammy w kategorii: Best Latin Rock, Alternative or Urban Album, przyznanej mu za album El Existential z 2010 roku[7]). Oboje współpracowali nad projektem Echocentrics, soulowym zespołem funkowym z psychodelicznym zacięciem, a w 2011 roku wystąpili na Pachanga Latino Music Festival[3].
W 2012 roku Clavier wystąpiła wspólnie z Thievery Corporation na festiwalu Lollapalooza w São Paulo, w Brazylii[4]. W przerwie między trasami Thievery Corporation Clavier przeniosła się do Brooklynu, gdzie rozpoczęła pracę nad kolejnym solowym albumem[8]. Album, zatytułowany Lumen ukazał się 2013 roku. Wyprodukowany został przez zdobywcę Nagrody Grammy, Adriana Quesadę[6]. W 2014 roku Clavier zadebiutowała jako gościnna wokalistka studyjna Thievery Corporation na albumie zespołu, Saudade[9]. Zaśpiewała „Claridad”, jedyny hiszpańskojęzyczny utwór albumu[3].
30 października 2015 roku ukazał się album Clavier, Live in Buenos Aires, nagrany podczas jej koncertu w Teatro Del Viaje Mercado w Buenos Aires. Był to jej pierwszy solowy koncert w rodzinnym mieście, w którym wcześniej występowała wspólnie z Thievery Corporation[10].
W 2018 roku ukazał się kolejny album studyjny Clavier, Trans, będący muzycznym powrotem artystki do wpływów i muzycznych korzeni eksponowanych w jej poprzednich albumach, Néctar (2008) i Lumen (2013), takich jak: argentyński folklor, jazz i muzyka elektroniczna. Na Trans znalazły się teksty po hiszpańsku, angielsku i po raz pierwszy po portugalsku[11].
W 2020 roku wystąpiła gościnnie na solowym albumie Erica Hiltona, Infinite Everywhere, śpiewając piosenkę „The Grand Beauty”[12].
Dyskografia
- 2008 – Nectar
- 2009 – Live At The Triple Door (digital download)
- 2013 – Lumen
- 2018 – Trans
Przypisy
- ↑ a b c d Jason Birchmeier: Natalia Clavier Biography, Songs & Albums | AllMusic (ang.). AllMusic. [dostęp 2012-02-14].
- ↑ a b c d Natalie Del Castillo: Interview: Natalia Clavier’s journey, from the beginning to ‘Lumen’ – Austin Vida (ang.). www.austinvida.com. [dostęp 2012-02-14].
- ↑ a b c d e f g Nancy Flores: Singer/songwriter Natalia Clavier brings bilingual global grooves to SXSW (ang.). Austin American-Statesman. [dostęp 2012-02-16].
- ↑ a b Eric R. Danton: Thievery Corporation Singer Natalia Clavier Goes Solo on 'Lumen' (Video Premiere) (ang.). The Wall Street Journal. [dostęp 2012-02-14].
- ↑ Korina Lopez: World, meet jazz/EDM vocalist Natalia Clavier (ang.). USA Today. [dostęp 2012-02-14].
- ↑ a b c Romina Puga: Natalia Clavier's Haunting and Comforting Album "Lumen" (ang.). ABC News. [dostęp 2012-02-14].
- ↑ David Browne: Black Pumas: Rise of a Psychedelic-Soul Force (ang.). Rolling Stone. [dostęp 2022-02-16].
- ↑ Jacob Webb: Song of the Day: Natalia Clavier - El Tren (ang.). KEXP. [dostęp 2022-02-14].
- ↑ Discogs: Thievery Corporation – Saudade (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2022-02-14].
- ↑ Angel Aguilar: Live in Buenos Aires – New Album by Natalia Clavier (ang.). www.alborde.com. [dostęp 2022-02-15].
- ↑ Gisela Orozco: Las transformaciones de Natalia Clavier (hiszp.). Chicago Tribune. [dostęp 2022-02-15].
- ↑ Discogs: Eric Hilton – Infinite Everywhere (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2022-02-16].
- ↑ Discogs: Natalia Clavier (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2022-02-14].
Linki zewnętrzne
- Natalia Clavier w bazie IMDb (ang.)
Media użyte na tej stronie
Autor: leonardo samrani from rosario, argentina, Licencja: CC BY 2.0
BUE festival 2017 - Argentina
Autor: Mark Taylor from Rockville, USA, Licencja: CC BY 2.0
Natalia Clavier with Thievery Corporation.