Zenon Waśniewski

Zenon Waśniewski
Ilustracja
Zenon Waśniewski w młodości, ok. 1905
Imię i nazwiskoZenon Michał Jan Waśniewski
Data i miejsce urodzenia11 grudnia 1891
Tarnów
Data i miejsce śmiercikwiecień 1945
KL Bergen-Belsen
Narodowośćpolska
Alma MaterSzkoła Politechniczna we Lwowie
Dziedzina sztukipoezja, malarstwo, grafika, tłumaczenia

Zenon Michał Jan Waśniewski (ur. 11 grudnia 1891 w Tarnowie, zm. w kwietniu 1945 w obozie Bergen-Belsen, Niemcy) – polski poeta i literat, malarz, grafik i tłumacz poezji niemieckiej; artysta związany z Chełmem.

Życiorys

Zenon Waśniewski, autoportret, 1941
Indeks Zenona Waśniewskiego

W latach 1912–1914 studiował architekturę w Szkole Politechnicznej we Lwowie. Po ukończeniu studiów (w latach 1919–1921) pracował jako nauczyciel rysunku w Radzyniu Podlaskim. W roku 1921 przeniósł się do Chełma. W latach 1936–1939 był członkiem Związku Artystów Plastyków w Lublinie.

Od 1933, wspólnie z Kazimierzem Andrzejem Jaworskim, był wydawcą czasopisma literacko-artystycznego Kamena. Oprócz tego był także jego skarbnikiem i grafikiem.

W Kamenie zamieszczał głównie recenzje nowo-wydawanych książek i swoje tłumaczenia poezji niemieckiej, takich poetów jak Alfreda Henschka, Georga Heima, Conrada Ferdinanda Meyera, Gustava Falkego, Hansa Carossy i innych. Ilustrował także czasopismo linorytami własnego autorstwa.

Jako malarz miał swoje wystawy prac m.in. w Zachęcie.

Utrzymywał bliskie stosunki z Brunonem Schulzem (prowadził z nim korespondencję, namalował kilka jego portretów i był autorem pierwszego opowiadania, którego głównym bohaterem jest Bruno Schulz).

Po klęsce wrześniowej brał czynny udział w konspiracji. Aresztowany 8 października 1942, trafił do obozu koncentracyjnego: najpierw na Majdanku, potem w Oświęcimiu i Sachsenhausen, a w końcu do obozu w Bergen-Belsen, gdzie zginął w kwietniu 1945.

Ważniejsze prace literackie i ich zbiory

  • Dziennik wojenny, Chełm, Stowarzyszenie Rocznik Chełmski, 2011 (wyd. pośm.)
  • Taki mój los: wiersze, Chełm, Chełmska Biblioteka Publiczna, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Zarząd Okręgu, 1999 (wyd. pośm.)

Źródła

Bibliografia

  • Krystyna Mart, Szkic o życiu i twórczości Zenona Waśniewskiego i Władysława Ukleji. Chełmskie epizody w okresie dwudziestolecia międzywojennego, w: Artyści lubelscy i ich galerie w XX wieku, red. Lechosław Lameński, Lublin 2004.
  • Zenon Waśniewski – zbiór prac poety

Media użyte na tej stronie

Indeks Zenona Waśniewskiego 2.jpg
Strony tytułowe indeksu Zenona Waśniewskiego.
Zenon Waśniewski, self-portrait.jpg
Zenon Waśniewski, Autoportret, 1941, pastel, Muzeum Chełmskie w Chełmie.
Zenon Waśniewski, portrait.jpg
Zenon Waśniewski (1891-1945), portret, ok. 1905