ERC 90 Sagaie

ERC 90 Sagaie
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo

 Francja

Producent

Panhard

Typ pojazdu

opancerzony wóz rozpoznawczy

Trakcja

kołowa

Załoga

3 osoby (kierowca, strzelec, dowódca)

Dane techniczne
Silnik

sześciocylindrowy silnik benzynowy w układzie V Peugeot PRV
o mocy 114 kW

Pancerz

monolityczny stalowy + kompozytowy
10 mm

Długość

7,69 m
kadłuba: 5,1 m

Szerokość

249 cm
z ekranami: 249 cm

Wysokość

2,25 m

Prześwit

1,1 m

Masa

bojowa: 8,1 t

Moc jedn.

14 kW/t

Osiągi
Prędkość

95 km/h
w terenie: 4,5 km/h

Zasięg

700 km

Dane operacyjne
Uzbrojenie
1 x armata GIAT F4 kalibru 90mm

2 x czkm AAT M52 kalibru 7,62 mm
Rakiety SATCP

Użytkownicy
Francja, Argentyna (Marynarka), Czad, Ekwador, Niger, Nigeria, Meksyk, Gabon i Irak

ERC 90 Sagaie jest bojowym wozem rozpoznawczym produkcji francuskiej. Jest produkowany od roku 1984.

Historia

W 1970 roku Renault i Panhard zaczęli rywalizację podczas przetargu na kołowy wóz rozpoznawczy ogłoszony przez armię francuską. Panhard, mimo swego doświadczenia w budowie samochodów pancernych (np. AML) przegrał. Lecz wyniósł naukę z przetargu i zbudował opancerzony wóz rozpoznawczy (ERC - Engine de Reconnaissance Canon) oraz transporter opancerzony VCR (VCR - Véhicule de Combat a Roues), bazując na sześciokołowym podwoziu wykorzystującym seryjne opony, który był pojazdem specjalnie dla rynku trzeciego świata.

ERC był gotowy w roku 1977, armia francuska poddała go testom w latach 1978-1980. Rezultatem okazał się nowy wóz ERC z armatą szybkostrzelną 90 mm F4 firmy GIAT i nazwano go ERC 90 Sagaie (sagaie – oszczep). Razem z wozem dostarczonym na uzbrojenie armii w 1984 zaprezentowano też wersję Sagaie 2 z silnikami wysokoprężnymi XD3T. Istnieje również bardzo nikle rozpowszechniona wersja z 20 mm działem przeciwlotniczym. Od 1985 wóz posiada rakiety SATCP.

Kolejnymi wozami serii ERC są: Lynx (produkowanym przez Hispano-Suiza), Kriss, Serval, Guepard, Mangouste i Lanza. Pierwszą sprzedażą poza Francję, która użytkuje obecnie 192 sztuki tego pojazdu był zakup 60 wozów przez Meksyk. Obecnie użytkują go: Francja, Argentyna (Marynarka), Czad, Ekwador, Niger, Nigeria, Meksyk, Gabon i Irak.

Użycie

Wóz w Armee de Terre jest używany w siłach szybkiego reagowania. Działo strzela pociskami kumulacyjnymi (HE, HEAT) oraz pociskami podkalibrowymi stabilizowanymi brzechwowo (APFSDS) którymi można przebić pancerz o grubości 120 mm. Karabin kalibru 7,62 mm posiada 2000 naboi. Ten model ERC po zamontowaniu chrap może zostać pojazdem pływającym. Jeśli włączy się pędniki wodne to prędkość w wodzie wzrośnie do 9,5 km/h. W razie konieczności pojazd może podnieść środkową parę kół.

Ten pojazd może być wyposażony w noktowizor, układ przeciwpożarowy i dalmierz laserowy lub system obronny ABC. Jeśli Sagaie ma być używany na pustyni można go wyposażyć w klimatyzację i system nawigacji satelitarnej. Obecnie pracuje się nad nową wersją tego pojazdu.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie