Jan Gancarski

Jan Gancarski
Ilustracja
Jan Gancarski, Krosno (2013)
Data i miejsce urodzenia21 lutego 1956
Frysztak
Zawód, zajęciearcheolog
Odznaczenia
Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Jan Gancarski (ur. 21 lutego 1956 we Frysztaku[1]) – polski archeolog, absolwent UJ[2]. Pracował w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, Muzeum Regionalnym w Jaśle oraz Muzeum Historycznym – Pałac w Dukli. Od 1998 pełni funkcję dyrektora Muzeum Podkarpackiego w Krośnie[3].

Jest badaczem pradziejów i wczesnego średniowiecza na obszarze Karpat polskich. Od trzeciego roku studiów prowadził systematyczne badania powierzchniowe w dorzeczu Wisłoki, odkrywając bogate osadnictwo prehistoryczne. Przeprowadził szereg badań sondażowych na stanowiskach z różnych okresów pradziejów. Odkrywca i badacz osad kultury pucharów lejkowatych i kurhanów kultury ceramiki sznurowej oraz osadnictwa kultury Otomani-Füzesabony w Karpatach polskich[4], w tym osad obronnych z początku epoki brązu i wczesnego średniowiecza na grodziskuWały Królewskie” w Trzcinicy, gm. Jasło. Główny twórca projektu Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy – atrakcją turystyczną regionu, dla którego Komitet Mechanizmu Finansowego EOG przyznał dofinansowanie. Współautor badań wykopaliskowych na krośnieńskim Rynku, w trakcie których odkryto średniowieczne budowle municypalne.

Organizator cyklu międzynarodowych konferencji naukowych o badaniach archeologicznych w Karpatach oraz licznych wystaw muzealnych o różnorodnej tematyce. Autor lub współautor ponad 50 publikacji o tematyce archeologicznej[5], m.in. Krosno – Parva Cracovia, Trzcinica – Karpacka Troja. Redaktor wielu publikacji muzealnych, w tym wydawnictwa W Kręgu światła lampy naftowej nagrodzonego Sybillą 2002 oraz ośmiu tomów materiałów z konferencji archeologicznych o pradziejach Karpat polskich.

Od 1994 założyciel i prezes Podkarpackiego Towarzystwa Historycznego. Redaktor siedmiu tomów periodyku PTH – Dzieje Podkarpacia. Organizator naukowych konferencji historycznych oraz sesji związanych z propagowaniem tradycji niepodległościowych i ochroną zabytków[6].

Był członkiem Rady ds. Muzeów przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członek Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich Oddział w Rzeszowie. Nagradzany za działalność kulturalną przez Zarząd Województwa Podkarpackiego[7] i Prezydenta Miasta Krosna[8]. Honorowy Obywatel Gminy Jasło[9].

Odznaczenia i wyróżnienia

Przypisy

  1. Katalog osób „rozpracowywanych” przez organa bezpieczeństwa państwa komunistycznego, bip.ipn.gov.pl [dostęp 2016-06-21].
  2. UJ
  3. 2011
  4. Jan Gancarski. Kultura Otomani-Füzesabony: rozwój, chronologia, gospodarka : materiały z konferencji archeologicznej, Dukla, 1997
  5. Bibliografia
  6. PTH
  7. podkarpackie.pl
  8. krosno24.pl
  9. jaslo4u.pl
  10. a b Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. www.mkidn.gov.pl. [dostęp 2020-06-07].

Media użyte na tej stronie

Jan Gancarski 2013.JPG
Autor: Silar, Licencja: CC BY-SA 3.0
Jan Gancarski
POL Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis BAR.png
Baretka Srebrnego Medalu "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis"
POL Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis BAR.png
Baretka Brązowego Medalu "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis"