Joos de Momper

Joos de Momper
Josse de Momper II
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia1564
Antwerpia
Data i miejsce śmierci5 lutego 1635
Antwerpia
Dziedzina sztukimalarstwo
Epokabarok
Krajobraz górski, 1601
Zasadzka, 1622

Joos de Momper (również znany jako Josse de Momper II lub młodszy) (ur. 1564 w Antwerpii, zm. 5 lutego 1635 tamże) – flamandzki malarz pejzażysta.

Urodził się w rodzinie o tradycjach artystycznych, jego dziadek Josse de Momper I (1516–59) był malarzem i handlarzem dziełami sztuki, ojciec Bartolomeus de Momper (ok. 1535, zm. po 1597) oprócz malarstwa zajmował się też rytownictwem. W latach 80. XVI wieku artysta odwiedził prawdopodobnie Włochy, o czym świadczyć może tematyka jego prac. Od 1590 wzmiankowano go w Antwerpii, gdzie został członkiem gildii malarskiej, w której pełnił funkcję dziekana. Artysta był całe życie związany z Antwerpią i prowadził duży warsztat malarski. Jego dorobek oceniany jest na ponad 500 obrazów, jednak ze względu na fakt sporadycznego sygnowania obrazów, utrudniona jest ich identyfikacja. Już za życia miał wielu naśladowców i licznych uczniów, m.in. dwóch synów Gasparda i Philipsa[1].

Momper malował przede wszystkim pejzaże, jego ulubionym tematem były fantastyczne krajobrazy górskie. Malarz nie mógł ich malować z natury w nizinnej Flandrii, być może w czasie hipotetycznej podróży do Włoch widział Alpy i w Italii przebywał na terenach górskich. Twórczość artysty zaliczana jest do schyłkowego manieryzmu i naturalistycznego malarstwa niderlandzkiego XVII w. Na jego prace mieli wpływ Paul Bril, Pieter Bruegel (starszy) i Jacopo Tintoretto[2].

Artysta w swojej technice malarskiej stosował śmiałe i wyraziste pociągnięcia pędzla, praktycznie wykorzystywał zjawisko rozpraszania światła, stosując głęboką gradację kolorów. Na pierwszym planie używał barw ciepłych z przewagą brązów, które dość gwałtownie przechodziły przez zieleń do odcieni błękitu na dalszym planie. Dzięki temu jego panoramiczne obrazy zyskiwały na głębi i przestrzenności[3].

Liczne prace Mompera eksponowane są m.in. w Amsterdamie, Antwerpii, Berlinie, Wiedniu, Châlons-en-Champagne, Manchesterze i Oksfordzie. W Muzeum Narodowym w Warszawie znajdują się obrazy Krajobraz górski (nr inw. M.Ob. 821) i Krajobraz piaszczysty (nr inw. M.Ob. 377)[4].

Przypisy

  1. Web Gallery of Art – biografia i galeria (ang.). [dostęp 2009-03-18].
  2. Monika Karolczuk-Kędzierska: Encyklopedia powszechna. T. 5. Kraków: Wydawnictwo Ryszard Kluszczyński, 2002, s. 249. ISBN 83-88080-59-8.
  3. Helmholtz-Zentrum Potsdam: Bildaufbau und Farbgebung bei Joos de Momper (niem.). [dostęp 2009-03-18].
  4. Muzeum Narodowe w Warszawie: Malarstwo flamandzkie Złotego Wieku (pol.). [dostęp 2009-03-18].

Bibliografia

  • Antoni Ziemba: Malarstwo flamandzkie doby Rubensa, Van Dycka i Jordaensa : 1608-1678. Warszawa: Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita SA : Muzeum Narodowe, 2007. ISBN 978-83-60192-33-7 (Rzeczpospolita).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Momper Mountainous Landscape.jpg
The groups of figures strung out along the road are by Jan Brueghel the Elder, with whom De Momper collaborated on about 200 paintings over the course of 40 years or more.
Joost de Momper d. J.-The ambush.JPG
niemiecki: Felslandschaft mit Blick auf Kirche im Tal Edytuj to na Wikidanych
The ambush
label QS:Lde,"Der Hinterhalt"
label QS:Len,"The ambush"