Kotlet schabowy

Kotlet schabowy z ziemniakami

Kotlet schabowykotlet panierowany ze schabu (z kością lub bez) przypominający sznycel wiedeński[1]. Jest to jedna z tradycyjnych i najbardziej popularnych potraw w kuchni polskiej.

Historia polskich kotletów schabowych sięga XIX wieku. Przepis na schabowy występuje w książce Lucyny Ćwierczakiewiczowej pt. 365 obiadów za pięć złotych.

Typowe składniki

Kotlet schabowy

Sporządzenie

Schab pokroić na plastry i ubić tłuczkiem. Jajka roztrzepać i połączyć z przyprawami. Ubity i pokrojony schab obtoczyć w mące, potem w jajku, a następnie w bułce tartej. Wstawić patelnię na średni ogień i rozpuścić na niej smalec. Przygotowany kotlet położyć na patelnię i smażyć na złoty kolor z jednej i drugiej strony. Podać na talerzu z ziemniakami, kaszą, ryżem lub kluskami oraz duszonymi lub smażonymi pieczarkami, gotowanymi jarzynami, surówkami, marynatami itp.

Bibliografia

  • Marek Łebkowski, Kuchnia polska – Dania na każdą okazję, wyd. Przegląd Reader’s Digest, Warszawa 1997, str. 302-303

Przypisy

  1. "Sznycel wiedeński, cienko zbity plaster cielęciny, obtoczony w bułce i usmażony w rozpuszczonym smalcu, do dziś jedna z najpopularniejszych potraw w całej byłej monarchii austro-węgierskiej, "w wersji wieprzowej, jako kotlet schabowy - w całej Polsce. Pierwotna nazwa costelette alla milanese, gdyż potrawa (smażona na maśle) pochodzi z Włoch. Zwrócił na nią uwagę w czasie kampanii włoskich dowódca wojsk austriackich w Lombardii i Wenecji sędziwy marszałek Radetzky." [w:] Mieczysław Czuma, Leszek Mazan. Austriackie gadanie czyli encyklopedia galicyjska. 1998. str. 465

Media użyte na tej stronie

Kotlet schabowy.jpg
Autor: phototram, Licencja: CC BY 2.0
Bill had kotlet schabowy, a breaded pork chop.