Mirosław Jan Stasik
Mirosław Jan Stasik (ur. 27 stycznia 1929 w Łodzi) − polski lekarz medycyny i toksykolog-naukowiec.
Edukacja i początki kariery
Ukończył studia lekarskie w Akademii Medycznej w Łodzi. Następnie studiował toksykologię na University of Surrey w Guildford w Wielkiej Brytanii. Tytuł doktora medycyny uzyskał na najstarszej niemieckiej uczelni wyższej – Uniwersytecie w Heidelbergu.
W latach 60. XX wieku uzyskał specjalizację z chorób wewnętrznych. Następnie, będąc pracownikiem naukowym Instytutu Medycyny Pracy im. J. Nofera w Łodzi, został kierownikiem nowo powstałego oddziału ostrych zatruć Instytutu, gdzie również tworzył zręby informacji toksykologicznej w Polsce.
W tamtym okresie opublikował jedną z pierwszych na świecie prac klinicznych na temat ostrej toksyczności tetraetyloołowiu u człowieka[1]. Substancja ta była powszechnie stosowana jako środek przeciwstukowy w benzynie do 2005 roku.
Dalsza kariera
Od początku lat 70. XX wieku przebywa w Niemczech Zachodnich, z dwuletnią przerwą na staż w Instytucie Toksykologii Uniwersytetu w Würzburgu oraz studia uniwersyteckie w Wielkiej Brytanii. We Frankfurcie nad Menem kierował ośrodkiem toksykologii i epidemiologicznych badań nad karcynogenezą w departamencie medycyny pracy koncernu chemicznego Hoechst AG we Frankfurcie nad Menem.
Celem tych badań było określenie rakotwórczego potencjału niektórych amin aromatycznych, np. dichlorobenzydyny i pochodnych aniliny, jak również tlenku etylenu i formaldehydu[2].
W latach 80. Stasik był delegatem koncernu Hoechst na konferencje naukowe Chemical Industry Institute of Toxicology w Research Triangle Park, NC (USA), jak również na sympozja naukowe organizowane przez Center for Environmental Epidemiology, University of Pittsburgh, Pennsylvania – wespół z the U.S. Environmental Protection Agency (EPA). Był także konsultantem i członkiem europejskich gremiów naukowych w Brukseli.
W latach 1989–2003, po nawiązaniu współpracy z Instytutem Medycyny Pracy i Ochrony Środowiska Uniwersytetu im. J. Gutenberga w Moguncji, kontynuował swe prace nad rakotwórczymi aminami aromatycznymi, jak również współpracował w tym zakresie z Katedrą Histologii i Embriologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Największe osiągnięcia
Badając proste aryloaminy, odkrył, że 4-chloro-o-toluidyna (4-COT), stosowana jako surowiec do produkcji wielu barwników i pigmentów oraz pestycydu chlorodimeformu, wywołuje raka pęcherza moczowego u człowieka. Konsekwencją tego odkrycia był zakaz produkcji i stosowania 4-COT w skali światowej[3].
Klaus Norpoth (niemiecki profesor medycyny pracy) w swym podręczniku medycyny za odkrycie rakotwórczości 4-COT wpisał Stasika, jako jedynego Polaka, w poczet 15. światowych badaczy, którzy na przestrzeni ponad dwóch wieków odkryli zawodowe substancje rakotwórcze: od Percivalla Potta (1775) przez Ludwiga Rehna (1895), Johna Creecha i Maurice'a Johnsona (1974) do Stasika (1987)[4].
Stasik jest autorem i współautorem kilkudziesięciu publikacji naukowych w czasopismach polskich, angielskich, niemieckich i japońskich, artykułów w International Labour Office Encyklopedia of Occupational Health and Safety (cztery edycje)[5] oraz w Ullmann's Enzyklopaedie. Prezentował swoje artykuły na międzynarodowych kongresach ICOH np. w Montrealu i Singapurze.
Od 1997 roku prowadzi w Wiesbaden filię Societas Jablonoviana[6] – towarzystwa naukowego założonego w 1774 roku w Lipsku przez polskiego arystokratę, księcia Józefa A. Jabłonowskiego.
Fundacja 4-COT
Wraz z żoną, dr Lilianą Stasik, założył w 2001 roku Fundację 4-COT, której jest prezesem[7]. Fundacja jest powiązana z Instytutem Medycyny Pracy w Łodzi. Sponsoruje staże naukowo-badawcze młodych polskich naukowców w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej.
Przypisy
- ↑ M.J. Stasik et al.. Acute Tetraethyllead Poisoning. „Arch. Toxicol.”. 24, s. 283–291, 1969 (ang.).
- ↑ M. J. Stasik, Carcinomas of urinary bladder in a 4-chloro-o-toluidine cohort (ang.). International Archives of Occupational and Environmental Health, 1988, 60 (1), 21-24. [dostęp 2011-08-09].
- ↑ 4-chloro-ortho-toluidine. „IARC Monographs”. 99.
- ↑ M. J. Stasik. 4-chloro-o toluidyna: etiologiczny czynnik indukcji raka pęcherza moczowego, historia jednego odkrycia. „Medycyna Pracy”. 54 (4), s. 355–359, 2003 (pol.).
- ↑ Jeanne Mager Stellman (edytor), Encyclopaedia of Occupational Health and Safety: Guides, indexes, directory, International Labour Office, Geneva, 1998, ISBN 92-2-109817-6
- ↑ Kultury wiedzy a polsko-niemieckie relacje naukowe, 2011 (pol.). Doroczna konferencja Societas Jablonoviana. [dostęp 2011-07-19].
- ↑ X Krajowy Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Medycyny Pracy połączony z jubileuszem 50-lecia Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera (pol.). medpr.imp.lodz.pl. [dostęp 2011-07-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-27)].
Media użyte na tej stronie
Autor: Mirosław Stasik, Licencja: CC BY 3.0
Mirosław Jan Stasik, Polish medicine doctor and toxicologist.