Sobór Trójcy Świętej w Rydze

Sobór Trójcy Świętej
Rīgas Svētās Trīsvienības katedrāle
sobór parafialny i monasterski
Ilustracja
(c) M.Strīķis, CC BY-SA 3.0
Państwo

 Łotwa

Miejscowość

Ryga

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Parafia

Trójcy Świętej w Rydze

Wezwanie

Trójcy Świętej

Wspomnienie liturgiczne

Święto Trójcy Świętej
(niedziela Pięćdziesiątnicy)

Położenie na mapie Rygi
Mapa konturowa Rygi, w centrum znajduje się punkt z opisem „Sobór Trójcy Świętej”
Położenie na mapie Łotwy
Ziemia56°57′48,0″N 24°08′52,2″E/56,963333 24,147833

Sobór Trójcy Świętejprawosławny sobór w Rydze. Świątynia monasterska i parafialna; należy do dekanatu ryskiego eparchii ryskiej Łotewskiego Kościoła Prawosławnego[1].

Historia

Sobór Trójcy Świętej w Rydze został wzniesiony dla żeńskiego monasteru Trójcy Świętej i św. Sergiusza z Radoneża w Rydze, powstałego w 1901 z przekształcenia żeńskiego towarzystwa prawosławnego opiekującego się młodymi kobietami i sierotami. Budowa soboru, który miał być główną cerkwią kompleksu klasztornego, rozpoczęła się w roku następnym. Car Mikołaj II przekazał na ten cel 75 tys. rubli, dalszą zbiórkę pieniędzy prowadziła również ihumenia klasztoru Sergia (Mansurowa). W 1907 poświęcono gotową świątynię. W kolejnych latach odwiedzali ją m.in. car Mikołaj II i premier Piotr Stołypin. W 1961 sobór, nadal pełniąc funkcje głównej świątyni monasterskiej, został dodatkowo przemianowany na katedrę eparchii ryskiej, gdyż dotychczasowa katedra, sobór Narodzenia Pańskiego w Rydze, została odebrana prawosławnym i zaadaptowana na planetarium.

Architektura

Sobór wzniesiony został w stylu bizantyjskim. Posiada pięć cebulastych kopuł, położonych w narożnikach obiektu na hełmach oraz ponad nawą. Kopuły zwieńczone są prawosławnymi krzyżami, poniżej kopuł znajdują się fryzy. Okna w soborze są półkoliste; budynek wzniesiony jest z cegły.

W soborze znajduje się dwurzędowy ikonostas przekazany na początku XX wieku przez cara Mikołaja II dla cerkwi św. Mikołaja w Lipawie, przeniesiony w 1961 do soboru Trójcy Świętej w Rydze. Z tego samego okresu pochodzą wykonane z brązu podświeczniki przed ikonami w dolnym rzędzie ikonostasu. Wyposażenie soboru tworzą przedmioty znajdujące się w nim od początku istnienia, jak i przeniesione z innych, zamykanych w różnych momentach ryskich cerkwi. Po zamknięciu po 1917 cerkwi św. Aleksego w Rydze w soborze znalazły się pochodzące z niej ikona św. Aleksego oraz osiemnastowieczny ewangeliarz. Szczególną czcią otacza się znajdujące się w cerkwi przedmioty należące do świętego metropolity ryskiego i całej Łotwy Jana oraz ikonę św. Serafina z Sarowa, uważaną za cudowną (według kronik cerkwi z ikony samoistnie wypływała mirra, ponadto wizerunek kilkakrotnie samoistnie się odnawiał).

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Rīgas Sv. Trijādības pareizticīgo katedrāle (1907), Kr. Barona iela 126, Rīga, Latvia - panoramio (1).jpg
(c) M.Strīķis, CC BY-SA 3.0
Rīgas Sv. Trijādības pareizticīgo katedrāle (1907); Kr. Barona iela 126; Rīga, Latvia
Riga4pushpin.svg
План Риги