Symbole LGBT

Symbole LGBTsymbole społeczności LGBT służące do manifestowania jedności, identyfikacji oraz solidarności i poparcia ruchów na rzecz równouprawnienia LGBT. Większość z nich przyjęła się pod koniec lat 60. i 70. XX wieku w czasie tzw. rewolucji seksualnej.

Flagi

Tęczowa

Tęczowa flaga ruchu została zaprojektowana przez Gilberta Bakera z okazji parady równości w San Francisco w 1978 r. Flaga nie ma odwzorowywać tęczy spotykanej w naturze. Jej kolory są ułożone w postaci poziomych pasów, z czerwonym na górze i fioletowym na dole. Reprezentuje ona różnorodność gejów i lesbijek na całym świecie. W oryginalnej wersji (ośmiokolorowej) każda z barw miała według Bakera symbolizować kolejno[1][2][3]:

  • ciepły różowy – seksualność
  • czerwony – światło
  • pomarańczowy – ukojenie bólu i cierpień
  • żółty – słońce
  • zielony – więź z naturą
  • niebieski turkusowy – sztukę
  • niebieski indygo – spokój i harmonię
  • fioletowy – duchowość

Trzydziestu ochotników własnoręcznie farbowało i zszywało dwie pierwsze flagi na marsz. Po zamachu na homoseksualnego radnego miasta San Francisco, Harveya Milka, 27 listopada 1978 r., popyt na flagę tęczową znacznie wzrósł. Aby zaspokoić popyt, firma Paramount Flag rozpoczęła sprzedaż wersji flagi przy użyciu tkaniny tęczowej z siedmioma paskami: czerwonym, pomarańczowym, żółtym, zielonym, turkusowym, niebieskim i fioletowym. Gdy Baker zwiększył produkcję swojej wersji flagi, on również porzucił różowy pasek z powodu niedostępności różowej tkaniny. Ponadto Paramount Flag Co. z siedzibą w San Francisco rozpoczął sprzedaż nadwyżki zapasów flag Rainbow Girls ze swojego sklepu detalicznego na południowo-zachodnim rogu Polk and Post, w którym pracował Gilbert Baker[3][4][5].

W 1979 roku flaga została ponownie zmodyfikowana. Gdy wcześniejszy wzór wieszany był pionowo na słupach latarni, środkowy pasek był zasłonięty przez słup. Zmiana konstrukcji flagi na taką z parzystą liczbą pasków była najłatwiejszym sposobem naprawienia tego stanu rzeczy, więc usunięto turkusowy pasek, co zaowocowało sześciopaskową wersją flagi[5].

Kopia oryginalnej flagi ośmiokolorowej o wymiarach 20 na 30 stóp została wykonana przez Bakera w 2000 r. i została zainstalowana w dzielnicy Castro w San Francisco[6]. Kolejna podobna flaga powiewa przed ośrodkiem kultury „The Centre” w Nowym Jorku.

Baker ustanowił w 2003 roku rekord świata z okazji 25-lecia flagi tęczowej, tworząc w tym samym roku na Florydzie Key West Pride wersję o długości 1¼ mili. Artysta przywrócił oryginalne różowe, turkusowe i indygo pasy dla tej ogromnej flagi, która została przedstawiona w dokumencie „Rainbow Pride” opublikowanym w 2004 roku. Po zakończeniu obchodów w Key West flaga została pocięta na części i rozprowadzona w ponad 100 miastach na całym świecie[7].

Aby zademonstrować wsparcie dla ludzi o odmiennym kolorze skóry, miasto Filadelfia w Pensylwanii dodało czarny i brązowy pas do swojej flagi dumy w 2017 roku[8]. Uznano to za kontrowersyjne[9][10][11].

Flaga osób aseksualnych

Flaga orientacji aseksualnej składa się z czterech poziomych pasków, kolejno od góry: czarnego, szarego, białego i fioletowego. Flaga została utworzona przez użytkowników AVEN (Asexual Visibility and Education Network) w sierpniu 2010 r., w wyniku wspólnego wysiłku społeczności mającego na celu utworzenie i wybranie flagi[12]. Czarny pasek reprezentuje aseksualność; szary pasek reprezentuje osoby grey-ace i osoby demiseksualne; biały pasek reprezentuje sojuszników; a fioletowy pasek reprezentuje wspólnotę[13][14].

Kultura miśków

Misiek jest czułym slangowym określeniem gejów używanym w społecznościach misiów, a także subkulturą w środowisku gejowskim i rodzącym się w jego społeczności podzbiorem z własnymi wydarzeniami, kodami i kulturowo specyficzną tożsamością. Misie mają przeważnie owłosione ciała i zarost na twarzy; część z nich jest gruba; część wpisuje się w stereotypowy wizerunek męskości klasy robotniczej pod względem wyglądu i pielęgnacji, chociaż żaden z tych elementów nie jest wymogiem ani unikalnym wyróżnikiem. Pojęcie misia może pełnić funkcję tożsamości, przynależności i ideału, do którego można dążyć. Jednak nieustannie trwa debata w kręgach misiów na temat tego, co składa się na pojęcie misia. Niektórzy twierdzą, że jedynym wymogiem jest samookreślenie się jako misia, podczas gdy inni twierdzą, że misie muszą mieć pewne cechy fizyczne, takie jak owłosiona klatka piersiowa i twarz, duże ciało lub określony sposób ubierania się i zachowania[15].

Niedźwiedzie to prawie zawsze geje lub mężczyźni biseksualni; chociaż transseksualni mężczyźni (niezależnie od ich seksualności) oraz ci, którzy unikają etykiet dotyczących płci i orientacji seksualnej, są coraz powszechniej uwzględniani w społecznościach misiów. Środowisko misiów rozprzestrzeniło się na cały świat, a kluby niedźwiedzi są obecne w wielu krajach. Kluby misiów często służą za punkty socjalne i seksualne dla starszych, bardziej owłosionych, czasem grubszych gejów i biseksualnych mężczyzn, a członkowie często wspierają lokalne społeczności gejowskie poprzez zbiórki funduszy i inne inicjatywy.

Flaga Międzynarodowego Bractwa Niedźwiedzi została zaprojektowana w 1995 r. przez Craiga Byrnesa[16].

Biseksualność

Po raz pierwszy zaprezentowana w dniu 5 grudnia 1998 r.[17], flaga orientacji biseksualnej zaprojektowana została przez Michaela Page’a, aby reprezentować osoby biseksualne i zwiększyć ich widoczność w społeczności LGBT oraz szerokim społeczeństwie. Ta prostokątna flaga składa się z szerokiego pasma magenty na górze, szerokiego paska w kolorze niebieskim na dole i węższego pasma w kolorze lawendy zajmującego środkową jedną piątą[13].

M. Page opisuje znaczenie tej różowo-lawendowo-niebieskiej flagi (stosunek wysokości 2:1:2) w następujący sposób: „Różowy kolor reprezentuje pociąg seksualny tylko do tej samej płci. Niebieski reprezentuje pociąg seksualny tylko do płci przeciwnej, a uzyskany w wyniku nakładania się na siebie powyższych, kolor purpurowy reprezentuje pociąg seksualny do obu płci”. Opisuje również głębsze znaczenie flagi, stwierdzając: „Kluczem do zrozumienia symboliki flagi orientacji biseksualnej jest świadomość, że piksele koloru fioletowego mieszają się niezauważalnie z różem i błękitem, tak jak w »świecie rzeczywistym«, gdzie ludzie biseksualni potrafią wmieszać się niezauważalnie zarówno ze środowiskiem gejowsko-lesbijskim, jak i ze środowiskiem osób heteroseksualnych”[13].

Flaga osób interpłciowych

Ludzie interpłciowi to tacy, którzy nie wykazują wszystkich cech charakterystycznych dla mężczyzny lub kobiety, bądź wykazują kombinację tych cech w momencie narodzin. Szacuje się, że od 0,05% do 1,7% populacji ma cechy interpłciowe[18][19].

Flaga osób interpłciowych została stworzona przez organizacje Intersex Human Rights Australia w lipcu 2013 r., z myślą o tym, aby „nie była pochodną innych symboli, ale jednocześnie miała głęboko zakorzenione znaczenie”. Żółty i fioletowy opisywane są przez organizację jako kolory „hermafrodytyzmu”. Organizacja ta opisuje ten krąg jako „nieprzerwany i nieozdobiony, symbolizujący kompleksowość i zupełność oraz nasz potencjał. Nadal walczymy o autonomię cielesną i nienaruszalność narządów płciowych, a to oznacza prawo do bycia tym, kim i jakim chcemy być”[20][21][22].

Flagi lesbijskie

Flaga lesbijska z labrysem, utworzona w 1999 r.[14] składa się z labrysa nałożonego na odwrócony czarny trójkąt, na tle koloru fioletowego. Labrys był używany jako starożytny symbol religijny, i do wielu innych celów. Został przyjęty jako symbol upodmiotowienia przez lesbijską społeczność feministyczną w latach 70.[23]. Kobiety uważane za aspołeczne przez Trzecią Rzeszę, ponieważ nie zgadzały się z nazistowskim ideałem kobiety, co obejmowało też homoseksualne kobiety, były skazywane na obozy koncentracyjne, gdzie nosiły w celu identyfikacji odznakę z odwróconym czarnym trójkątem[24][25]. Niektóre lesbijki wykorzystały na nowo ten symbol, gdy geje postąpili tak z trójkątem różowym (wiele lesbijek również przyjęło różowy trójkąt, chociaż lesbijki nie były uwzględnione w paragrafie 175 niemieckiego kodeksu karnego)[25]. Kolor fioletowy zaczęto kojarzyć z lesbijkami za sprawą poezji Safony[26].

Flaga kobiecych lesbijek (ang. lipstick lesbian[27][28], czyli „szminkowa lesbijka”) z czerwonym całusem nałożonym na sześć odcieni czerwieni i różu oraz z białym paskiem w centrum powstała na blogu internetowym w 2010 roku[29]. Zmodyfikowano go później, usuwając pocałunek, ale autor odpowiedzialny za wersję tylko z paskami nie został odnaleziony. Flaga ze szminką reprezentuje „lesbijki o bardziej kobiecej ekspresji płciowej”[30]. Flaga i jej wariant bez pocałunku nie zostały powszechnie przyjęte, z wyjątkiem obszarów komercyjnych[31].

Nowa flaga lesbijek wzorowana na siedmiopasmowej "różowej" fladze została udostępniona na Tumblr w 2018 roku, z kolorami - ciemnopomarańczowym reprezentującym "nonkonformizm płciowy", pomarańczowym oznaczającym "niezależność", jasnopomarańczowym oznaczającym "społeczność", białym oznaczającym "wyjątkowe związki z kobiecością", różowym oznaczającym "pogodę ducha i spokój", brudnym różowym oznaczającym "miłość i seks" oraz ciemnym różem oznaczającym "kobiecość"[32]. Wersja z pięcioma paskami powstała wkrótce na bazie kolorów flagi z 2018 roku[33].

Flaga osób niebinarnych

Ta flaga dumy reprezentująca niebinarne tożsamości płciowe została stworzona w 2014 r. przez osobę aktywistyczną Kye Rowan[35]. Każdy pasek flagi ma reprezentować różne typy tożsamości niebinarnych: żółty osoby, które identyfikują się poza binarnością płciową, biały osoby będące ludźmi z wieloma płciami, fioletowy osoby z mieszaniną płci męskiej i żeńskiej oraz czarny osoby agender[36].

Również pod parasolem trans lub transpłciowym znajdują się wszyscy, którzy identyfikują się z binarnością płci. W tej kategorii znajduje się wiele różnych tożsamości, w tym genderqueer, two-spirit, genderfluid, trzecia płeć i androgynia[37][38].

Flaga osób panseksualnych

Od połowy 2010 roku na różnych stronach internetowych znaleźć można było flagę osób panseksualnych[39]. Ma trzy poziome paski, które są różowe, żółte i niebieskie. Różowy pasek symbolizuje kobiety; niebieski, mężczyzn; i żółty, osoby niebinarne, takie jak agender, bigender lub genderfluid[13][39][40][41].

Czasami używa się również litery „P” z ogonem przerobionym na strzałę z krzyżem. Symbol ten pojawił się wcześniej niż flaga i jest nadal w użyciu. Krzyż na ogonie „P” odnosi się do krzyża w symbolu Wenus lub symbolu żeńskiego (♀), a strzałka odnosi się do strzałki w symbolu Marsie lub symbolu męskim (♂).

Flaga osób transpłciowych

Transpłciowym symbolem jest flaga dumy transpłciowej zaprojektowana przez transpłciową kobietę Monikę Helms w 1999 r.[42][43][44] Flaga została pokazana po raz pierwszy na paradzie dumy w Phoenix w 2000 r.[45] Od 19 listopada 2012 r. powiewa z dużego publicznego masztu flagowego w dzielnicy Castro w San Francisco dla upamiętnienia Transgender Day of Remembrance[45]. Flaga reprezentuje społeczność transpłciową i składa się z pięciu poziomych pasów: dwóch jasnoniebieskich, dwóch różowych oraz z białym paskiem pośrodku. Helms opisała znaczenie flagi w następujący sposób:

„Paski u góry i u dołu są jasnoniebieskie, tradycyjny kolor dla chłopców. Paski obok nich są różowe, tradycyjny kolor dla dziewczynek. Biały pasek jest przeznaczony dla osób niebinarnych, czyli ludzi, którzy uważają, że nie mają płci. Wzór jest taki, że bez względu na to, w jaki sposób go powiesisz, zawsze jest on poprawny, co symbolizuje, że znajdujemy poprawność w naszym życiu.”[43][44][45]

Filadelfia stała się pierwszym samorządem hrabstwa w USA, który wywiesił flagę dumy transpłciowej w 2015 roku. Została ona wywieszona w ratuszu na cześć 14. dorocznej konferencji Trans Health w Filadelfii i pozostała tam obok flag USA i City of Philadelphia przez całą konferencję. Burmistrz Michael Nutter wygłosił w tym czasie przemówienie na cześć akceptacji społeczności trans w Filadelfii[46].

Inne symbole

Podwójny symbol płci

Splecione symbole płci. Każdy z symboli płci pochodzi od symbolu astronomicznego planety Wenus lub Mars. We współczesnej nauce pojedynczy symbol Wenus jest używany do reprezentowania płci żeńskiej, a pojedynczy symbol Marsa jest używany do reprezentowania płci męskiej[47]. Dwa splecione symbole żeńskie (⚢) reprezentują lesbijkę lub społeczność lesbijską, natomiast dwa powiązane ze sobą symbole męskie (⚣) homoseksualnego mężczyznę lub społeczność gejowską[3].

Symbole te pojawiły się po raz pierwszy w latach siedemdziesiątych[48].

Lambda

W 1970 roku grafik Tom Doerr wybrał małą grecką literę lambda na symbol nowojorskiego rozdziału Gay Activists Alliance. W piśmiennictwie sojuszu napisano, że Doerr wykorzystał ten symbol ze względu na swoje szczególne znaczenie w kontekście chemii i fizyki: „pełna wymiana energii – ten moment lub przedział czasu świadczy o absolutnej aktywności”[3][49]. W dziedzinie STEM symbol lambda jest związany z parametrem półtrwania wykładniczych zmiennych losowych, który opisuje czas potrzebny na zmianę stanu.

Lambda zaczęła kojarzyć się z Wyzwoleniem Gejów[50][51], a w grudniu 1974 r. została oficjalnie uznana przez Międzynarodowy Kongres Praw Gejów w Edynburgu w Szkocji za międzynarodowy symbol praw gejów i lesbijek[52]. Organizacja Praw Gejów Lambda Legal i Amerykańska Fundacja Literacka Lambda wywodzą swoje nazwy od tego symbolu.

Tęczowa Madonna

Tęczowa Madonna to adaptacja obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, z aureolami w tęczowych kolorach ruchu LGBT. Kontrowersje wokół tego symbolu okazały się być na tyle duże by zainteresować zagraniczne media. Elżbieta Podleśna, działaczka na rzecz obrony praw obywatelskich, została aresztowana przez polską policję za profanację wizerunku[53]. W obronie aktywistki zorganizowano protesty pod hasłem „tęcza nie obraża”[54][55].

Aresztowanie zostało potępione przez Amnesty International, Helsińską Fundację Praw Człowieka[53][56][57] i Human Rights Watch[58]. Po aresztowaniu amerykański Kościół Episkopatu poprosił o pozwolenie na sprzedaż koszulek z Tęczową Madonną z przeznaczeniem na polską społeczność transpłciową[59].

13 stycznia 2020 Elżbieta Podleśna, razem z dwiema innymi aktywistkami, została oskarżona o „obrazę uczuć religijnych” na podstawie art. 196 kodeksu karnego[60][61]. W listopadzie 2020 roku Amnesty International, Kampania Przeciw Homofobii,  Freemuse, Front Line Defenders, Human Rights Watch i ILGA-Europe zaapelowały o wycofanie zarzutów[62][63]. 2 marca 2021 aktywistki zostały uniewinione[62][64][65].

Według sondażu z 2019 roku przeprowadzonego przez KANTAR większość Polaków identyfikujących się jako wierzący stwierdziło, że Tęczowa Madonna nie obraża ich uczuć religijnych[66].

Jednorożce

Jednorożce stały się częścią symboli kultury LGBT w ostatnim stuleciu, stając się ważnym elementem protestów na rzecz praw gejów w latach 70. i 80. XX wieku[67].

Fiołki

Fiołki i ich kolor stały się specjalnym kodem używanym przez lesbijki i kobiety biseksualne[68][69][70]. Symbolika kwiatu wywodzi się z kilku fragmentów wierszy Safony, w których opisuje kochankę noszącą girlandy lub koronę z fiołków[3][71][72]. W 1926 roku sztuka La Prisonnière Édouarda Bourdeta wykorzystała bukiet fiołków, aby pokazać lesbijską miłość. Gdy sztuka stała się przedmiotem cenzury, wiele paryskich lesbijek nosiło fiołki, aby wykazać solidarność z tematyką lesbijską[73].

Symbol osób transpłciowych

Symbol złożony z żeńskiego (♀), męskiego (♂) i genderqueer (⚨) symbolu połączonego wokół okręgu (⚧) jest używany do reprezentowania osób transpłciowych[74][75].

Trójkątne znaki Trzeciej Rzeszy

Jednym z najstarszych z tych symboli jest odwrócony różowy trójkąt, który męscy homoseksualiści w niemieckich obozach koncentracyjnych musieli nosić na ubraniach. Kolory tych odznak określały rodzaje więźniów. Wielu z szacowanej liczby 5–15 tys. gejów i lesbijek uwięzionych w obozach koncentracyjnych zginęło podczas Holokaustu[76]. Różowy trójkąt został później odzyskany przez gejów, a także przez niektóre lesbijki, w różnych ruchach politycznych jako symbol osobistej dumy i pamięci. Koalicja AIDS do uwolnienia władzy (ACT-UP) przyjęła odwrócony różowy trójkąt symbolizujący „aktywną walkę” przeciwko HIV/AIDS „zamiast biernej rezygnacji z losu”.

Różowy trójkąt był używany wyłącznie w stosunku do więźniów płci męskiej, ponieważ lesbijki nie zostały uwzględnione w § 175 – ustawie, która spowodowała, że akty homoseksualne między mężczyznami były przestępstwem. Amerykańskie Muzeum Holokaustu (USHMM) zastrzega, że było tak dlatego, ponieważ kobiety były postrzegane jako podporządkowane mężczyznom, a państwo nazistowskie nie uważało, że homoseksualne kobiety stanowią takie samo zagrożenie dla męskości jak homoseksualni mężczyźni. Według USHMM wiele kobiet zostało aresztowanych i uwięzionych za zachowanie „aspołeczne”, klasyfikację stosowaną wobec tych, którzy nie dostosowali się do nazistowskiego ideału roli kobiety: gotowanie, sprzątanie, praca w kuchni, wychowywanie dzieci i bierność[76]. Kobiety asocjalne oznaczono odwróconym czarnym trójkątem. Wiele lesbijek zaczęło stosować ten symbol w tym czasie kiedy geje wprowadzili do swojej symboliki różowy trójkąt[77].

Galeria

Flagi

Orientacji i tożsamości seksualnych

Tożsamości płciowych i interpłciowości

Subkultur

Lokalne

Inne symbole

Przypisy

  1. Carleton College: Gender and Sexuality Center: Symbols of Pride of the LGBTQ Community. Apps.carleton.edu, 2005-04-26. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-10)]. (ang.).
  2. Gilbert Baker, web.archive.org, 4 grudnia 2017 [dostęp 2019-05-24] [zarchiwizowane z adresu 2017-12-04].
  3. a b c d e Christy Stevens, Symbols, [w:] Bonnie Zimmerman (red.), Lesbian histories and cultures: an encyclopedia, New York: Garland Pub, 2000, s. 747, ISBN 0-8153-1920-7, OCLC 42290691 [dostęp 2019-05-27].
  4. Anne Quito, “We needed something beautiful.” The fabulous story behind the rainbow flag, Quartz, 30 czerwca 2015 [dostęp 2019-05-26] (ang.).
  5. a b Unsung Heroes of the Gay World: Vexillographer Gilbert Baker, www.ukgaynews.org.uk [dostęp 2019-05-24] [zarchiwizowane z adresu 2019-07-28].
  6. Sue Rochman: Rainbow flap. The Advocate, 20 czerwca, 2000. s. 16. (ang.).
  7. Curtis M. Wong, The History And Meaning Of The Rainbow Pride Flag, HuffPost, 7 czerwca 2018 [dostęp 2019-05-24] (ang.).
  8. Ernest Owens, Philly’s Pride Flag to Get Two New Stripes: Black and Brown, Philadelphia Magazine, 8 czerwca 2017 [dostęp 2019-05-24] (ang.).
  9. Mathew Rodriguez, Philadelphia’s black and brown pride flag stirred huge controversy. That’s good, advocates say., Mic [dostęp 2019-05-24] (ang.).
  10. Dan Royles, Philadelphia’s Pride Flag Matters, Medium, 25 czerwca 2018 [dostęp 2019-05-24].
  11. Alex Abad-Santos, Philadelphia’s new, inclusive gay pride flag is making gay white men angry, Vox, 20 czerwca 2017 [dostęp 2019-05-24].
  12. The Asexuality Flag. Asexuality Archive. (ang.).
  13. a b c d Matt Petronzio: A Storied Glossary of Iconic LGBT Flags and Symbols. Mashable, 2014-06-13. (ang.).
  14. a b Ariel Sobel: The Complete Guide to Queer Pride Flags. Advocate.com, 2018-06-13. (ang.).
  15. Peter Moskowitz, The Brotherhood of the Bears, The New York Times Lens Blog, 27 sierpnia 2012 [dostęp 2019-05-26] (ang.).
  16. Flag History. Bearmfg.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-11)]. (ang.).
  17. History, Bi Activism, Free Graphics. BiFlag.com, 1998-12-05. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-04)]. (ang.).
  18. How common is intersex? | Intersex Society of North America. Isna.org. (ang.).
  19. FACT SHEET – Intersex, united nations for lgbt equality, 1 października 2008.
  20. Morgan Carpenter, An intersex flag, Intersex Human Rights Australia, 5 lipca 2013 [dostęp 2019-05-24] (ang.).
  21. Are you male, female or intersex? – Amnesty International Australia, web.archive.org, 23 września 2016 [dostęp 2019-05-24] [zarchiwizowane z adresu 2016-09-23].
  22. Intersex advocates address findings of Senate Committee into involuntary sterilisation – Gay News Network, web.archive.org, 15 stycznia 2016 [dostęp 2019-05-24] [zarchiwizowane z adresu 2016-01-15].
  23. LABRYS Tool of Lesbian Feminism. 9 sierpnia 2013. (ang.).
  24. Lesbians and the Third Reich. United States Holocaust Memorial Museum. (ang.).
  25. a b Triangles and Tribulations: The Politics of Nazi Symbols. [dostęp 2016-12-10]. (ang.).
  26. Sarah Prager, Four Flowering Plants That Have Been Decidedly Queered, JSTOR Daily, 29 stycznia 2020 [dostęp 2021-06-02] (ang.).
  27. Urban Dictionary: lipstick lesbian, Urban Dictionary [dostęp 2019-05-24] (ang.).
  28. Roshan Das Nair, Catherine Butler, Intersectionality, Sexuality, and Psychological Therapies: Working with Lesbian, Gay, and Bisexual Diversity, Chichester, West Sussex, UK: Wiley, 2012, s. 49, ISBN 978-1-119-96761-3, OCLC 793104239 [dostęp 2019-05-24].
  29. Lipstick Lesbian Pride!!!. 28 lipca, 2010. [zarchiwizowane z tego adresu (19 listopada, 2015)]. (ang.).
  30. Natasha A. Blaxk, Alana Stern: 9 Queer Pride Flags That You Probably Didn’t Know About. The Odyssey, 22 czerwca, 2016. (ang.).
  31. Queer Community Flags, Queer Events [dostęp 2019-07-24] (ang.).
  32. Lesbian Flag, Sadlesbeandisaster – Majestic Mess Designs, majesticmess.com [dostęp 2021-06-02] [zarchiwizowane z adresu 2019-06-08].
  33. What do flags for Pride in London mean?, „BBC News” [dostęp 2021-06-02] (ang.).
  34. a b Lydia, A Lesbian Flag for Everyone, Medium, 26 listopada 2018 [dostęp 2019-07-24] (ang.).
  35. Jess Glass: Pride flags: All of the flags you might see at Pride and what they mean. PinkNews, 2018-06-26. (ang.).
  36. Ana Valens, Everything you ever wanted to know about being nonbinary, The Daily Dot, 28 września 2017 [dostęp 2019-05-26] (ang.).
  37. Gender Alphabet. Open Sky Community Services, 2010. [dostęp 2019-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-15)]. (ang.).
  38. What does nonbinary mean?. Healthline Media UK, 18 kwietnia 2018. (ang.).
  39. a b Do You Have a Flag?. 9 listopada 2012. (ang.).
  40. A field guide to Pride flags. 27 czerwca 2013. [dostęp 2019-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (24 lipca 2014)]. (ang.).
  41. Gay & Lesbian Pride Symbols – Common Pride Symbols and Their Meanings. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-09-28)]. (ang.).
  42. Stephanie Fairyington, The Smithsonian’s Queer Collection, The Advocate, 12 listopada 2014 [dostęp 2019-05-26] (ang.).
  43. a b Emma Gray, We Have A Navy Veteran To Thank For The Transgender Pride Flag, „Huffington Post”, 27 lipca 2017 [dostęp 2019-05-26] (ang.).
  44. a b Branson LB, The Veteran Who Created The Trans Pride Flag Reacts To Trump’s Trans Military Ban, BuzzFeed News, 26 lipca 2017 [dostęp 2019-05-26] (ang.).
  45. a b c Aaron Sankin, LOOK: Historic Transgender Flag Flies Over The Castro, HuffPost, 20 listopada 2012 [dostęp 2019-05-26] (ang.).
  46. Mitch Kellaway, Philadelphia Raises the Transgender Pride Flag for the First Time, The Advocate, 4 czerwca 2015 [dostęp 2019-05-26] (ang.).
  47. William T. Stearn, The Origin of the Male and Female Symbols of Biology, „Taxon”, 11 (4), 1962, s. 109, DOI10.2307/1217734, JSTOR1217734 [dostęp 2019-05-27].
  48. Gay, Lesbian, Bisexual, & Transgender Symbols, LAMBDA GLBT Community Services, 26 grudnia 2004 [dostęp 2019-05-27] [zarchiwizowane z adresu 2005-12-30].
  49. Ulotka Gay Activists Alliance, The New York Public Library, 1970 [dostęp 2019-05-26].
  50. Joseph P. Goodwin, More man than you’ll ever be: gay folklore and acculturation in middle America, Bloomington: Indiana University Press, 1989, s. 25–26, ISBN 0-253-20497-6, OCLC 18164797 [dostęp 2019-05-27].
  51. Linda Rapp, Symbols, glbtqarchive.com/, 2003.
  52. George E. Haggerty, Gay histories and cultures: an encyclopedia, New York: Garland, 2000, s. 529, ISBN 0-8153-1880-4, OCLC 41991370 [dostęp 2019-05-27].
  53. a b Adam Easton, LGBT Virgin Mary triggers activist's detention, 14 maja 2019 [dostęp 2019-09-28] (ang.).
  54. Tęcza nie obraża! Protest solidarnościowy na warszawskiej "patelni", gazetapl [dostęp 2021-09-17] (pol.).
  55. Redakcja, Tęcza nie obraża! Świeckie państwo! Protest w obronie Elżbiety Podleśnej, www.polityka.pl, 2019 [dostęp 2021-09-17] (pol.).
  56. Christian Davies, Woman arrested in Poland over posters of Virgin Mary with rainbow halo, „The Guardian”, 6 maja 2019, ISSN 0261-3077 [dostęp 2019-09-28] (ang.).
  57. Deutsche Welle, Poland: Furor over 'rainbow madonna' LGBT activist arrest, DW.COM, 10 maja 2019 [dostęp 2019-09-28] (ang.).
  58. Poland: Arrest Over Virgin Mary’s Rainbow Halo, Human Rights Watch, 8 maja 2019 [dostęp 2021-09-17] (ang.).
  59. Amerykański Kościół Episkopalny sprzedaje koszulki z Tęczową Matką Boską i wspiera osoby transpłciowe w Polsce, queer.pl [dostęp 2019-09-28] (pol.).
  60. "Chciałam się sprzeciwić pogardzie". Zaczął się proces o „tęczowe Maryjki”, oko.press [dostęp 2021-09-17].
  61. Polsat News, Ruszył proces ws. "tęczowej" Matki Boskiej. Kobiety są oskarżone o obrazę uczuć religijnych - Polsat News, polsatnews.pl [dostęp 2021-09-17] (pol.).
  62. a b Niewinne! Wyrok sądu ws. plakatu Matki Boskiej z tęczową aureolą: Tęcza nie obraża!, amnesty.org.pl [dostęp 2021-09-17] (pol.).
  63. Za tęczową Matkę Boską pod sąd – NGOsy apelują o wycofanie zarzutów, Kampania Przeciw Homofobii, 3 listopada 2020 [dostęp 2021-09-17] (pol.).
  64. Aktywistki uniewinnione. Zakończył się proces o obrazę uczuć religijnych, oko.press [dostęp 2021-09-17].
  65. Joanna Podgórska, Tęcza jednak nie obraża. Wyrok jak okruch normalności, www.polityka.pl, 2021 [dostęp 2021-09-17] (pol.).
  66. Czy Tęczowa Matka Boska obraża uczucia wierzących Polaków? Większość deklaruje, że nie, gazetapl [dostęp 2021-09-17] (pol.).
  67. Alice Fisher, Why the unicorn has become the emblem for our times, „The Observer”, 15 października 2017, ISSN 0029-7712 [dostęp 2019-05-26] (ang.).
  68. The Alyson almanac: a treasury of information for the gay and lesbian community., wyd. 1st U.S. ed, Boston: Alyson Publications, s. 100, ISBN 0-932870-19-8, OCLC 22982905 [dostęp 2019-05-27].
  69. JoAnne Myers, The A to Z of the lesbian liberation movement. Still the rage, Lanham, Md.: Scarecrow Press, 2009, s. 242, ISBN 978-0-8108-6327-9, OCLC 465023917 [dostęp 2019-05-27].
  70. Laura Horak, Girls will be boys: cross-dressed women, lesbians, and American cinema, 1908-1934, New Brunswick, New Jersey 2016, s. 143–144, ISBN 978-0-8135-7485-1, OCLC 934433920 [dostęp 2019-05-27].
  71. Diana Collecott, H.D. and Sapphic modernism, 1910-1950, Cambridge: Cambridge University Press, 1999, s. 216, ISBN 0-521-55078-5, OCLC 39672078 [dostęp 2019-05-27].
  72. Elaine. Fantham, Women in the classical world: image and text, New York: Oxford University Press, 1994, s. 15, ISBN 0-19-506727-4, OCLC 27265657 [dostęp 2019-05-27].
  73. Dawn B. Sova, Banned plays. Censorship histories of 125 stage dramas, New York: Facts on File, 2004, s. 37–40, ISBN 0-8160-4018-4, OCLC 51737979 [dostęp 2019-05-27].
  74. History Of Transgender Symbolism, transgendersociety.yolasite.com [dostęp 2019-06-08].
  75. Transgender Symbol | GenderTalk [dostęp 2019-06-08] (ang.).
  76. a b Persecution of Homosexuals, United States Holocaust Memorial Museum [dostęp 2019-05-26].
  77. R. Amy Elman, Triangles and Tribulations:: The Politics of Nazi Symbols, „Journal of Homosexuality”, 30 (3), 1996, s. 1–11, DOI10.1300/J082v30n03_01, ISSN 0091-8369 [dostęp 2019-05-26] (ang.).
  78. Annie Romano, The Leather Pride Flag, leatherarchives.org [dostęp 2019-05-28] (ang.).
  79. "Tęczowy orzeł nikogo nie obraża". Środowisko LGBT chce mieć prawo do symboli narodowych, Noizz, 18 lipca 2018 [dostęp 2019-08-01] (pol.).
  80. And, LGBT na ulicach i skandaliczne prowokacje. Profanacja flagi i godła w czasie marszu równości [FOTO], nczas.com [dostęp 2019-08-01] (pol.).
  81. Biały orzeł na tęczowym tle. Minister Brudziński zarzuca "profanację" symboli narodowych, TVN24.pl [dostęp 2019-08-01].
  82. Tęcza nie obraża? "Dzięki fobiom Brudzińskiego flaga dotarła do szerszej publiczności" [WYWIAD], www.gazetaprawna.pl [dostęp 2019-08-01].
  83. Marsz LGBT po raz pierwszy w Olsztynie. ZDJĘCIA, wpolityce.pl [dostęp 2019-08-01].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Trans-inclusive Gay Men's Flag.png
"The green (Community) and teal (Joy) in the flag represent Nature. I thought this was important because love between men is often seen as “unnatural” in the eyes of society and in religion. Furthermore, gay men have historically used green flowers and plants (Carnations, hyacinths, etc.) to symbolize our love, reinforcing our connection with Nature.

The white stripe is adopted from the Trans Pride flag because trans, nb, and GNC men are often erased or talked over and need explicit representation. We have a lot of unadressed and blatant Transphobia, internalized Homophobia, and Toxic Masculinity directed towards GNC/non-cis men in our community that we need to address and resolve.

The purple (Fortitude) and indigo (Diversity) in the flag represent diversity in presentation, relationships, & life experience. We’re so often stereotyped as all fitting into these neat little categories, especially by those who choose to fetishize us & by non-MLM, but in reality there are so so many different ways to be a man and so many ways to be a man who loves or who is in a relationship with other men, and this needs to be emphasized.

Purple is a mix of blue and red, and seeing as common criticism of other gay man flag proposals is “oh blue for boy? bleh”, I decided to have a light blue stripe leading into a deep purple to symbolize how some of us might be stereotypical, some of us might not be, and some of us are in-between or fluid. Regardless, we should all be celebrated and respected.

This flag is inclusive of all gay men. This includes Aro, Questioning/Unsure, NB, Ace, & Gay men that are Gender Non Conforming, be you Masc, Fem, or Androgynous in any way! Same goes for gay men of any religious background," from gaymansflag
Gay flag 7.svg
Seven-striped rainbow flag for the november 1978 march in San Francisco in memory of Harvey Milk, as produced by Paramount Flag Co. Drawn by Fibonacci.
Agender pride flag.svg
Autor: Salem Fontana, Licencja: CC BY-SA 4.0
Flag of agender people, designed and created by Salem Fontana.
Agender is represented by different symbols, e.g. ⚲
Leather, Latex, and BDSM pride - Light.svg
Freedom of sexual expression for all. This version of the flag is lighter than the normal flag, so that it can be seen as smaller sizes.

The en:Leather Pride Flag was designed by en:Tony DeBlase and was first displayed at the 1989 Mr. Leather Contest in Chicago. It was quickly adopted as a symbol for practitioners of S&M, en:leather fetishists, and by extension any proud aficionado of en:BDSM or related practices.

DeBlase has stated that he intends for each person to interpret the shapes and colors of the Flag as they wish. Here is one interpretation, according to Stacey, en:Ms. National Leather Association International 1996: "The red heart stands for the love we feel, and the white stripe is for purity [she did not explain what she meant by purity, but the most likely interpretation is that this refers to the purity we attain when we express that love in an open, honest and consensual way]. Black is for leather, and blue is for denim, two materials commonly worn (and eroticized) in our community."

This description is from en:Image:Leather, Latex, and BDSM_pride.png.
Sapphic flag 2.svg
Autor: Lydia in this blog post, colors revised by Maya Kern, Licencja: CC0
Lesbian flag inspired by one of Sappho's poems, designed by Lydia. Revised color order by Maya Kern.
Bi triangles.svg
Overlapping pink and blue triangles, symbol of bisexuality. Created by Fibonacci, based on Switchercat's PD work.
Gay flag.svg
Tęczowa flaga. Symbol walki o prawa osób homoseksualnych. Gay flag pl.svg
Bisexual-moon-symbol.svg
Illustration of the double moon symbol used by bisexuals who wish to avoid the use of triangles. This example is in the colours of the Bisexual Pride flag.
Transgender symbol black and white.svg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 2.5
Transgender Symbol of the Day – March 28, 2006” – ( in article de:Transgender(de) )
Lipstick Lesbian flag without lips.svg
Flag representing Lesbian Pride.
The seven horizontal stripes arrangement and colors were copied from the Lipstick Lesbian flag which includes a red kiss; however, this "pink" flag is used as a general lesbian flag and does not represent "lipstick lesbians". The credit for this simplified flag design remains unknown.
(The "lipstick lesbian" flag includes a red kiss and was introduced by Natalie McCray in her weblog This Lesbian Life in 2010.)
Genderqueer Pride Flag.svg
English: This is the Genderqueer Flag, designed by Marilyn Roxie.
Gay Pride Flag of Poland.svg
Autor: unknown, Licencja: CC BY 4.0
Asexual Pride Flag.svg
Asexual flag. "The black represents asexuality, the grey represents grey-asexuality and demisexuality, the white represents non-asexual partners and allies, and the purple represents community."
Double Mars symbol (bold).svg
Autor: Kwamikagami, Licencja: CC BY-SA 4.0
bold (1.333px line width)
Pansexuality Pride Flag.svg
Pansexuality flag or Pansexual pride flag. Three horizontal stripes of color, from the top: pink, yellow, light blue.


The meaning of the color striped is widely considered as follows: the blue portion of the flag represents those who identify as male (regardless of biological sex), The pink represents those who identify as female (regardless of biological sex), and the yellow portion, found in between the blue and pink portions, represents those who identify as both genders, neither gender, or a third gender; such as genderqueer and agender. The yellow also represents non-binary attraction between the male and female genders.


The authors of the flag have had a slightly different interpretation: the pink and the blue respectively represent the "female spectrum" and the "male spectrum" of the usual gender binary; the yellow represents non-binary attraction, as well as "life and happiness".
Lambda-letter-lowercase-symbol-Garamond.svg
Autor: Keymap9, Licencja: CC BY-SA 4.0
Lambda symbol of Gay pride. First used in 1970 as a symbol representing Gay rights and liberation.
Gay flag 8.svg
Original eight-stripe rainbow flag for the 1978 Gay and Lesbian Freedom Day Parade in San Francisco.
02019 0403 (2) CzestochowaPride-Parade.jpg
Autor: Silar, Licencja: CC BY-SA 4.0
CzestochowaPride-Parade
Genderfluidity Pride Flag.png
Autor: Calcavorix, Licencja: CC BY-SA 3.0
This flag represents the fluctuations and the flexibility of gender in genderfluid people.

The Pink represents femininity. Or Female gender

The White represents the lack of gender.

The Purple represents the combination of masculinity and femininity.

The Black represents all genders, including third genders.

The Blue represents masculinity, Or Male gender.
Westerkerk - Gay symbols 2.jpg
Autor: Wolfgang Sauber, Licencja: CC BY-SA 3.0
Gay symbols near Westerkerk in Amsterdam.
On the left, two interlocking Venus symbols. In modern science, the singular symbol for the planet Venus is used to represent the female sex. The double-Venus represents a lesbian, or the lesbian community in general.
On the right, two interlocking Mars symbols. The singular symbol for the planet Mars is used to represent the male sex. The double-Mars represents a gay male, or the gay male community in general.
The "double-Venus" and "double-Mars" are presented in the rainbow colors of the Pride flag.
Gay Pride flag of the United Kingdom.svg
Autor: Fry1989 eh?, Licencja: CC BY-SA 3.0
"Pink Jack" LGBT variant of the flag of the United Kingdom.
Demisexual Pride Flag.svg
Claimed flag for the demisexual sexuality
Labrys-symbol-transparent.svg

One basic version of the labrys symbol, a stylized form of the ancient Minoan sacred double-bladed axe sometimes used in modern times to symbolize lesbian feminism and/or matriarchy and/or neo-pagan goddess worship (the common denominator being women's "strength and self-sufficiency").

For another symbol with related meaning, see Image:Woman-power emblem.svg .
Polysexuality Pride Flag.svg
Autor: McLennonSon, Licencja: CC BY-SA 4.0
Flag of polysexuality
Lesbian pride labrys flag.svg
Autor: Ensix, Licencja: CC BY-SA 4.0
Approximate vector version of the labrys lesbian pride flag. This is an illustration of a symbol for the lesbian feminist community.
The original flag design was created in 1999 by graphic artist Sean Campbell and first used in 2000 as a graphic element in the Pride issue of the Gay and Lesbian Times newspaper (Palms Springs edition).
Portland Pride, 2017 - 20.jpg
Autor: Another Believer, Licencja: CC BY-SA 3.0
Portland Pride, 2017
Black triangle.svg
Autor: NieznanyUnknown author, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Black Triangle, lesbian symbol of pride. Created by Fibonacci.
The black triangle is a lesbian or feminist symbol of pride and solidarity. The symbol originates from Nazi concentration camps, where every prisoner had to wear one of the Nazi concentration camp badges on their jacket, the colour of which categorised them according "their kind". Individuals deemed "asocial" had to wear the black triangle. In the Nazis' meticulous records there is no word of the black triangle having been imposed on lesbians, or of lesbians as a group being confined to concentration camps. Whatever the reason, lesbians have over time claimed the black triangle as a symbol of defiance against repression and discrimination, and it is considered a counterpart to the Gay Pink Triangle.
Nonbinary flag.svg
Autor: Kye Rowan, Licencja: CC0
Kye Rowan created this non-binary pride flag at age 17 in February 2014 in response to a call from several members of the community who didn't feel adequately represented by the genderqueer flag.
Transgender Pride flag.svg
The Transgender Pride flag was designed by Monica Helms, and was first shown at a pride parade in Phoenix, Arizona, USA in 2000.

The flag represents the transgender community and consists of five horizontal stripes, two light blue, two pink, with a white stripe in the center.

Monica describes the meaning of the flag as follows:

"The light blue is the traditional color for baby boys, pink is for girls, and the white in the middle is for those who are transitioning, those who feel they have a neutral gender or no gender, and those who are intersexed. The pattern is such that no matter which way you fly it, it will always be correct. This symbolizes us trying to find correctness in our own lives".
Bisexual Pride Flag.svg
The bisexual pride flag.
Double Venus symbol (bold).svg
Autor: Kwamikagami, Licencja: CC BY-SA 4.0
Unicode U+26A2 (⚢), 1.333-px line weight for headers
Philadelphia Pride Flag.svg
Rainbow flag. Symbol of LGBTIQ+ pride. Eight color Philadelphia City Hall design.
Lesbian Pride Flag 2019.svg
Almost 1,300 (34.8%) respondents voted for the 7-stripes version of this Lesbian Pride Flag in a 2018 Tumblr poll.
Lesbian pride flag 2018.svg
Autor: SVG file by L ke in Inkscape, Licencja: CC0
Lesbian pride flag design proposed in a Tumblr blog in 2018. The flag with seven orange-to-dark-pink stripes was originally created in 2016 by a different designer as a butch-femme flag and published under public domain. The non-saturated version was created in 2017.
(Flag dimensions are 2:3, there is no place online that defines any specifications for the height:width, so I went with the most commonly used dimensions for flags.)
Lipstick lesbian Pride Flag.svg
Autor: xles (SVG file), Licencja: CC BY-SA 4.0
Modified version of the Lipstick Lesbian pride flag (the kiss symbol has been changed). This illustration is based on the original 2010 design created by Natalie McCray and published in her weblog This Lesbian Life.
Intersex Pride Flag.svg
Autor: Morgan Carpenter (SVG file simplification by AnonMoos), Licencja: CC0
Intersex flag, using "hermaphrodite" colors, non-derivative of gendered pink and blue. The circle symbolises wholeness.