2020–2021Chełmianka Chełm32(10)
2021–Lublinianka43(5)
2010–2014 Polska7(1)
  1. Aktualne na: 19 listopada 2022.

Tomasz Brzyski (ur. 10 stycznia 1982 w Lublinie) – polski piłkarz występujący na pozycji obrońcy, reprezentant Polski.

Tomasz Brzyski karierę piłkarską rozpoczynał w Lubliniance, w której barwach zadebiutował w III lidze. W przerwie zimowej sezonu 2002/2003 trafił do Orląt Radzyń Podlaski, w których przez następne półtora roku zdobył siedem goli[1][2]. Latem 2004 został wypożyczony do pierwszoligowego Górnika Łęczna. Na najwyższym szczeblu rozgrywkowym zadebiutował 21 sierpnia w przegranym 0:1 meczu z Polonią Warszawa[3]. W rundzie jesiennej zaliczył jeszcze jeden pojedynek w I lidze – zagrał w spotkaniu przeciwko Legii Warszawa, w którym na boisku pojawił się w 77. minucie, zmieniając Ireneusza Kościelniaka[4].

Po zakończeniu rundy jesiennej sezonu 2004/2005 wygasło wypożyczenie Brzyskiego do Górnika Łęczna. W styczniu 2005 podpisał on umowę z beniaminkiem II ligi, Radomiakiem Radom[5]. W nowym klubie zadebiutował 20 marca w wygranym 1:0 spotkaniu z Górnikiem Polkowice, grając w nim do 89. minuty[6]. Szybko wywalczył sobie miejsce w pierwszej jedenastce, również w sezonie 2005/2006, w którym radomski klub spadł do III ligi, był podstawowym zawodnikiem Radomiaka – rozegrał łącznie 38 meczów, w których strzelił dwie bramki[7].

W lipcu 2006 Brzyski podpisał czteroletni kontrakt z Koroną Kielce, który miał obowiązywać od 1 stycznia 2007[8]. Działacze kieleckiego klubu doszli do porozumienia z władzami Radomiaka i piłkarz już przed sezonem 2006/2007 zasilił Koronę[9]. W jej barwach zadebiutował 6 sierpnia w zremisowanym 0:0 spotkaniu z Wisłą Płock, w całych rozgrywkach rozegrał łącznie 25 meczów. Nie był jednak podstawowym zawodnikiem kielczan – regularnie występował jedynie w Pucharze Ekstraklasy. W Pucharze Polski zaliczył trzy spotkania, a kielecki klub dotarł w nim do finału, w którym uległ 0:2 Dyskobolii Grodzisk Wlkp.[10].

W rundzie jesiennej sezonu 2007/2008 Brzyski wystąpił w trzech meczach Korony. W styczniu 2008 podpisał trzyletnią umowę z Ruchem Chorzów[11]. W barwach nowego klubu szybko wywalczył sobie miejsce w podstawowym składzie i przez dwa lata rozegrał w nim 59 meczów ligowych. Zdobył także swoją pierwszą bramkę w najwyższej klasie rozgrywkowej – dokonał tego 19 października 2008, przyczyniając się do zwycięstwa nad Lechem Poznań[12]. 18 stycznia 2010 Polonia Warszawa wykupiła Brzyskiego za kwotę odstępnego zawartą w kontrakcie[13]. Piłkarz, który podpisał ze stołecznym klubem trzyletni kontrakt, w rundzie wiosennej sezonu 2009/2010 należał do jego najlepszych zawodników[14]. 14 stycznia 2013 rozwiązał za porozumieniem stron umowę z Polonią[15] i jeszcze tego samego dnia został zawodnikiem Legii Warszawa[16]. W sierpniu 2016 jego umowa z Legią została rozwiązana, a pod koniec tego miesiąca zawodnik związał się kontraktem z Cracovią, ważnym do końca sezonu 2016/2017[17]. 4 lipca 2017 podpisał roczny kontrakt z Sandecją Nowy Sącz[18]. 29 czerwca 2018 podpisał kontrakt z Motorem Lublin[19].

W lutym 2020 został zawodnikiem Lublinianki[20], a następnie Chełmianki Chełm[21]. W lipcu 2021 powrócił do Lublinianki[22].

Ogólnie w karierze4673939128318055243

W grudniu 2009 Brzyski, będąc graczem Ruchu Chorzów, został powołany przez selekcjonera Franciszka Smudę do reprezentacji Polski na Puchar Króla Tajlandii 2010[23]. W jego ramach wziął udział w dwóch meczach. 17 stycznia 2010 zagrał w przegranym 1:3 spotkaniu z Danią, w którym pojawił się na boisku na początku drugiej połowy za Piotra Brożka[24]. Trzy dni później wystąpił w wygranym 3:1 pojedynku z gospodarzami imprezy – wszedł na murawę w 89. minucie, zastępując Macieja Rybusa[25].

5 listopada 2013 został powołany przez trenera reprezentacji Polski Adama Nawałkę na dwa mecze towarzyskie ze Słowacją i Irlandią[26].18 stycznia 2014 Norwegom strzelił swoją pierwszą bramkę w reprezentacji Polski na 1:0, ostatecznie Polska wygrała 3:0.