Cerkiew św. Spirydona w Bukareszcie (nowa)

Cerkiew św. Spirydona (nowa)
Biserica Sfântul Spiridon-Nou
Distinctive emblem for cultural property.svg B-II-m-A-19750
cerkiew parafialna
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Rumunia

Miejscowość

Bukareszt

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rumuński Kościół Prawosławny

Archieparchia

Bukaresztu

Wezwanie

św. Spirydona

Wspomnienie liturgiczne

12 grudnia

Położenie na mapie Bukaresztu
Mapa konturowa Bukaresztu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Spirydona (nowa)”
Położenie na mapie Rumunii
Mapa konturowa Rumunii, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Spirydona (nowa)”
44°25′26,21″N 26°06′11,98″E/44,423947 26,103328
Wnętrze cerkwi

Cerkiew św. Spirydona określana jako nowa (rum. biserica Sfântul Spiridon-Nou) – prawosławna cerkiew w Bukareszcie, w jurysdykcji archieparchii Bukaresztu Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Największa cerkiew w Bukareszcie.

Historia

Cerkiew znajduje się w dzielnicy Bukaresztu historycznie związanej z prawosławną metropolią Wołoszczyzny; w XVIII w. znajdował się w niej monaster, z którego nic nie pozostało[1].

Cerkiew św. Spirydona była budowana w latach 1852–1858, zaś jej konsekracja odbyła się 8 listopada 1860. Inicjatorami wzniesienia obiektu byli metropolita Wołoszczyzny Nifon oraz hospodar Wołoszczyzny Barbu Știrbei[1]. Obiekt poważnie ucierpiał podczas trzęsienia ziemi w 1940, a następnie w czasie bombardowań w 1944. Świątynię odrestaurowano w latach 1948–1954 z inicjatywy patriarchy rumuńskiego Justyniana, który został w niej intronizowany na urząd. Powtórnej konsekracji świątyni po zakończeniu remontu dokonali wspólnie patriarcha Justynian oraz patriarcha Bułgarii Cyryl. Po tej dacie cerkiew św. Spirydona stała się katedrą patriarchalną, w której podejmowano biskupów innych Kościołów przybywających z oficjalnymi wizytami i wyświęcano nowych hierarchów. Świątynia ponownie poniosła straty podczas trzęsienia ziemi w Bukareszcie w 1977 oraz podczas prac przy budowie bukareszteńskiego metra. Przy wielkiej przebudowie Bukaresztu przeprowadzanej z inicjatywy Nicolae Ceaușescu cerkiew umieszczono początkowo na liście prawosławnych obiektów sakralnych przeznaczonych do rozbiórki. Ostatecznie budynek nie został zniszczony; w jego obronie skutecznie interweniował patriarcha rumuński Teoktyst. Cerkiew poddano renowacji, która trwała do 1990[1].

Architektura

Cerkiew reprezentuje styl eklektyczny, w którym elementy gotyckie łączą się z elementami typowymi dla architektury mołdawskiej. Budynek ma 41 metrów długości, 14 metrów szerokości i 38 metrów wysokości. Posiada dwie wieże na elewacji oraz jedną kopułę. Wnętrze obiektu wspiera się na marmurowych kolumnach; w oknach cerkwi znajdują się wykonane w Wiedniu witraże przedstawiające sceny z Biblii oraz z żywotów świętych[1]. Freski w świątyni wykonał Tattarescu w 1862 w stylu neorenesansowym[1].

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Bucuresti location map.png
Autor: OpenStreetMap contributors, Licencja: CC BY-SA 2.0
Locator map of Bucuresti, Romania:
  • top: 44.545
  • bottom: 44.332
  • right:26.241
  • left:25.958
New Saint Spyridon Church in Bucharest, Romania.jpg
Autor: Andrei Stroe, Licencja: CC BY-SA 3.0 ro
New Saint Spyridon Church in Bucharest, Romania
Interior Sfantul Spiridon nou Bucuresti Bucharest Romania.jpg
Autor: Crislia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Saint Spyridon the New Church, Bucharest Romania