Nadzieja Drucka
Nadzieja O’Brien de Lacy księżniczka Drucka (ur. 17 stycznia 1898 w Warszawie, zm. 29 sierpnia 1986 tamże) – polska pisarka, tłumaczka i działaczka społeczna rosyjskiego pochodzenia.
Życiorys
Urodziła się w rodzinie rosyjskiej w Warszawie na terenie Królestwa Polskiego jako córka Marii z Safonowiczów i Sergiusza księcia Druckiego, carskiego generała i profesora Wojskowej Akademii Prawnej, którego ród wywodził się od kniazia Iwana Rurykowicza z XIV w. W czwartym roku życia powróciła z rodzicami do Petersburga, gdzie w 1914 r. ukończyła Instytut Smolny (ros. Смольный институт благородных девиц, Institut Błagorodnych Diewic).
Po wybuchu I wojny światowej Drucki, jego córka i dwaj synowie przeprowadzili się do Moskwy. Nadzieja zdała egzamin na medycynę, ale studiów nie rozpoczęła i została sanitariuszką Czerwonego Krzyża. W czasie wojny, pracując w pociągu sanitarnym, poznała przyszłego męża Maurycego (ślub wzięli w listopadzie 1917 w Moskwie). W sierpniu 1918 przyjechała wraz z mężem do majątku Augustówek, w którym przebywali razem do 1939.
W wolnej Polsce, w której szybko opanowała język polski i poświęciła się twórczości literackiej, działała społecznie, była m.in. wiceprzewodniczącą Koła Ziemianek oraz członkiem PCK i Towarzystwa Dobroczynności. Założyła Towarzystwa Przyjaciół Literatury i Sztuki im. Elizy Orzeszkowej w Grodnie (przez 12 lat była prezeską). Na jej zaproszenie przyjeżdżali do Augustówka (Dominikańska 13, Grodno) m.in. Dąbrowska, Tuwim, Kaden-Bandrowski, Parandowski, Witkacy. Zofia Nałkowska sportretowała ją w Dziennikach (tom III: 1918-1929, s. 180–181), a jej męża uczyniła prototypem postaci Zenona Ziembiewicza w Granicy. Wraz z mężem organizowała letniska dla niezamożnej ludności Grodzieńszczyzny w majątku Augustówek. W latach 20. XX w. podjęła pierwsze próby pisarskie (debiut: Zwycięstwo, 1925; kolejna publikacja Niepotrzebne dzieci wzbudziła kontrowersje wśród kręgów konserwatywnych). Przyjaźniła się m.in. z Zofią Nałkowską, od 1930 należała do PEN-Clubu. Utrzymywała kontakty z białą emigracją rosyjską.
W czasie II wojny światowej znalazła się na terenie Generalnego Gubernatorstwa (w Warszawie, utrzymywała się z lekcji języków obcych, należała do AK, brała udział w powstaniu warszawskim[1]). Po 1945 pozostała w Polsce. W latach 1945–1947 pracowała w Biurze Odbudowy Stolicy.
Odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła w 1986, została pochowana na Cmentarzu Prawosławnym na Woli[2].
Twórczość
- Zwycięstwo, 1925.
- Niepotrzebne dzieci.
- Było ich siedmioro.
- Wąskie ścieżki.
- Mali ludzie (tom nowel).
- Czarodziej z Nantes, Nasza Księgarnia, Warszawa, 1963. (Juliusz Verne)
- Droga do sławy, Nasza Księgarnia, Warszawa, 1961. (Wolfgang Amadeus Mozart)
- Finlandia, Wiedza Powszechna, Warszawa, 1969. (Informator)
- Krzywda, Nasza Księgarnia, Warszawa, 1954.
- Kurs na Słońce. Opowieść o generale Mariuszu Zaruskim, Wydawnictwo Harcerskie, Warszawa, 1969.
- Michel. Dzieciństwo i lata młodzieńcze Michała Glinki, Nasza Księgarnia, 1964. (Michaił Glinka)
- Niedaleki brzeg, Nasza Księgarnia, Warszawa 1973. (powieść dla młodzieży)
- Stanisław Moniuszko. Życie i twórczość, Nasza Księgarnia, Warszawa 1976.
- Szkoła w podziemiu. Z dziejów polskiego tajnego nauczania w latach okupacji hitlerowskiej, Wydawnictwo MON, Warszawa 1973.
- Trzy czwarte... Wspomnienia, PIW, Warszawa 1977. (autobiografia)
Dramaty
- Tak nie bywa (powst. ?, sztuka wystawiona w Grodnie 19 V 1931)
- Zamknięte drzwi (powst. ?, sztuka wystawiona w Grodnie 15 XII 1934)
Jest autorką kilkudziesięciu przekładów z rosyjskiego na polski (Iwan Gonczarow, Konstantin Paustowski, Jurij Tynianow, Olga Forsz).
Przypisy
- ↑ Nadzieja O’Brien de Lacy, 1944.pl [dostęp: 19 stycznia 2012].
- ↑ „Życie Warszawy”, nr 205 z 3 września 1986, s. 12 (nekrolog).
Bibliografia
- Nadzieja Drucka, Trzy czwarte...: wspomnienia, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1977.
Media użyte na tej stronie
Воспитанницы Смольного института благородных девиц на уроке танцев
MAURICE, COUNT O'BRIEN DE LACY. (b. April, 1891, d.23.July 1978). Count Maurice was proprietor of the ancient estates and home at Augustowek Nowy : of his wife, the Princess Drucka, the offspring are two daughters.