Karolina Joachima Hiszpańska

Karolina Joachima
infantka Hiszpanii, królowa Portugalii i Algarve
Ilustracja
ilustracja herbu
podpis
Królowa Portugalii
Okres

od 1816
do 1826

Jako żona

Jana VI

Poprzedniczka

Maria I (królowa panująca)

Następczyni

Maria Leopoldyna Habsburg

Dane biograficzne
Dynastia

Burbonowie

Data i miejsce urodzenia

25 kwietnia lub 25 maja 1775
Aranjuez

Data i miejsce śmierci

6 lub 7 stycznia 1830
Queluz

Ojciec

Karol IV Hiszpański

Matka

Maria Luiza Parmeńska

Odznaczenia
Order Świętej Elżbiety (Portugalia) Krzyż Wielki Orderu Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z Vila Viçosa Dama Orderu Królowej Marii Luizy (Hiszpania)

Karolina Joachima Teresa Hiszpańska, port. Carlota Joaquina de Bourbon e Bourbon, hiszp. Carlota Joaquina de Borbón y Borbón (ur. 25 kwietnia lub 25 maja 1775 w Aranjuez, zm. 6 lub 7 stycznia 1830 w Queluz) − infantka Hiszpanii, Królowa Portugalii, Algarve i Brazylii.

Życiorys

Była najstarszą córką króla Hiszpanii, Karola IV Burbona (1748-1819) i jego żony, Marii Luizy Parmeńskiej (1751-1819). 8 maja 1785 oficjalnie poślubiła przyszłego króla Jana VI (drugiego syna królowej Marii I i Piotra III). Małżeństwo zostało skonsumowane dopiero 9 stycznia 1790 w Lizbonie.

W 1788 zmarł starszy brat Jana – książę Brazylii i Jan został pierwszym w kolejce następcą tronu. Wkrótce otrzymał tytuł księcia Brazylii i siedemnastego księcia Braganza. Między 1788 i 1816 Karolina Joachima znana była jako „księżna Brazylii”. Była kobietą ambitną i okrutną. W Brazylii podejmowała próby przejęcia władzy w hiszpańskiej części Ameryki Łacińskiej. Sama Hiszpania znajdowała się wtedy w strefie wpływów napoleońskiej Francji, a jej dwaj królowie byli przetrzymywani we Francji. Karolina Joachima sama siebie uważała za dziedziczkę swojej przetrzymywanej rodziny. Chciała wysłać armie do Buenos Aires i północnej Argentyny i chciała, aby nazywać ją „królową La Platy”. Portugalsko-brazylijskie siły zdołały jednak jedynie zaanektować wschodni brzeg rzeki – prowincję Cisplatinę (późniejszy Urugwaj).

W 1807 Portugalia żyła pogrążona w absolutyzmie, a wojska Napoleona przyniosły ze sobą zdobycze rewolucji francuskiej. W 1820 w Porto wybuchła rewolucja liberalna. Jej zasięg rozszerzyły Kortezy, które też w 1821 uchwaliły pierwszą w Portugalii konstytucję. W 1812 podobne rzeczy miały miejsce w rodzinnej Hiszpanii Karoliny Joachimy. Karolina Joachima miała konserwatywne poglądy, a jej mąż nie chciał łamać danego słowa i odwołać konstytucji. W 1821 portugalska rodzina królewska wróciła do Portugalii, po 14 latach nieobecności. Karolina Joachima odkryła, że kraj bardzo się zmienił. Sprzymierzyła się ze swoim młodszym synem, Miguelem, który podzielał jej poglądy. W 1824 ona i Miguel, który był dowódcą wojska, przejęli władzę, króla uwięzili w pałacu i chcieli zmusić do abdykacji na rzecz Miguela. Jan otrzymał pomoc brytyjską i odzyskał władzę. Zmusił też żonę i Miguela do opuszczenia kraju.

Krótko przed swoją śmiercią Jan nominował na przyszłą regentkę czwartą córkę – infantkę Izabelę Marię, mimo że funkcja regentki była tradycyjnie zarezerwowana dla królowej-wdowy. Karolina Joachima zmarła w pałacu Queluz.

Potomstwo Karoliny Joachimy i Jana VI

Karolina Joachima z mężem

Genealogia

4. Karol III Hiszpański   
  2. Karol IV Hiszpański
5. Maria Amalia Wettyn    
   1. Karolina Joachima
6. Filip I Parmeński  
  3. Maria Ludwika Parmeńska  
7. Ludwika Elżbieta Francuska   
 

Media użyte na tej stronie

PRT Ordem de Nossa Senhora da Conceicao de Vila Vicosa Cavaleiro ribbon.svg
Autor: Boroduntalk, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar: Ordem de Nossa Senhora da Conceição de Vila Viçosa. Cavaleiro. Portugal.
Order of Queen Maria Luisa (Spain) - ribbon bar.png
Autor: McOleo, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar of the Royal Order of Noble Ladies of Queen Maria Luisa (Spain)
Retrato de D. Carlota Joaquina.jpg
Carlota Joaquina of Spain, sister of Ferdinand VII and pretender to rule the Americas during the Peninsular War
Assinatura D. Carlota Joaquina, 1823.svg
Assinatura de D. Carlota Joaquina de Bourbon, Rainha de Portugal (1775-1830), num documento de 1823.
Ordine di Santa Isabella.png
Bar of the Order of Saint Isabel of Portugal