Andrew Marvell

Andrew Marvell
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia31 marca 1621
Winestead, Anglia
Data i miejsce śmierci16 sierpnia 1678
Londyn
Narodowośćangielska
Językangielski
Alma MaterUniversity of Cambridge
Dziedzina sztukipoezja metafizyczna, satyry

Andrew Marvell (ur. 31 marca 1621 w Winestead w East Riding of Yorkshire, zm. 16 sierpnia 1678 w Londynie) – angielski poeta metafizyczny, Purytanin oraz parlamentarzysta.

Ojciec Marvella był skłaniającym się ku kalwinizmowi pastorem w Kingston upon Hull. Marvell kształcił się w Trinity College Uniwersytetu w Cambridge, studia ukończył w 1641 roku. Nie jest pewne, czym zajmował się przez następnych dziesięć lat; wiadomo, że w latach 1642–1646 podróżował po Europie, m.in. po Włoszech i Francji, prawdopodobnie pracując jako domowy nauczyciel. Był zwolennikiem Cromwella, czemu dał wyraz w napisanej ok. 1650 roku Odzie horacjańskiej na powrót Cromwella z Irlandii[1] (ang. Horatian Ode). W 1651 roku został nauczycielem córki lorda Thomasa Fairfaxa w posiadłości generała w hrabstwie York. Pozwoliło to Marvellowi zbliżyć się do elit politycznych, jednak bliższe znajomości nawiązał nie z purytanami, ale rojalistami, takimi jak Richard Lovelace. W roku 1653 został nauczycielem jednego z wychowanków Cromwella, Williama Duttona, towarzysząc mu w Eton. Okres pracy Marvella jako nauczyciela to czas, w którym powstała większość jego poezji lirycznej.

W roku 1653 Marvell został polecony przez Johna Miltona na stanowisko jego asystenta w sekretariacie Rady Państwa Commonwealthu, objął je jednak dopiero w 1657 roku. W 1659 roku został deputowanym do Izby Gmin z okręgu wyborczego Kingston upon Hull. Funkcję tę sprawował także po restauracji Stuartów. Mimo swoich politycznych sympatii i wielokrotnych wystąpień w parlamencie w obronie swobód konstytucyjnych cieszył się szacunkiem rojalistów i samego króla; wpływy, które miał, pozwoliły mu też chronić jego wcześniejszego protektora, Johna Miltona. W tym okresie swojej działalności Marvell porzucił lirykę, nie zaprzestał jednak twórczości, pisząc wydawane anonimowo satyry i rozprawy polityczne. Andrew był zwolennikiem demokratycznych swobód obywatelskich i tolerancji religijnej.

Jedyny tom wierszy Marvella, Miscellaneous Poems, został wydany pośmiertnie, w 1681 roku. Wydanie to było firmowane nazwiskiem Mary Marvell, podawanej za żonę poety; w rzeczywistości posłużono się imieniem jego gospodyni, gdyż Marvell nigdy nie był żonaty.

Przypisy

  1. Zobacz Przemysław Mroczkowski, Historia literatury angielskiej. Zarys, Wrocław 1981, s. 247.

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Andrew Marvell.jpg
Andrew Marvell (1621–1678)