Kościół św. Marcina w Stargardzie

Kościół św. Marcina
Państwo

 Polska

Miejscowość

Stargard

Wyznanie

chrześcijaństwo

Historia
Data budowy

lata 20. XII w.

Data zburzenia

XVI w.

Dane świątyni
Budulec

drewno

Stan obecny

nie istnieje

brak współrzędnych

Kościół św. Marcina (niem. St.-Martin-Kirche) – kościół, który znajdował się w Stargardzie. Zburzony po wprowadzeniu reformacji.

Historia

Świątynia została zbudowana po misji chrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu w latach 20. XII wieku. Było to pierwszy kościół wzniesiony na terenie miasta. Kościół znajdował się w podgrodziu ówczesnego Stargardu, przy bramie Młyńskiej, nad kanałem Młyńskim. Zbudowany był z drewna. Świątynia została wzniesiona na linii wschód-zachód, z prezbiterium zwróconym ku wschodowi. Na przełomie XIII i XIV wieku została przebudowana na murowaną[1]. W połowie XVI wieku kościół został przejęty przez Radę Miejską, a po wprowadzeniu reformacji zburzony. Nie jest znana dokładna data likwidacji kościoła, jednak w opinii Boehmera istniał on jeszcze w końcu XVI wieku[2].

Przypisy

  1. J. Jurkiewicz, M. Majewski, Stargard i okolice, Stargard 1997, s. 54.
  2. F. Boehmer, Geschichte der Stadt Stargard i. Pomm. Bd. 1, Geschichte der Stadt im Mittelalter, Stargard i. Pomm. 1903, s. 56.

Media użyte na tej stronie

POL Stargard COA.svg
Herb miasta Stargard Szczeciński, zachodniopomorskie
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.